Son Dakika | Bakan Ersoy, Kültür ve Turizm Bakanlığının 2021 yılı bütçesi üzerinde TBMM Genel Kurulu’nda konuştu: (1)

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Pandemi döneminde geliri olmayan, desteğe ihtiyacı olan müzisyen, müzik emekçileri, yorumcu ve eser sahiplerini kapsayan bir projeyi 11 Aralık‘ta detaylarıyla birlikte duyuru edeceğiz.” dedi.

Ersoy, TBMM Genel Kurulu’nda, bakanlığı ve bağlı kuruluşların 2021 yılı bütçesinin ilişkin yaptığı konuşmada, bütün egemen, dinç ve lider bir Türkiye’nin inşası ve ihyası yolunda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde, büyük bir çaba ve bağlılıkla çalışmayı sürdürdüklerini belirterek, bakanlık olarak emanet aldıkları yetkileri, Türkiye’yi kültür ve turizm alanında bir marka haline getirmek, sanatsal faaliyetlerin yaygınlaşmasına katkı maddesi temin etmek, sürdürülebilir turizm anlayışı ile Türkiye’nin dünya turizmindeki payını çoğaltmak için kararlılıkla kullandıklarını söyledi.

Bu hedefler doğrultusunda gerçekleştirdikleri araştırmalar neticesinde fazla başarılı iki yıl yaşadıklarını ifade eden Ersoy, 2018’de 46 milyon, 2019’da 52 milyon ziyaretçinin Türkiye’de ağırlandığını kaydetti. Ersoy, “Keza ağırlanan turist sayısında hem de prestij göstergesi olan mavi bayraklı plaj sayısında lider ülkelerden biri konumuna geldik.” diye konuştu.

Ersoy, kazıbilimsel kazı çalışmalarının sayı ve sürelerinin artırılması, dağıtılmış yollarla yurt dışına çıkarılmış kültür varlıklarının iadesi, gelecek nesillere aktarılması gereken eserlerin yurt içi ve yurt dışındaki restorasyonları, gereksinim sahibi ülkelerde eğitim ve sağlık kuruluşlarının yapılması, dünyanın dört bir tarafındaki öğrencilere eğitim imkanı sağlanması, resmi yeniden yapılanma yardımları ile milletin yardımseverliğinin gösterilmesi gibi başlıklarda manâlı başarılar elde ettiklerini söyledi.

Göreve başladıkları günden beri kültür ve sanat alanlarında desteklerini her geçen yıl artırarak sürdürdüklerine dikkat çekici eden Ersoy, “Kovid-19 salgını sebebiyle bakanlığımızca sinema sektörüne aktarılan destekler 2020 yılında artarak devam etmiştir. 2020 yılında sinema sektöründe imal desteği kapsamında senaryo yazarı, yapımcı ve yönetmenlere, 234 proje ile toplam 46,5 milyon TL takviye verdik. Geride bıraktığımız 11 ayda 9’u yurt dışı, 67’si yurt içi edinmek üzere toplam 76 sinema etkinliğine; doğrudan sinema alanında etkinlik belirten iş birlikleri ve kuruluşları üzerinden 25 milyon TL destek sağladık.” dedi.

Imal ve faaliyet desteklerinin yanı sıra sektörün daha dinç şekilde yoluna devam etmesi amacıyla da Anadolu’da 1 ya da 2 salonu olan işletmecilere 15 milyon TL yerli film gösterim desteği sağlayacaklarını vurgulayan Ersoy, başvuruları 30 Aralık’a kadar toplayacaklarını ve ödemelere de ocak ayında başlayacaklarını kaydetti.

Bakan Ersoy, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bakanlığımızın, ilgili bakanlıklarımız ve kurumlarımızla yürüttüğü karşılıklı çalışmalar neticesinde, kongre, konferans, seminer ve fuar giriş ücretlerinde KDV oranları, yıl ardına kadar yüzde 8’e indirilmiştir. Sinema, tiyatro, opera, operet, bale, müze antre ücretleri KDV oranları da yıl ardına kadar yüzde 1’e indirilerek az daha sıfırlanmıştır. Maliye ve Define Bakanlığımızla yaptığımız görüşme sonucu, KDV indirimlerinin süresinin uzatılması konusunda gösterme verdik. Kısa süre içinde neticelenmesini bekliyoruz.

Ayrıca iş yeri kira stopajı yüzde 20’den yüzde 10’a indirilerek kiracı olarak faaliyetlerini yürüten başta özel müzeler, sanat galerileri ve tiyatrolar olmak üzere kültür sektörü mensuplarına yardım sağlanmıştır. Bakanlığımız tarafından 2019-2020 sanat sezonunda özel tiyatrolarımıza ayrılan 6 milyon 100 bin TL takviye, 2020-2021 sezonunu kapsayan dönemde pandemi koşulları da göz önüne alınarak yaklaşık üç buçuk kat arttırılmış ve 21,5 milyon TL’ye çıkarılmıştır. Bu rakamın 12 milyonu proje desteği, 9,5 milyonu dijital proje desteği şeklinde kullanıldı. Yardımların kime verildiği Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü web sitesinde saydam bir şekilde açıklanmıştır.”

Salon desteği temin etmek namına özel tiyatro salonlarının “Kültür Yatırım ve Teşebbüs Belgesi” almasını sağladıkların ifade eden Ersoy, belge ile işletme aşamasında yüzde 25 oranında sigorta primi, patron payı ve gelir vergisi stopaj indirimi; doğalgaz ve elektrik tüketiminde yüzde 20 indirim ve su tüketiminde de bulunduğu bölgenin en düşük tarifesinden ücretlendirilme avantajının sağlandığını söyledi. Ersoy, bütün bunların yanına sahne desteği zarfında bakanlığa ait kültür merkezleri ve Devlet Tiyatroları salonlarını 1 Aralık 2020–15 Haziran 2021 tarihleri arasında özel tiyatroların kullanımına sunduklarını kaydetti.

Özel tiyatrolara “Turne Desteği” ve “Dijital Tiyatro” projeleri adı aşağıda 2 yeni programla, 15 milyon TL ek yardım vereceklerini gösteren Ersoy, “Turne Desteği” başvurularını almaya başladıkların, “Dijital Tiyatro” başvurularını da 30 Aralık’a kadar alacaklarını, bu yardım programlarının ödemelerine de ocak ayı itibarıyla başlayacaklarını bildirdi.

Ersoy, özel tiyatrolarla ilgili bir alıştırma grubu oluşturduklarını, kendisinin başkanlığında toplandığını ve bütün yardımlar ile bundan sonra nasıl devam edileceğini tartıştıklarını, onlarla birlikte karşılıklı karar alarak devam ettiklerini söyledi. Ankara Sanat Tiyatrosu’yla (YAN) ilgili milletvekillerinden bir soru geldiğini ifade eden Ersoy, “TABI de bu grupta yer alıyor. Ayrıca bu sene verdiğimiz devlet yardımlarından BAĞLI de yararlandı. Onu da özellikle ayrıntıları ile belirtmek istiyorum.” dedi.

“Müzik Hayattır Projesi” zarfında 20 ilde 405 Roman müzisyene dijital kayıt desteği verdiklerini anımsatan Bakan Ersoy, şöyle devam etti:

“Test amaçlı yaptığımızı bu projeyi büyütme kararı aldık. Pandemi döneminde geliri olmayan, desteğe ihtiyacı olan müzisyen, müzik emekçileri, yorumcu ve eser sahiplerini kapsayan bir projeyi 11 Aralık’ta detaylarıyla birlikte ilan edeceğiz. Başvurularda birlik, dernek ya da sendika üyesi olma şartı aramayacağız. Aylık seyyanen 1000 TL, 3 ay zaman ile toplamda 3 bin TL ödeyeceğiz. Aralık ayı içinde başvuruları toplayacak; ocak, şubat ve mart aylarında ödemeleri yapacağız. Bu projeye 30 binden fazla dilekçe olacağını varsayım ediyoruz. Listelerle ilgili ‘kimlere vereceksiniz’ gibi bir asılsız ihtamda bulunuldu. Biz, bu projelere katılanların listelerini iş birlikleri, müzik dernekleri ve Müzik-Sen sendikasıyla beraber hazılıyoruz ve şahsen ben toplantılara da katılıyorum.”

(Sürecek)

Kaynak: Anadolu Ajansı / Alper Atalay

About admin

Check Also

Çökme riski bulunduğu için boşaltılan binanın kontrollü yıkımına başlandı

Çökme riski bulunduğu için boşaltılan binanın kontrollü yıkımına başlandı

Yıkılma tehlikesi altındaki bina Binanın kontrollü yıkılması Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın gelişi Bir …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *