– Putin’den, Dağlık Karabağ konusunda Erdoğan ve Türkiye açıklamaları- ‘Erdoğan’ın tutumu ne kadar sert görünürse görünsün, onunla ortak dil…

– Putin’den, Dağlık Karabağ konusunda Erdoğan ve Türkiye açıklamaları

“Erdoğan’ın tutumu ne kadar sert görünürse görünsün, onunla karşılıklı dil bulunabileceğini biliyorum”

MOSKOVA – Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Dağlık Karabağ konusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tutumunun fazla sert olduğunu fakat müşterek bir yol bulabileceklerini açıklama etti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’nın en kayda değer hafıza kulüplerinden olan Valday Kavga Kulübü’nün geleneksel toplantısına telekonferans aracılığıyla katıldı. Putin, toplantıda çoğu manâlı konuya değindi. Dağlık Karabağ’daki çatışmalara değinen Putin, Türkiye’nin, Dağlık Karabağ konusundaki konumundan bahsetti. Devlet Başkanı Putin, “Birilerinin bizim arabuluculuğumuza gereklilik duyduğunu düşünmüyorum. Türkiye ve Fransa, kendi aralarındaki ilişkileri bana kalırsa düzenleyebilecek kapasitede birer ülke. Erdoğan’ın tutumu ne dek sert görünürse görünsün, onunla karşılıklı dil bulunabileceğini biliyorum. bu nedenle durumun normale döneceğini düşünüyorum. Biz, diğer ülkeler arasındaki çatlakları hiçbir zaman suistimal etmedik. Türkiye ile Rusya arasındaki etkileşim kayda değer. Türkiye ile işbirliği hacmimiz artıyor. Türkiye ve Rusya için ülkelerimiz arasındaki işbirliğinin ne kadar kayda değer olduğunu daha ayrıntılı şekilde anlatabilirim” dedi.

Konferansta Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın politikaları ile ilgili görüşlerini aktaran Putin, “Erdoğan’ın bağımsız politika izlediğini biliyorum. Her türlü baskıya rağmen, Türk Akıntı Projesi’ni Erdoğan’la oldukça kısa vakit içinde gerçekleştirdik. Kuzey Akıntı 2 için ise Avrupa’yla yıllardır sürüncemedeyiz. Avrupa, projenin uygulanması için dominant şekilde hareket edemiyor ancak Türkiye ile fazla çabuk şekilde uyguladık. Milli çıkarlarının farkında Erdoğan, bunu yapacağımızı söyledi ve yaptık. Erdoğan’ın konumu tutarlı. Kırım’ı tanımıyor. Dağlık Karabağ’ı tanımıyor. Herkesle ısrarlı bir şekilde çalışmamız gerekir, sabırlı olmamız gerekir, ancak bunu yapıyoruz ve herkese, duruşumuzun dürüst olduğunu kanıtlıyoruz. Bu duruşumuzu savunmaya devam edeceğiz. Orada konumlarımız ve yaklaşımlarımız örtüşmüyor, uzlaşma aramamız gerekiyor. Biz, bu cins ihtilaflı konuların kuvvet yardımıyla, tabanca yardımıyla değil, diplomatik mecrada, müzakere masasında çözülmesi gerektiğini düşünüyoruz. Evet, görüşmelerin 30 yıldır devam ettiğini ama bir faydası olmadığını söyleyebilirsiniz. Kendimce bu, alev etmeniz gerektiği anlamına gelmez” ifadelerini kullandı.

- Putin'den, Dağlık Karabağ konusunda Erdoğan ve Türkiye açıklamaları- 'Erdoğan'ın tutumu ne kadar sert görünürse görünsün, onunla ortak dil...- Putin'den, Dağlık Karabağ konusunda Erdoğan ve Türkiye açıklamaları- 'Erdoğan'ın tutumu ne kadar sert görünürse görünsün, onunla ortak dil...- Putin'den, Dağlık Karabağ konusunda Erdoğan ve Türkiye açıklamaları- 'Erdoğan'ın tutumu ne kadar sert görünürse görünsün, onunla ortak dil...- Putin'den, Dağlık Karabağ konusunda Erdoğan ve Türkiye açıklamaları- 'Erdoğan'ın tutumu ne kadar sert görünürse görünsün, onunla ortak dil...

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / ERHAN ALTIPARMAK

About admin

Check Also

Bakan Soylu'nun Gara açıklaması sonrası gözlerin çevrildiği Dirayet Dilan Taşdemir konuştu

Son dakika haberleri | Cumhurbaşkanı Erdoğan, çevrim içi ‘Babalar Günü’ etkinliğinde gençlerle bir araya geldi: (2)

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısının tedarikinin …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *