Necip Hablemitoğlu Toplumsal Duyarlılık Ödülü nedir? Toplumsal Duyarlılık Ödülü sahibi Mansur Yavaş kimdir, icraatları nelerdir?

Necip Hablemitoğlu Toplumsal Alınganlık Ödülü, Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Başkanı Mansur Yavaş‘a verildi. Ödülü Şengül Hablemitoğlu, Yavaş’ı ziyaret ederek kendisi ibraz etti.

NECİP HABLEMİTOĞLU KİMDİR?

Necip Hablemitoğlu, 28 Kasım 1954’te Ankara’da doğdu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Basın Yayın Yüksek Okulu’ndan (SBF-BYYO) 1977’de mezun oldu. Ankara Üniversitesi Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü’nde yüksek lisans ve doktora yaptı. Benzer yerde öğretim görevlisi olarak 20 sene Atatürk İlkeleri ve Devrim Tarihi dersleri verdi. 18 Aralık 2002 tarihinde evinin önünde uğradığı silahlı saldırı sonucu 48 yaşında hayatını kaybetti.

NECİP HABLEMİTOĞLU TOPLUMSAL DUYARLILIK ÖDÜLÜ NEDİR?

Şengül Hablemitoğlu Ankara Enstitüsü’nden ödüle ilişkin yapılan açıklamada şöyle:

Bunlar da ilginizi çekebilir

Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması kaçta başlıyor? İçişleri Bakanlığı detayları paylaştıHafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması kaçta başlıyor? İçişleri Bakanlığı detayları paylaştıSavaş çıkaracak sözler! Netanyahu'dan Orta Doğu'yu sarsan suikastle ilgili bomba itirafSavaş çıkaracak sözler! Netanyahu’dan Orta Doğu’yu sarsan suikastle ilgili bomba itirafPalu ailesi hakim karşısında! Sanık Tuncer Ustael'den salondakileri şoke eden savunmaPalu ailesi baskın karşı! Sanık Tuncer Ustael’den salondakileri şoke eden savunma

“Necip Hablemitoğlu’nun kısacık yaşamı baştan başa taviz vermediği; yurtseverlik, sorumlu vatandaşlık, dürüstlük, toplumcu değerlere sadakat ve bilimsellik bağlamında; ‘duyarlılığı’nı ve sevgiden, iyilikten, yaşamdan, insandan yana karakterini hatırlatmak istiyoruz. Bu amaçla bir süredir Necip Hablemitoğlu Toplumsal Duyarlılık Ödülleri aracılığı ile topluma vicdanlarıyla ve duyarlıkla hizmet eden, katkıda yer alan isimlere teşekkür ediyoruz.

Etik, transparan ve yargı temelli sosyal belediyeciliği önceleyen örnek yönetimi, özlediğimiz yalın idareci kimliği ile biz Ankaralılar’ın kibir duyduğu Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Mansur Yavaş’a teşekkürlerimizle bu ödülü ibraz ediyoruz.”

MANSUR YAVAŞ KİMDİR?

Mansur Yavaş 23 Mayıs 1955 Beypazarı‘nda doğmuştur.

Milliyetçi Hareket Partisi ve Cumhuriyet Halk Partisi Ankara büyükşehir belediye başkan adayı, eski Beypazarı belediye başkanı ve avukat. İlk, orta ve lise öğrenimini Beypazarı’nda gördü. 1979 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni kazanarak öğrenimine devam etti.

1983 yılında fakülteden mezun olan Mansur Yavaş, askeri savcı olarak tamamladığı askerlik sonrası Beypazarı’nda 13 sene süresince özgürlük avukatlık yaptı. Siyasete olan ilgisi gençlik yıllarında başlayan Yavaş, 1989-1994 yıllarında Belediye Meclis üyesi, 1994 yılında MHP’den Beypazarı Belediye Başkan adayı oldu lakin seçilemedi.

18 Nisan 1999 seçimlerinde MHP’den namzet olup %51 oy oranıyla 8,500 oy alarak Beypazarı Belediye Başkanı oldu. Tarihî Beypazarı konaklarının restorasyonu ve binlerce yıllık Beypazarı tarihini koruma çalışmalarıyla “2001 Yılının En İyi Yerel Yöneticisi”, Türk Dil Kurumu tarafından Türkçenin korunması nedeniyle bahşedilen iftihar ödülü, doğa savaşçılarının “Çevre Ödülü” gibi ödülleri aldı. 24 Eylül 2004 tarihinde TÜSİAV göre “Yılın Belediye Başkanı” seçildi.

18 Nisan 2004 seçimlerinde %55 oy oranı ve 11 bin oy alarak tekrar Belediye Başkanı seçilen Mansur Yavaş, 29 Mart 2009 tarihinde üretilmiş olan yerel seçimlerde Milliyetçi Hareket Partisi’nden Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday oldu.

Fakat %27 oy alarak rakipleri İbrahim Melih Gökçek ve Murat Karayalçın’ın ardındaki üçüncü sırada seçimi tamamladı. Partisi MHP kadar tekrar namzet gösterilmemesi sebebiyle CHP’ye katılması gündeme geldi.

21 Aralık 2013 tarihinde Cumhuriyet Ahali Partisi Merkez Yönetim Kurulu kararıyla Cumhuriyet Ahali Partisi üyeliği kabul edildi. Arkasından 2014 yerel seçimleri’nde Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı ve parti meclisi toplantısında da aday oldu.

2014 yerel seçimleri’nde Cumhuriyet Millet Partisi’den Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığına namzet oldu.Seçimi fazla az farkla kaybetmiştir. 2016 yılında Cumhuriyet Ahali Partisi’den istifa etmiştir.

Mansur Yavaş, 31 Mart 2019 Lokal Seçimleri’nde CHP’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı oldu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı oldu.

MANSUR YAVAŞ İCRAATLARI NEDİR?

Belediye bürokratlarının araçlarındaki çakar lambalarının sökülmesine ve araçların devir amacına uygun kullanılmasına dair genelde yayımlatan Mansur Yavaş, sözleşmesi biten lüks araçların yerine yerli üretim ve ekonomik araçların temin edilmesini istedi.2019 yılında 22.’si düzenlenen Uçan Süpürge Film Festivali’ne tarihinde ilk kez Ankara Büyükşehir Belediyesi sponsor oldu.Belediye meclisinde yetkilerinin alınmasının istendiğini oysa buna müsade vermeyeceğini ifade eden Mansur Yavaş, geçtiğimiz yıllarda 1 milyar TL’ye bahşedilen ihalenin bu sene 188 milyona mülk edildiğini açıkladı.Mansur Yavaş, BENLIK Genel Müdürlüğü için araç kiralamada yerli üretimin ön planda tutulacağının talimatını verdi ve kiralık araç sayısını 75’ten 49’a düşürdü. Bu sayede 700 bin lira tasarruf sağlanacağını söyledi.Mansur Yavaş, yeni yapılacak ev sitelerinde elektrikli araç yük ünitesi ve yağmur suyu toplama havuzu kurulmasının gerekli ülkü getirilmesi için ilgili birimlere talimatlar verdi.Belediye kadar 75 bin aileye dağıtılan toplam 200 milyon liralık paket yardımı yeni dönemde alışveriş kartı olarak verilecek.Şeffaflık ve rekabet ilkelerine yeniden işlerlik kazandırmayı isteyen Mansur Yavaş, ihalelerin canlı yayınla gerçekleştirilmesini sağladı.Ankara’da sokak köpeklerinin zehirlenmesine ilişkin davaya müdahil olunmasını isteyen Mansur Yavaş, bir hukukçu olarak süreci yakından peşine düşüp takip edeceğini açıklama etti; belediyenin katılım başvurusu da kabul edildi.3 sene önce kaybolan Seğmenler Parkı’ndaki İlhan Koman’a ait heykel tekrar yapılarak parka yerleştirildi.Başkent büfeler açıldı.

About admin

Check Also

Samsun Büyükşehir komisyon toplantısı

Samsun Büyükşehir komisyon toplantısı

Samsun Büyükşehir Belediyesi komisyon toplantısında görüşülen 32 gündem maddesi, karara bağlanmak üzere meclise havale edildi. …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *