Sağlık Bakanı Koca, TBMM Genel Kurulunda Bakanlığının 2021 yılı bütçesi üzerinde konuştu: (1)

Afiyet Bakanı Fahrettin Koca, bu yılın 9 ayında takriben 3 milyon kişiyi kanser taramasından geçirdiklerini bildirdi.

Koca, TBMM Genel Kurulunda, Bakanlığının 2021 yılı bütçesi üzerindeki görüşmelerde yaptığı konuşmada, Bakanlık olarak önceliklerinin topluma karşın koruyucu sıhhat hizmetleri arzetmek olduğunu, diğer bütün kaygılardan uzaktan halkın sağlığını daha iyi düzeye çıkarmayı amaçladıklarını söyledi.

Koca, acil durumda hastaya vaktinde ulaşılması, yerinde müdahale, ihtiyaç duyulan yatak sayısının ve niteliklerinin artırılması, cihaz parkının genişletilmesi, evde sıhhat hizmetlerinin yaygınlaştırılması gibi hizmetleri de eksiksiz olarak yürütmenin gayreti içinde olduklarını ifade etti.

Türkiye’deki afiyet hizmetlerinin yürütülmesinde üniversiteler ve özel yatırımcıların rol aldığını dile getiren Koca, “Hizmetin büyük bir kısmı Bakanlığımız teşkilatınca yürütülüyor. 934’ü hastane, 8 bini aile sağlığı merkezi elde etmek üzere toplam 14 bini aşkın afiyet kuruluşumuzda 700 bine yakın sağlık çalışanımızla hizmet veriyoruz.” diye konuştu.

Çoğu ülkeyle kıyaslandığında sağlık için ayırabildikleri kaynakların epeyce sınırlı olduğuna dikkati çeken Koca, şunları söyledi:

“Gayrı Safi Yurtiçi Hasıla içindeki paya kadar afiyet harcamalarımız gelişmiş ülkelerin aşağıda olmasına rağmen en detaylı sağlık hizmeti sunan ülke konumundayız. Sürdürülebilir bir sağlık durumu sistemini daimi kılma kararlılığındayız. Buna rağmen kaynak kullanımına oranla sonuçları bakımından maksimum ilerleme kaydeden ülkelerin başında geliyoruz.

Doğumda beklenen yaşam süresi 78,6’ya çıkmış, anne vefat oranı 100 bin canlı doğumda 13,1’e, bebek ölüm hızı ise 6,7’ye düşmüştür. Vatandaşımıza ilk elden yansıyan cepten masraf oranı yüzde 17,3’ten 16,7 seviyesine inmiştir. Sağlıkta memnuniyet düzeyinde önemli bir memnuniyet artışı elde edilmiştir.”

Fahrettin Koca, laboratuvarlar ve filyasyon ekipleriyle güçlendirilen birinci basamak afiyet ağının gelişmiş bilişim altyapısıyla hastanelerle entegre egzersiz imkanına kavuştuğunu vurgulayarak, kesin olmayan temastan izolasyona, erken tanıdan tedavi sürecine, HES kodu uygulamasından risk haritalarına dek tüm sürecin en ince ayrıntısına dek takip edildiğini belirtti.

“Anne ve çocuk sağlığı hizmetleri artarak devam ediyor”

Anne ve çocuk sağlığı hizmetlerinin artarak devam ettiğine dikkati çeken Koca, “Davetli Anne uygulaması, anne dostu hastanelerimiz, 400’ü aşan gebe okullarımız, 1000’den pozitif hamile bilgilendirme sınıfımız bunlardan bazıları. Artık anne adaylarımızın yüzde 98’i hastanelerimizde doğum yapıyor. Bebeklerimizin hayata en dinç şekilde başlayabilmeleri demir ve D vitamini takviyeleri, yeni doğan taramaları yapıyoruz.” biçiminde konuştu.

Sağlık Durumu Bakanı Koca, Genişletilmiş Bağışıklama Programı çerçevesinde,13 antijenle en geniş bağışıklama programını uygulayan ülkeler aralarında olduklarını dile getirerek, 24 binden pozitif birimde aile hekimi ve aile sağlığı çalışanı ile ülke genelinde 8 bini aşkın noktada vatandaşlara hizmet verdiklerini kaydetti.

Dinç Yaşam Merkezleri, Toplum Sağlığı Merkezleri ile temel sıhhat hizmetlerini en ileri düzeye ulaştırmaya çalıştıklarını dile getiren Koca, “Sigara bırakma polikliniği sayımız 721’e ulaştı. Bedava hap imkanımızdan şimdiye dek 1 milyon 172 bin vatandaşımız faydalandı. ALO 191 Uyuşturucu ile Çaba Danışma ve Takviye Hattı ile hizmete devam ediyoruz. Çare merkezlerimizin sayısı 129’a ulaştı. Davranışsal Bağımlılıkla Mücadele Eylem Planını uygulamaya koyduk.” dedi.

5,5 milyona yakın vatandaşa ivedi ilk takviye

Koca, Kovid-19 yoğunluğuna bağlı olarak kanser tarama sayılarının azaldığını ancak buna karşın 2020 yılının birincil 9 ayında yaklaşık 3 milyon vatandaşı kanser taramasından geçirdiklerini belirtti.

Türkiye’ye sığınma durumunda kalmış geçici koruma altındaki misafirlere 29 ilde, 175 Göçmen Sağlığı Merkezinde, 791 afiyet ekibi ile hizmet verdiklerini ifade eden Koca, Bakanlığın ekip ve ekipman olarak felaket ve ivedi durumlara hazırlanmış şekilde ve dünya standartlarında hizmet sunduğunu söyledi.

Koca, 2020 yılı içerisinde 5,5 milyona yakın vatandaşa ambulanslarla acele birincil yardım hizmeti verdiklerini, standart ambulansların ulaşamadığı vakalara motosikletli ekiplerle müdahale ettiklerini, bugüne değin deniz bot ambulanslarıyla 23 bin, hava ambulanslarıyla 49 bin vakanın naklini gerçekleştirdiklerini vurguladı.

UMKE ekipleriyle birlikte terör saldırısına maruz kalan Mogadişu ve büyük patlama sonrası Beyrut Limanı’nda olduklarını anımsatan Koca, keza Elazığ, Malatya ve İzmir’de meydana gelen depremlerde de sahada olduklarını anlattı.

İlgili tüm paydaşlarla birlikte nitelikli afiyet hizmeti sunmak için çalıştıklarına dikkati çeken Koca, şöyle devam etti:

“Son 18 yılda 3 bin 605 sağlık tesisini tamamladık. Bu tesislerin 678’i hastane, 386’sı ilave yapı ve 102’si ağız ve diş sağlığı merkezidir. İstanbul’un Anadolu ve Avrupa yakasında iki adet 1008 yataklı Acil Durum Hastanemizi çok kısa sürede tamamlayarak hizmete açtık. Bu hastanelerimizi pandemi sonrasında da kullanılacak şekilde planladık. Önümüzdeki sene 54’ü hastane almak üzere 273 sağlık tesisini tamamlayarak ek 13 bin 995 kaliteli yatak daha kazanacağız. Halen inşaat, ihale, proje aşamasında olan 943 birinci basamak ile 347 hastane ve ADSM binasını 2023’e dek tamamlamayı planlıyoruz. Son 3 yılda sağlık durumu alanında hizmette kalite çıtasını yükselten 17 bin 509 yataklı 13 şehir hastanemizi vatandaşlarımızla buluşturduk.”

“Kent hastanelerinde garanti hasta sayısı iddiaları hayali”

Fahrettin Koca, kent hastanelerine bahşedilen hasta sayısı garantileri iddialarına da cevap vererek, “Daha önce de tekrar tekrar söylememe rağmen büyük kasaba hastanelerinde hasta garantisi verildiği iddiaları reel dışıdır. Ne acele hizmetlerinde ne poliklinik muayenelerinde ne ameliyatta ne de yatak doluluk oranında herhangi bir garanti söz konusu değildir.” dedi.

Genel bütçe kaynaklarıyla yaptıkları şehir halkı hastaneleriyle hizmet vermeye devam ettiklerini dile getiren Koca, “Bu kapsamda Samsun, Kültürlü ve Trabzon’daki üç büyük kasaba hastanemizin ihale süreçleri genel bütçeden bitmiş olup inşaat çalışmasına başlanmaktadır. bunun dışında 1750 yataklı Şanlıurfa, her biri 1000’er yataklı Ordu, Denizli, Sakarya, Diyarbakır ve Antalya; Rize ve 750 yataklı Mardin kent hastanelerimizin ihalelerini de sırayla yaparak 2023 yılından önce hizmete açmayı planlıyoruz.” diye konuştu.

Koca, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yapılan sağlık yatırımlarını anlatarak Diyarbakır, Mardin ve Şanlıurfa şehir hastaneleri dışarıda Batman, Kars, Muş, Siirt, Şırnak ve Bingöl’de 500 yataklı hastaneleri 2023 yılında tamamlayacaklarını, bu bölgedeki yatak sayısının 13 bin 725 olacağını bildirdi.

(Sürecek)

Kaynak: Anadolu Ajansı / Adem Balta

About admin

Check Also

Samsun Büyükşehir komisyon toplantısı

Samsun Büyükşehir komisyon toplantısı

Samsun Büyükşehir Belediyesi komisyon toplantısında görüşülen 32 gündem maddesi, karara bağlanmak üzere meclise havale edildi. …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *