Ömer Çelik: ‘CHP’li Çeviköz, Türkiye’yi Amerikalılara şikayet ediyor’

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, “CHP’li Çeviköz, Türkiye‘nin Libya’da ambargoyu ihlal ettiğine dair şikayetini Amerikalılara iletiyor, Biden’dan Türkiye’de demokrasi istek ediyor. Demokrasi anlayışı ‘ithalat demokrasisi’ olan bir kavrayış bu” açıklamasında bulundu.

sosyal ağ hesabından CHP’li Ünal Çeviköz’e tepki bildiren AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Türk demokrasisinin bedeli ödenmiş bir demokrasi olduğunu ifade ederek, Ünal Çeviköz’ün yabancı otoritelerden demokrasi başvurusunda bulunmasının korkunç bir teşebbüs olduğunu belirtti.

Ömer Çelik, paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

“Demokrasimiz bedeli ödenmiş ve adalet edilmiş bir demokrasidir. Milletimiz, iradesinin kimse göre gasp edilemeyeceğini demokrasi tarihine silinmeyecek şekilde yazmıştır. CHP’li Ünal Çeviköz’ün yabancı otoritelerden demokrasi başvurusunda bulunması korkunç bir yaklaşımdır.

CHP’li Çeviköz, Türkiye’nin Libya’da ambargoyu ihlal ettiğine dair şikayetini Amerikalılara iletiyor, Biden’dan Türkiye’de demokrasi istek ediyor. Demokrasi anlayışı ‘ithalat demokrasisi’ olan bir kavrayış bu.

Demokrasi anlayışı ‘ithalat demokrasisi’ olan bu kavrama, yabancı otoritelerden meşruiyet arz etmeye çalışıyor. Türkiye’de son yararlanma tarihi geçmiş vesayet anlayışları ise ‘vesayet ihracatı’na geçmiş gözüküyor.

Demokrasimizin banisi ve hamisi insanlar iradesidir. Başkalarından demokrasi talep etmek için yabancı otoritelere ‘siyasi arzuhal’ kâğıda dökmek utanç verici bir siyasi savrulmalıdır. Demokrasinin dünyaya açık olması diğer şeydir, demokrasi için dış payanda ve ithal irade çağırmak diğer şey.

CHP’li Çeviköz, Türkiye’nin güvenliği ve vatan savunması için aldığımız S-400’leri iptal edeceklerine dair Amerikan yönetimine açık çek veriyor. Türkiye’nin güvenliği ve vatan savunması ticaret konusu değildir. Bu konuda siyasi pazarlık katiyen kabul edilemez.

Bu zihniyet Libya konusunda ambargoyu deldiğimizi savunarak Fransa’nın tezlerini, KKTC’de Kapalı Maraş’ın açılmasını eleştirerek Yunanistan’ın tezlerini, Suriye’den çekilmemizi isteyerek PYD ve Esed rejiminin tezlerini milletlerarası arenada destekliyor ve Türkiye’yi şikayet ediyor.

Demokrasimizin, güvenliğimizin ve ulusal menfaatlerimizin pazarlık konusu yapılamayacağını bir türlü anlamıyorlar. Bu zihniyete tüm milletimiz karşıdır. Bu zihniyet başkalarından medet umut etmek ve kendi ülkesini şikayet etmek gibi gayrı yasal bir yoldadır.

Demokrasimiz ulusal iradeye dayanan, dünyaya açık ve halk dıştan destek kabul etmeyen bir siyasi değerdir. Değerlerimizi siyasi ticaret maddesi zannedenler demokrasiden hiçbir şey anlamadıklarını gösteriyorlar. Biz siyasi değerlerden yanayız. Bu zihniyet ise tam karşımızda.

Demokrasimiz ve güvenliğimiz siyasi pazarlık konusu değildir. CHP yöneticileri vesayet zihniyeti ile yıllardan beri yurt içinde yaptıklarını derhal siyasi ithalat yoluyla elde etmeye çalışıyorlar. Bizden alacakları cevap Atatürk’ün özlü ifadesidir: Manda ve himaye kabul edilemez.”

-İHA-

Ömer Çelik: 'CHP'li Çeviköz, Türkiye'yi Amerikalılara şikayet ediyor'Ömer Çelik: 'CHP'li Çeviköz, Türkiye'yi Amerikalılara şikayet ediyor'

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

About admin

Check Also

Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Liderler Zirvesi'nde aile fotoğrafı çekildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Liderler Zirvesi’nde aile fotoğrafı çekildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Liderler Zirvesi’nde aile fotoğrafı çekimine katıldı. NATO Liderler Zirvesi Belçika‘nın …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *