Son dakika: Bakan Ersoy: ‘Geliri olmayan, desteğe ihtiyacı olan müzik emekçilerini kapsayan projeyi 11 Aralık’ta ilan edeceğiz’

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Pandemi döneminde geliri olmayan, desteğe ihtiyacı olan müzisyen, müzik emekçileri, yorumcu ve eser sahiplerini kapsayan bir projeyi 11 Aralık‘ta detaylarıyla birlikte duyuru edeceğiz. Başvurularda birlik, dernek ya da sendika üyesi olma şartı aramayacağız. Aylık seyyanen bin lira, üç ay zaman ile toplamda 3 bin lira ödeyeceğiz” dedi.

TBMM Genel Kurulu’nda TBMM, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve alt kuruluşların bütçe görüşmeleri düzenlendi. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, özel tiyatro salonlarının kültür yatırım ve teşebbüs belgesi almasını sağladıklarını belirterek, “Belgeyle işletme aşamasında yüzde 25 oranında sigorta primi, işveren payı ve kazanç vergisi stopaj indirimi, doğal gaz ve elektrik tüketiminde yüzde 20 indirim ve su tüketiminde de bulunduğu bölgenin asgari tarifesinden ücretlendirme avantajı sağlanıyor. Bütün bunların yanına sahne desteği dahilinde Bakanlığımıza ait kültür merkezlerimizi ve devlet tiyatrolarımızın salonlarını 1 Aralık 2020-15 Haziran 2021 tarihleri aralarında özel tiyatrolarımızın kullanımına sunduk. Özel tiyatrolarımızda turne desteği ve Dijital Tiyatro Ilave Projesi adı aşağıda 2 yeni programla 15 milyon lira ek destek vereceğiz. Turne desteği başvurularını almaya başladık, dijital tiyatro başvurularını da 30 Aralık’a dek alıyoruz” ifadelerini kullandı.

Özel tiyatrolarla ilgili bir alıştırma grubu oluşturduklarını söyleyen Bakan Ersoy, “Bu grupla benim Başkanlığımda toplanıyoruz ve tüm yardımları, bundan daha sonra nasıl devam edeceğimizi hatta yönetmelikte istedikleri değişiklikleri tartışıyoruz ve onlarla birlikte ortak karar alarak devam ediyoruz. bu arada Ankara Sanat Tiyatrosu, AST’yle ilgili bir soru geldi. TABI de bu grupta yer alıyor. Keza bu yıl verdiğimiz devlet yardımlarından TABI tiyatrosu da yararlandı, onu da bilhassa spesifize etmek istiyorum” şeklinde konuştu.

“Başvurularda birlik, dernek ya da sendika üyesi olma şartı aramayacağız”

‘Müzik Hayattır’ projesi zarfında 20 ilde 405 Roman müzisyeni dijital tescil desteği verdiklerini açıklayan Ersoy, “Pandemi döneminde geliri olmayan, desteğe ihtiyacı olan müzisyen, müzik emekçileri, yorumcu ve eser sahiplerini kapsayan bir projeyi 11 Aralık’ta detaylarıyla birlikte ilan edeceğiz. Başvurularda birlik, dernek veya sendika üyesi olma şartı aramayacağız. Aylık seyyanen bin lira, üç ay zaman ile toplamda 3 bin lira ödeyeceğiz. Aralık ayı içinde başvuruları toplayacak Ocak, Şubat ve Mart aylarında ödemeleri yapacağız. Bu projeye 30 binden pozitif uygulama olacağını tahmin ediyoruz” dedi.

Ersoy şöyle konuştu:

“Kültürel kalkınmamızda önemli rolü olan devlet tiyatroları 12 oturmuş merkezinde ve turne düzeninde yer alan 77 sahnesinde 27 bin 209 koltuk kapasitesiyle hizmet vermektedir. 2020-2021 yeni tiyatro sezonuna 1 Eylül Salı günü 17 oyunla erken merhaba diyen devlet tiyatroları yaz aylarındaki projeleriyle de pandemi sürecinde sanatseverleri yalnız bırakmadı. Kamyon Çocuk Tiyatrosu ve açık hava tiyatro oyunları projeleriyle 1 Temmuz’dan 1 Eylül’e değin keza erişkin ayrıca de çocuk oyunları tiyatro severler için sahnelendi. Bakanlık olarak büyük çaplı tiyatro yapımlarını ve klasikleşmiş oyunlarımızın yanı sıra yeni teşebbüs ve uygulamaları da takip eden bir stratejiyi benimsiyoruz. Bu amaçla, dünyanın pandemi sonrası düzenine fazla uygun bir konsept olan açık hava tiyatro uygulamasını da 2021 yılında artırarak geliştirmeyi hedefliyoruz.”

“Yazılmış soru önergelerini cevaplandırılma oranı 27’nci Yasama Dönemi için yüzde 63,70’e çıkmıştır”

TBMM Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç, yazılmış ve sözlü soruların cevaplanmasına ilişkin olarak, “22’nci dönemde yüzde 62,8; 23’üncü dönemde yüzde 85,8’e çıkmış; 24’üncü dönemde yüzde 60; 25’inci dönemi söylemiyorum, yüzde 6; 26’ncı dönemde 45,4 olarak gerçekleşen yazılı soru önergelerini cevaplandırılma oranı 27’nci Yasama Dönemi için yüzde 63,70’e çıkmıştır. Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve bakanlara yöneltilen ama 25 Kasım 2020 itibarıyla süresi içerisinde cevaplandırılmayan yazılmış sorulu önergeleri 126 bambaşka gelen kağıt listesinde ilan edilmiş ve bu durum Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve Bakanlıklara gönderilen 234 bambaşka yazıyla bildirilmiştir” ifadelerini kullandı.

Bilgiç, ‘düşük’ kelimesini kendilerine kullanıldığını söyleyerek şunları kaydetti:

“Ben, şunu vurgulamak istiyorum: Bugün gerçekten son derece üzüldüm. Burası milletin kürsüsü, ulu Meclis ve bu kürsüde dönüldü, milletin iradesiyle gelen, bu sıralarda oturan bizlere burada bir milletvekili tarafından ‘düşük’ ifadesi kullanıldı. Bu açıklama, olsa olsa, 27 Mayısın eli kanlı, darbeci zalimlerinin Halkçı Partililere taktıkları ‘düşükler’ lafının biz izdüşümü, bir yansıması, bir zihnin arka tarafında kalan yeridir. Fakat darbe teşvikçileri, tahrikçileri, darbe sevicileri bilecekler ki 15 Temmuz gecesi bu millet darbeleri de darbe dinamiklerini de tarihin karanlık sayfalarına gömmüştür. Bu ahali, bu aziz ahali vatanperverliğiyle, dik duruşuyla ve en önemlisi, değerli arkadaşlar, demokrasiye olan bağlılığı ve inancıyla darbecileri, darbe severlere, darbe sevicilere, darbe özendirme ve tahrikçilerine gereken cevabı vermiştir.” – ANKARA

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

About admin

Check Also

Çökme riski bulunduğu için boşaltılan binanın kontrollü yıkımına başlandı

Çökme riski bulunduğu için boşaltılan binanın kontrollü yıkımına başlandı

Yıkılma tehlikesi altındaki bina Binanın kontrollü yıkılması Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın gelişi Bir …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *