MHP’li Karadağ: Ermenistan sınır kapıları, barışla birlikte açılabilir

MHP Iğdır Milletvekili Yaşar Karadağ, 1993 yılından bu yana kapalı olan Ermenistan hudut kapıları Alican ve Akyaka’nın, bitmiş açılabileceğini söyledi. Karadağ, “Azerbaycanlı kardeşlerimizin de oluruyla, isteğiyle sınır kapıları ilerleyen dönemlerde barışla birlikte açılabilir” dedi.  

MHP’li Karadağ, Ermenistan’ın Karadağ’ı işgali sebebiyle 1993 yılından bu yana kapalı olan Kars’taki Akyaka Sınır Kapısı ile Iğdır’daki Alican Sınır Kapısı’nın, tekrar açılabilme olasılığını DHA’ya değerlendirdi. Karadağ, söz konusu sınır kapılarının 1993’te Türkiye göre kapatıldığını belirterek, “Bunun nedeni Ermenistan’ın Karabağ’ı işgali, esas sebebi bu. Takriben 30 yıla yakındır kapalı olmasının sebebi Karabağ’ın işgaliydi. Geçtiğimiz günlerde bütün dünyanın gördüğü gibi Azerbaycan bir kurtuluş mücadelesi verdi. Topraklarının büyük bir kısmını Karabağ da dahil edinmek üzere, fazla etrafındaki şehirleri işgalden kurtardı. Bunun üstüne bir barıştırma anlaşması yapıldı. Özellikle bizi o bölgede ilgilendiren en manâlı kısmı 9’uncu madde. Yani Ermenistan üzerinden, Zengezur üzerinden Nahçivan’ın Azerbaycan’a bağlanması. Bu bir nevi Türkiye’nin Türk Dünyasına bağlanması anlamına kazanç” diye konuştu.  

‘BARIŞLA BİRLİKTE OLABİLİR’10 Aralık’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Azerbaycan’a yaptığı ziyareti andıran Karadağ, “Sayın Cumhurbaşkanımızın, Bakü’deki zafer kutlamalarına katıldığı süre orada dile getirdiği bir şart daha vardı. Bir 6’lı platformun kurulabileceğini, bilhassa bölgede barışın sağlanabileceği açısından, Türkiye’nin, Azerbaycan’ın, İran, Rusya, Gürcistan ve Ermenistan’ın da içeresinde olacağı bir 6’lı platformun kurulmasından bahsetti. aynı zamanda sınır kapılarının da açılabileceği yönünde bir beyanatı oldu. Natürel uzlaşma yeni yapılmış, etraf sıcak, coğrafya sıcak. İlerleyen dönemlerde Zengezur Koridorunun açılmasıyla; bölgeye barışın, huzurun gelmesi ile birlikte bu olabilir.”‘AZERBAYCANLI KARDEŞLERİMİZİN DE OLURUYLA’

MHP’li Karadağ, sınır kapılarının açılabilmesi için önce uzlaştırma maddelerinin hayata geçmesi gerektiğini vurgulayarak, “Azerbaycan’ın topraklarının işgaliyle birlikte sınır kapıları kapandı. İnşallah barıştırma sağlandıktan sonradan; Azerbaycanlı kardeşlerimizin de oluruyla, isteğiyle sınır kapıları ilerleyen dönemlerde barışla birlikte açılabilir. Uzlaşma olması gerekli, tamamen Azerbaycan’ın da içinde olduğu, Azerbaycan’ın da kabul ettiği bir durumda sınır kapısı açılabilir. Aksi takdirde açılması şu lahza içinde çok yerinde görünmüyor gibi. Uzlaşma anlaşmasının maddelerinin tek tek hayata geçmesi lazım. Kendimce; Türkiye için en önemlisi Zengezur Koridorudur. Genel Başkanımızın da defalarca dile getirdiği gibi Zengezur Koridoru bir nevi Türkiye’yi Türk Dünyasına bağlıyor” ifadelerini kullandı.

MHP'li Karadağ: Ermenistan sınır kapıları, barışla birlikte açılabilir

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Besti KARALAR

About admin

Check Also

Dışişleri Bakanlığı: 'KSYÖ Soruşturma ve Tespit Ekibi Suriye'de kimyasal silah kullanıldığını tespit etti'

Dışişleri Bakanlığı: ‘KSYÖ Soruşturma ve Tespit Ekibi Suriye’de kimyasal silah kullanıldığını tespit etti’

Dışişleri Bakanlığı, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü Soruşturma ve Tespit Ekibi’nin Suriye‘de Serakib’de vuku bulan klor …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *