Polonya Devlet Başkanı Duda, ABD ile imzalanan savunma anlaşmasını onayladı

Polonya Devlet Başkanı Andrzej Duda, ABD ile imzalanan Genişletilmiş Savunma İşbirliği Anlaşması’nı (EDCA) onayladı. Anlaşma ile Polonya’daki Amerikan askeri sayısının bin asker daha arttırılarak 5 bin 500’e çıkarılmasının yolu gevşemiş oldu.

Polonya Devlet Başkanı Andrzej Duda, Polonya ile ABD arasında geçtiğimiz Ağustos ayında imzalanan Genişletilmiş Savunma İşbirliği Anlaşması’nı (EDCA) onayladı. İki ülke Savunma Bakanları Mike Pompeo ve Mariusz Blaszczak, 15 Ağustos’ta Varşova’da anlaşmayı imzalamıştı. Duda’nın anlaşmayı onaylaması ile ABD’nin Almanya’da NATO kapsamında görev yapan 12 bin askerini geri çekerek, bin askerini Polonya’ya sevk etmesinin yolu çözülmüş oldu.

20 bin ABD askerinin Polonya’da görev yapabileceği askeri altyapının hazırlanmasını da taşıyan anlaşmayı memnuniyetle karşıladıklarını bildiren Devlet Başkanı Duda, toprakları üzerindeki Amerikan askeri varlığının keza kendi ülkesi ayrıca de NATO’nun doğu kanadı için büyük önem taşıdığını aktardı.

öte yandan ABD, geçtiğimiz aylarda Almanya’nın NATO’ya yeterince katkı sağlamadığını gerekçe göstererek, Almanya’da NATO dahilinde atama yapan 12 bin ABD askerini geri çekeceğini açıklamıştı.

(Ebru Orhan/İHA)

Polonya Devlet Başkanı Duda, ABD ile imzalanan savunma anlaşmasını onayladı

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

About admin

Check Also

GENAR Araştırma son seçim anketi sonuçlarını açıkladı: Cumhur İttifakı'nın oyu yüzde 53

GENAR Araştırma son seçim anketi sonuçlarını açıkladı: Cumhur İttifakı’nın oyu yüzde 53

Kamuoyu araştırma şirketi GENAR ülke gündemi Kasım ayı siyasi araştırma sonuçlarını açıkladı. Araştırmada 18 yaş …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *