Romanya’da seçimin galibi sosyal demokratlar oldu

Romanya’nın muhalefet partisi Sosyal Demokratlar (PSD), dün yapılan genel seçimleri kazandı.

Romanya’da dün yapılan yapılan genel seçimlerde Sosyal Demokratlar (PSD), iktidardaki Ulusal Liberal Parti‘ye (NLP) karşısında şampiyon oldu. Romanya’da dün gece yayınlanan son çıkış anketlerine göre, Sosyal Demokratların yüzde 29.7 oy aldığı, Başbakan Ludovic Orban’ın liderliğindeki merkezci Liberallerin yüzde 25.57 oy aldığı açıklandı. Merkezci ittifak partisi USR PLUS yüzde 15.5 oyla Romanya Parlamentosunda üçüncü oldu. PSD lideri Marcel Cşolacu, birincil sonuçlarda partisinin önde olduğunun görülmesinin arkasında yaptığı açıklamada, “Bay Orban’ın istifasını bekliyorum, Rumenlerin oylarıyla istedikleri budur” ifadesini kullandı. Ciolacu, çıkış anketlerinin “bir değişikliğe gereklilik olduğunu” gösterdiğini söyleyerek, Romanya halkının “okulların, pazarların, kiliselerin kapatılması ve binlerce şirketin iflasına aleyhte oy kullandıklarını” söyledi.

Sandıkların kapanmasının derhal arkasından, Romanya Başbakanı ve PNL lideri olan Ludovic Orban, “PNL kendisini bu seçimin galibi olarak görüyor” diyerek, resmi sayımın kendilerine net bir başarı vereceğinden belli olduğunu belirtti.

Romanya’da siyasi partiler ve seçim analistleri, 6 Aralık 2020 yerel seçimlerinde korona virüs salgını nedeniyle düşük bir katılım öngörmüşlerdi, ancak Romanya’daki genel seçimlere katılımın en kötümser tahminleri bile aştığı ve tarihsel olarak düşük bir katılım yaşandığı belirtildi.

(Aylin Karadeniz/İHA)

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

About admin

Check Also

Samsun Büyükşehir komisyon toplantısı

Samsun Büyükşehir komisyon toplantısı

Samsun Büyükşehir Belediyesi komisyon toplantısında görüşülen 32 gündem maddesi, karara bağlanmak üzere meclise havale edildi. …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *