– Putin ‘yapay zeka devlet başkanı olabilir mi’ sorusunu yanıtladı

– Putin “yapay akıl devlet başkanı olabilir mi” sorusunu yanıtladı

MOSKOVA – Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus yazılımcıların geliştirdiği “Afina” isimli suni zekanın kendisine yönelttiği, “Yapay akıl devlet başkanı olabilir mi?” sorusuna “Umarım olmaz, şimdilik katiyen” şeklinde yanıt vererek ülkeyi yönetenlerin yüreği, ruhu, merhamet ve vicdan duygusunun olması gerektiğini belirtti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kazakistan Devlet Başkanı Kasım Eli Açık Tokayev ve Sberbank Yöneticisi German Gref ile birlikte Artificial Intelligence Journey Suni Zeka Forumuna katıldı. Telekonferans yöntemiyle gerçekleştirilen konferansa Rus Sberbank’ın sesli yanıt sistemi olan “Afina” isimli yapay zeka “Yapay akıl devlet başkanı olabilir mi?” sorusunu yöneltti. Putin ile birlikte konferansa katılanların gülümseme ettiği soruya Rusya lideri Putin yanıt verdi. Putin yapay zekanın ülke yönetmesine karşısında olduğunu belirterek bunun nedenlerini sıraladı.

Putin cevabında, “Umarım olmaz, şimdilik asla. Nedenini de açıklayayım. Her halükarda, adı üzerinde suni zeka. Ne olduğunu görüyorsunuz, kelimenin kendisi suni. Suni olan hiçbir şeyin, buna yapay akıl da dahil, yüreği, ruhu, acınacak şey ve vicdan duygusu yoktur. Bütün bunlar vatandaşların, ülkelerinin iyiliği için karar alıp göstermek konusunda belli başlı yetkiler verdiği şahısların sahip olması gereken son derece önemli özellikler” ifadelerini kullanarak ülkeyi yönetenlerin yüreği, ruhu, acıma ve vicdan duygusunun olması gerektiğine dikkat çekti.

“Devlet başkanı makinelerin yok, insanların çıkarına karar alır”

Putin yapay zekanın toplumun ihtiyaçlarına duygu eksikliği nedeniyle yanıt veremeyeceğini açıklama ederek, “Kendi deneyimimden de biliyorum, ara sıra iyice akla yatkın değilmiş gibi görünen kararlar vermeniz gerekir. Tarih, kültür, mevcut başvuru formu ve vatandaşların beklentileri, arzularından yola çıkarak bu kararların alınması gerektiği durumlar olur. Bu kararlar ara sıra toplumsal alanda sözgelimi emeklilik, sıhhat hizmetleri ve insan hayatının diğer alanlarında mantıksız gelebilir. Ancak bunlar reel bir insan olan devlet başkanı tarafından bir nedene dayandırılmıştır, zira hakiki bir insan olan devlet başkanı makinelerin yok, canlı insanların çıkarına kararlar alır ve bilhassa de bunu düşünmesi gereklidir” diye konuştu.

“Kazakistan, Rusya’nın en yakın müttefiki”

Rusya’nın teknolojik gelişmeleri için zorunlu tüm yatırımları yaptıklarını, fakat insanların hayatlarının modemlere emrindeki olmasının büyük riskler taşıdığını açıklayan Putin konferansa katılan Kazakistan Devlet Başkanı Kasım Cömert Tokayev’e de selam konuşması yaptı. Kazakistan’ın Rusya’nın en yakın müttefiki olduğunu söyleyen Putin, “Kazakistan Devlet Başkanının bugünkü toplantıya katılması bizim için fazla şey açıklama ediyor. Konferansa katılan kişinin Kazakistan’ın başı olmasından nedeniyle fazla memnunum. Çünkü Kazakistan bizim en yakın müttefikimiz” dedi.

- Putin 'yapay zeka devlet başkanı olabilir mi' sorusunu yanıtladı- Putin 'yapay zeka devlet başkanı olabilir mi' sorusunu yanıtladı- Putin 'yapay zeka devlet başkanı olabilir mi' sorusunu yanıtladı- Putin 'yapay zeka devlet başkanı olabilir mi' sorusunu yanıtladı

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

About admin

Check Also

Çökme riski bulunduğu için boşaltılan binanın kontrollü yıkımına başlandı

Çökme riski bulunduğu için boşaltılan binanın kontrollü yıkımına başlandı

Yıkılma tehlikesi altındaki bina Binanın kontrollü yıkılması Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın gelişi Bir …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *