NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: ‘Çin insan haklarını ihlal ediyor’

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “Çin insan haklarını ihlal ediyor. Bizimle de sistemli olarak rekabet halinde. Bizimle benzer değerleri paylaşmıyor. Demokratik değerlere inananlar olarak ittifak halinde olmalıyız” dedi.

NATO üyesi ülkelerin dışişleri bakanlarını bir araya getiren toplantılar sona erdi. 1-2 Aralık her tarafında süren ve video konferans aracılığıyla gerçekleştirilen toplantılarda NATO’nun iç uyumu, Rusya’nın askeri birikimi, Çin’in politikaları ve Afganistan gibi esas konular ele alındı. Toplantının peşinde basın toplantısı aranjör NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, ele alınan başlıca konular arasında yer alan Çin’in politikaları hakkında konuştu. Çin’in yükselişinin hem fırsatlar keza de zorluklar sunduğuna uyarı çeken Stoltenberg, “Çin insan haklarını ihlal ediyor. Bizimle de sistematik olarak rekabet halinde. Bizimle aynı değerleri paylaşmıyor. Demokratik değerlere inananlar olarak ittifak halinde olmalıyız” şeklinde konuştu.

Toplantıların ikinci gününün peşinde NATO’nun devlete ait internet sitesinden yayınlanan devlete ait açıklamada ise, “Bakanlar, küresel zor dengesindeki değişime ve Çin’in yükselişine değindi. Asya-Pasifik ortakları Avustralya, Japonya, Yeni Zelanda ve Güney Kore’nin yanı sıra Finlandiya, İsveç ve Avrupa Birliği Yüksek Temsilcisi toplantılara katıldı” denildi.

About admin

Check Also

Erdoğan Bayraktar'dan çok konuşulacak Muharrem İnce paylaşımı! Yeni kurulacak partiye mi katılıyor?

Erdoğan Bayraktar’dan çok konuşulacak Muharrem İnce paylaşımı! Yeni kurulacak partiye mi katılıyor?

Eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, bir süredir sosyal medya hesabından dikkat çeken paylaşımlar …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *