Son dakika! Bakan Pekcan: Afrika ile 18,2 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaştık (2)

TÜRKİYE VE AFRİKA ARASINDA YATIRIM PLATFORMU GELİŞTİRMEYİ HEDEFLİYORUZ’

Ticaret Bakanı Ruhar Pekcan, Türkiye- Afrika Ekonomi ve İş Forumu’nun kapanışında basın açıklamasında bulundu. Pekcan, Türkiye ile Afrika ülkeleri aralarında bir yatırım portalı geliştirmeyi hedeflediklerini söyledi. Portalın içeriğine ilişkin veri veren Bakan Ruhsar Pekcan, “Ticaretin ve yatırım ilişkilerinin geliştirilmesi için ürün ve firma bilgisi, yönetmelik bilgisi, talepler gibi unsurların olduğu bir içeriğe sahip olmasını öngörüyoruz. Buna ilaveten önümüzdeki yıl gerçekleştirilecek olan foruma kadar Türkiye ile Afrika arasında bir e- ticaret platformu kurulması hususunun önceliklerimiz aralarında olduğunu da gözükmek isterim. Toplantıda, afiyet konusunu ticaret ve yatırım boyutlarıyla da ele aldık. Afrika Sıhhat Arz Platformu ile ülkemiz afiyet sektörünü karşılıklı bir platformda buluşturarak medikal ekipman, hastane kurulumu ve yönetimi konularında deneyimli olan firmalarımızın Afrika’da faal rol oynamalarını sağlayacağımız ayrıntılı bir işbirliği başlatıyoruz” dedi.

‘YENİ ORTAKLIKLAR KURULABİLECEĞİNİ ÖNGÖRÜYORUZ’Bir öteki tartma verdikleri projenin de Türkiye’den ve Afrika’dan kadın yöneticileri, kadın liderleri bir araya getiren bir diyalog platformunun hayata geçirilmesi olduğunu açıklayan Pekcan, “Bu proje vesilesiyle ‘Türkiye- Afrika Bayan CEO Forumu’ gibi etkinlikleri hayata geçireceğiz. Bu sayede ayrıca data ve tecrübe paylaşımı yapabilir ayrıca de yeni meslek imkanları ve ortaklıklar kurulabileceğini öngörüyoruz. Önümüzdeki dönem iş dünyası arasındaki temasları daha arttıracağız. Bu noktada keza meslek forumları aracılığıyla keza Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ile Afrika Birliği’nin merkezlerinde iki taraflı temsilciliğin açılmasının kayda değer olduğunu değerlendiriyoruz. Görüşülen tüm bu hususlar, ortak deklarasyonumuza yansıtılmış olup kamuoyu ile ayrıca paylaşılacaktır” diye konuştu.’KITA’DA, TÜRK FİRMALARININ 6 MİLYAR DOLARLIK YATIRIMI BULUNMAKTADIR’Bakan Pekcan, Türkiye’nin Afrika ülkeleri ile 26,2 milyar dolarlık bir ticaret hacminin bulunduğunu belirterek, konuşmasının devamında şunları söyledi:

“Ayrıca Kıta’da Türk firmalarının 6 milyar dolarlık yatırımı bulunmaktadır. bunun dışında müteahhitlik alanında da Eximbank’ın destekleriyle Afrika’daki projelerimizin toplamı 70 milyar dolara ulaşmıştır. Türkiye, pandemi sürecinden en çabuk toparlanan ülkeler aralarında yer alacaktır. Bölgesinde ve küresel ekonomideki en dinamik aktörlerin aralarında olmaya devam edecektir. Bu süreçte Afrika ülkeleriyle ilişkilerimizin mümkün olan en iyi şekilde geliştirme azmindeyiz. Afrika ülkeleri ile ticari ve hesaplı ilişkilerimizi ortak üstünlük ve sürdürülebilirlik temelinde inşa ediyoruz. Bu çerçevede Türkiye olarak Afrika’daki pek fazla arkadaş ülkenin idareli gelişim ve kalkınma sürecine katkı sağladığımızı değerlendiriyoruz. Bu yönde çalışmalarımızı sürdüreceğiz.”

Kaan ULU- Fatih ERDOĞAN/ANKARA,

Son dakika! Bakan Pekcan: Afrika ile 18,2 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaştık (2)

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Kaan YÜCE

About admin

Check Also

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, yarın Ukrayna'yı ziyaret edecek

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, yarın Ukrayna’yı ziyaret edecek

ABD Dışişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanı Antony Blinken‘ın yarın Ukrayna‘yı ziyaret edeceğini açıkladı. ABD ile Rusya …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *