Milli Eğitim Bakanı Selçuk, canlı yayında soruları yanıtladı Açıklaması

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yüz yüze eğitime ilişkin, “4 Ocak bizim için umut vadeden, iyimser bir varsayım. Ardından ara tatil dönemi geliyor, sonrasında ikinci dönem gelecek. Bunların hepsini, her şekilde değişikliği dikkate alarak düşünüyoruz.” dedi.

Selçuk, AHaber canlı yayınında, açıklamalarda bulundu, soruları yanıtladı.

2019 Uluslararası Matematik ve Fen Eğilimleri Araştırması (TIMSS) Türkiye sonuçlarına değinen Bakan Selçuk, TIMSS’in müfredat, matematik ve fen ağırlıklı teşebbüs sergilediğini anlattı.

Türkiye’nin, matematik ve fen alanında, TIMSS uygulamalarında değişmez galibiyet ölçüsü olarak kabul edilen ölçek orta noktasının, 500 puanın üzerine ilk kez çıktığına dikkat çekici eden Selçuk, bu sonucu “sıçrama” olarak nitelendirdi.

Sonuçlarla ilgili tahmin yaptığında çoğu kişinin “olmaz böylece bir şey” dediğini aktaran Selçuk, bu sonuca ulaşmanın kendilerini mutlu ettiğini dile getirdi, emeği geçenlere teşekkür etti. Bakan Ziya Selçuk, şöyle konuştu:

“Türkiye’nin eğitim sisteminin milletlerarası düzeyde ivme kazanmış olması sevinç verici durum. Türkiye eğer azmederse daha iyisine muktedirdir, gibisi de olacak. Bununla ilgili çalışmaları sistematik biçimde yürütüyoruz. Bizim 4. sınıfta fen alanına baktığımızda 2015’te 483 olan ortalama puanımız 43 puan artarak 526’ya çıkıyor. Ciddi bir çoğalma bu. Bunu geçtiğimiz yıllarla ve diğer ülkelerin yükseliş sıralamasıyla karşılaştırdığımızda, ne dek büyük sıçrama olduğu görülecek. 47 ülke arasında 35’inci sıradayken 2019 yılında 58 ülke aralarında 19’uncu sıraya yükseliyoruz. Bu önemli yükseliş. Bunu sürdürülebilir kılmak için önemli çalışmalara gereklilik var.”

Okuduğunu anlamanın kayda değer olduğunun altını çizen Selçuk, okuduğunu kavrama yetkinliğinin artırılmasının hedeflendiğini, Türkçede “dinleme, okuma, tavır, yazma” alanlarındaki dört dil becerisine dayalı eğitim sisteminin alt yapısını kurduklarını kaydetti.

“Spesifik çalışmalar yaptık”

“TIMSS sınavı nedir, neyi ölçer, bunun müfredattaki karşılığı nedir, ölçme değerlendirme mantalitesinin ne olduğuna” karşın çok spesifik incelemeler yaptıklarını belirten Selçuk, şunları söyledi:

“Bu araştırmanın örneklemini milletlerarası kuruluş belirliyor. Örneklemi seçen de onlar. Onların açıklanmış algoritmaları var. Bu çerçevede de bizim LGS’ye karşın olarak, müfredata karşın olarak akıl yürütmeyi öne çıkaran, eleştirel düşünme süreçlerini öne çıkaran, okuduğunu anlamayı öne çıkaran yaklaşımımız, öğretmenlere karşın salgın döneminde uzaktan eğitimle yaptığımız araştırmalar, EBA’da yaptığımız araştırmalar, soru destek paketleri, tüm bunlar peyderpey iyileştirmeyi sağlıyor.”

Milli Eğitim Bakanlığının raporlarında eğitimdeki eksikliklere de yer verildiğini belirten Selçuk, “Natürel ama var eksiğimiz, tabii fakat daha çok çalışmamız gerekli. Lakin muhakkak iyiye iyi, olumsuza negatif demek, gelişmeye açık yönlerimizi de konuşmak zorundayız. Fakat her şeye fena denilirse, umudu adamakıllı yitirirsek o zaman yol alamayız.” değerlendirmesinde bulundu.

“Kırk kere ölçüp, bir defa biçiyoruz”

LGS ve YKS sınavlarında bütün müfredattan sorumluluk sahibi olup olunmayacağına ilişkin soru üstüne Selçuk, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz makro politikalara baktığımızda sadece bugüne bakarak kararlar alamayız. Bu kararları alırken, bizim büyük bir bilimsel heyetimiz var. Ayrıca il müdürlerimiz ve Ulusal Eğitim Bakanlığımızda çalışan öğretmenlerimizin görüşleri var. Kırk kez ölçüp, bir kere biçiyoruz. Eğitim sisteminin uzun vadeli, orta vadeli hedeflerini dikkate alarak kararlar veriyorlar. Biz bunu kişisel olarak masa başında veremeyiz. Yetkimiz olsa bile hakkımız yok. Çünkü bu milletin geleceği ile ilgili bir konu.”

Selçuk, salgın döneminde yapılacak sınavlarla ilgili ayrı yaklaşım sergileyeceklerine dikkati çekerek, şöyle devam etti:

“Son sınıfta üniversite sınavına girecek çocuklar, zaten her zaman rapor alıp evde kalmayı tercih eden çocuklarımızdı. Ama bu sene öğretmenlerle randevulaşma konusunda azıcık sıkıntımız var. Kaynak konusunda akademik takviye yazılımı ile ve televizyonlardaki hafta sonundaki konu anlatımları, soru çözümleri her konu işleniyor televizyonda. Orada işlenmeyen hiçbir konu yok fakat sınavda sorulacak olsun. Biz önümüzdeki süreci de bilmiyoruz. Ocakta, martta, nisanda ne olacak? Biz mevcut duruma kadar heyetimizle karar bir aldık. Bu karar orta vadede, uzun vadede Türk eğitim sisteminin büyük bir soruna girmesini engellemeyi planlayan bir şey bu. şimdi bütün müfredattan sorumluyuz ama mucizevi durumlar olur, başka süreçler yaşanır… Biz tekrar tekrar olduğu gibi elastik muamele etmek durumundayız.”

Yüz yüze eğitim

Bakan Selçuk, yeni müşteri koronavirüs (Kovid-19) sebebiyle ertelenen yüz yüze eğitimin 4 Ocak’ta başlayıp başlamayacağının sorulması üstüne, salgının bir düşüş eğilimine girdiğini, bunun tatmin edici olmadığını söyledi.

Salgının durumunu her gün peşine düşüp takip ettiklerini açıklayan Selçuk, bütün öğrenci, hoca ve ailelerinin temaslı ya da artı durumlarını jurnal izlediklerini anlattı.

Selçuk, Sıhhat Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kuruluyla istişarelerde bulunduklarını, Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca’yla da bugün bir röportaj yaptığını belirtti.

Aşı değişkeninin, salgının seyrindeki düşmenin, umut verici olduğuna göze çarpan eden Selçuk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki tüm kabine toplantılarında da konunun ele alındığını bildirdi.

Bakan Selçuk, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“4 Ocak bizim için umut vadeden, iyimser bir varsayım. Sonrasında ara tatil dönemi geliyor, ardından ikinci dönem gelecek. Bunların hepsini, her şekilde değişikliği dikkate alarak düşünüyoruz. Tarihlerde değişiklik yerine getirmek, açılışta, kapanışta, tatillerde vesaire. Biz son derece elastik bir yapıyla gitmeyi zaruri buluyoruz. Önümüzdeki süreçte de salgının seyri düştüğünde gerekeni yapacağız.”

“Riski gördüğüm anda en yüksek seviyede freni yapıyorum”

“Yarın mektep açılsın denirse, biz her şeye hazırız.” diyen Selçuk, sürecin öğretmen ve öğrencileri riske atacak durumu beraberinde getirmemesi gerektiğine dikkati çekti. Ziya Selçuk, şunları kaydetti:

“Risk varsa biz orada yokuz, geri duruyoruz. Çözüm varsa derhal ileri atılıyoruz, katiyen geri durmuyoruz. Sistemi çok daha iyi yürütebilelim diye yüz yüze eğitime geçmeyi istek ediyoruz lakin ne değin isteğim, arzum olursa olsun riski gördüğüm anda da en yüksek seviyede freni ben yapıyorum. Bu konularda bilim insanlarıyla sürekli istişaredeyim.”

Kaynak: Anadolu Ajansı / Buket Güven

About admin

Check Also

Dışişleri Bakanlığı: 'KSYÖ Soruşturma ve Tespit Ekibi Suriye'de kimyasal silah kullanıldığını tespit etti'

Dışişleri Bakanlığı: ‘KSYÖ Soruşturma ve Tespit Ekibi Suriye’de kimyasal silah kullanıldığını tespit etti’

Dışişleri Bakanlığı, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü Soruşturma ve Tespit Ekibi’nin Suriye‘de Serakib’de vuku bulan klor …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *