– Rusya Devlet Başkanı Putin: ‘Umarım artık ‘Dağlık Karabağ Sorunu’ ifadesini kullanmayacağız’

Rusya Devlet Başkanı Putin: “Umarım bundan böyle ‘Dağlık Karabağ Sorunu’ ifadesini kullanmayacağız”

MOSKOVA – Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus Barış Güçleri’nin Dağlık Karabağ’daki durumuna ilişkin yaptığı toplantıda, “Umarım artık ‘Dağlık Karabağ Sorunu’ ifadesini kullanmayacağız” dedi.

Dağlık Karabağ’da Ermenistan’ın Azerbaycan’a aleyhinde yenilgiye uğramasının arkasında Rusya’nın arabuluculuğunda 3 ülke aralarında imzalanan anlaşmaya göre bölgeye Rus Uzlaştırma Gücü askerleri gönderilmesi kararlaştırılmıştı. Rusya Savunma Bakanlığı sevkiyatlarını sürdürürken, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin çalışmalarla ilgili bilgi almak için Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Rusya Federal Emniyet Servisi Başkanı Aleksandr Bortnikov ve Rusya Acele Durumlar Bakanı Yevgeny Zinichev ile telekonferans yoluyla toplantı yaptı.

Görüşme başında söylev yapan Putin, “Dağlık Karabağ Bölgesi’nde durum için toplandık. Umarım artık ‘Dağlık Karabağ Sorunu’ ifadesini kullanmayacağız. Umarım artık başka konuları tartışırız. Toplantımızda Savunma Bakanımız Sergey Şoygu’dan mesuliyet alanlarındaki Rus Barış Güçleri’nin son durumu hakkında veri elde etmek istiyorum” dedi.

Şoygu, Putin’e son gelişmeleri aktardı

Savunma Bakanı Şoygu, Rus Barıştırma Güçleri’nin belirlenen noktalara yerleştirilmesi ile ilgili çalışmaları aktararak, “Anlaşmaya kadar bin 960 asker, 90 zırhlı ve 380 araçtan oluşan Rus Uzlaştırma Gücü askerleri Karabağ’daki temas hattı ve Laçin koridoru baştan başa gözlem noktalarına yerleştirilmesi planlanıyor. 3 gün içinde 73 uçak seferi ile bin 103 asker ve bin 168 askeri teçhizat bölgeye ulaştı. 10-11 Kasım’da, Laçin koridoru denetim altına alındı. Dün saat 17.00’de Uzlaşma Gücü birimleri Hankendi ve Şuşa şehirlerine gönderilerek, 4 gözlem noktası oluşturuldu. Bugün son olarak Güney noktasında gözlem noktalarının kurulmasının tamamlanmasını bekliyoruz. Dağlık Karabağ’ın kuzeyinde başka bir birimden Barış Gücü askerleri yerleştirildi” dedi. Şoygu, keza Ermenistan ve Azerbaycan taraflarıyla irtibat hatlarının oluşturulduğunu açıklama etti.

BM’ye data verildi

Dışişleri Bakanı Lavrov ise anlaşmanın diplomasi noktalarına değinerek, AGİT Minsk Grubu Benzeşen Başkanları ve BM Güvenlik Konseyi’ne anlaşmanın detayları hakkında veri verildiğini ifade etti. Lavrov, keza BM Mülteciler Yüksek Komiserliği, BM İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi ve Birleşmiş Milletler Yeniden Yapılanma Programı Ofisi ile aralıksız irtibat halinde olduklarını aktardı.

Ivedi Durumlar Bakanı Zinichev bölgeye teknik ekipman göndereceklerini ve bölgeye sahra hastanesi kurmayı planladıklarını açıkladı.

FSB Başkanı Bortnikov, ise Ermenistan-Nahçivan bölgesindeki 2 nokta ile Ermenistan-İran sınırındaki 5 noktaya sınır karakollarının konuşlandırıldığını belirtti.

- Rusya Devlet Başkanı Putin: 'Umarım artık 'Dağlık Karabağ Sorunu' ifadesini kullanmayacağız'- Rusya Devlet Başkanı Putin: 'Umarım artık 'Dağlık Karabağ Sorunu' ifadesini kullanmayacağız'- Rusya Devlet Başkanı Putin: 'Umarım artık 'Dağlık Karabağ Sorunu' ifadesini kullanmayacağız'- Rusya Devlet Başkanı Putin: 'Umarım artık 'Dağlık Karabağ Sorunu' ifadesini kullanmayacağız'- Rusya Devlet Başkanı Putin: 'Umarım artık 'Dağlık Karabağ Sorunu' ifadesini kullanmayacağız'

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / ERHAN ALTIPARMAK

About admin

Check Also

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şuşa'da resmi törenle karşılandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şuşa’da resmi törenle karşılandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şuşa şehrinde Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından resmi törenle karşılandı. Cumhurbaşkanı …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *