MHP’li Depboylu’dan ‘Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı verilmesinin 86. yıl dönümü’ mesajı Açıklaması

MHP Genel Başkan Yardımcısı Deniz Depboylu, “Dünyanın birçok gelişmiş ülkesinden daha önce kadına seme ve seçilme hakkı tanıyan ülkemizde maalesef bugün arzu ettiğimiz hedefe demin ulaşmış değiliz.” ifadesini kullandı.

Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı verilmesinin 86. yıl dönümü dolayısıyla yazılı izah etme yapan Depboylu, Türklerin 5 bin yıllık devlet olma geleneğinde kadının sosyal yaşamın eşit ve değerli bir paydaşı olarak varlığını sürdürdüğüne dikkati çekti.

Depboylu, 8. yüzyılda Orhun abidelerinde de kadın-erkek arasında ayrımcılığın olmadığına dair ifadelerin yer aldığını anımsatarak şöyle devam etti:

“Biz kadının yeri ve önemi dendiğinde dönüp geçmişe bakar, o kutlu tarihte nice fedakar ve kahraman kadını görürüz. Pers Kralı’na boyun eğmeyen Türk kadın hükümdarı Tomris Hatun’u, yüz bin kişilik Sibir ordusunu komuta eden Boğarık Hatun’u, Tuğrul Bey Hemeden şehrinde kuşatıldığında yardımına koşan Altuncan Hatun’u, Hayma Ana’yı, Raziye Sultan’ı görürüz. Devlet idare eden, orduları kumanda eden, yargı dağıtan kadınlarımızı, adı imzası yoksa kabul görmeyen kanunnameleri biliriz.”

Kurtuluş Savaşı’nda da Nene Hatun, Nezahat Onbaşı, Erzurumlu Kara Fatma, Çete Dikte Ayşe, Gördesli Makbule, Rehber Hatice Hatunu, Tayyar Rahmiye, Şerife Bacı gibi daha nice kahraman kadınının yer aldığını hatırlatan Depboylu, şunları kaydetti:

“Bugün Türk kadının, seçme ve seçilme hakkını kanunen elde etmesinin 86. yılını kutladığımız özel bir gün ve aynı zamanda dünyada da anma günü olarak duyuru edilmiş olan 5 Aralık Dünya Bayan Hakları Günü. Dünyanın çoğu gelişmiş ülkesinden daha önce kadına seme ve seçilme hakkı tanıyan ülkemizde maalesef bugün özlem ettiğimiz hedefe demin ulaşmış değiliz. Lokal yönetimlerde ve TBMM’deki kadın temsili oranının artması, siyasal alanda kadının desteklenmesi belli fakat ülkemizi ve milletimizi zinde yarınlara taşıyacaktır. Kadınlarımızın siyasi alanda var olması, karar alma mekanizmaları ve devlet yönetiminde söz sahibi olması devletimizin ve milletimizin gücüne zorlama katacaktır.”

Açıklamasında, “Biz kadınlarımızın özgün değerleri, yetenekleriyle yalnızca siyasette değil var oldukları her alanda alacakları roller ve sorumluluklarla gücümüze şiddet katacaklarına inanıyoruz.” ifadelerine yer veren Depboylu, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı verilmesinin 86. yıl dönümünü kutladı.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Buket Güven

About admin

Check Also

Çökme riski bulunduğu için boşaltılan binanın kontrollü yıkımına başlandı

Çökme riski bulunduğu için boşaltılan binanın kontrollü yıkımına başlandı

Yıkılma tehlikesi altındaki bina Binanın kontrollü yıkılması Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın gelişi Bir …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *