Son Dakika | Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, 2021 bütçesiyle ilgili eleştirileri yanıtladı: (3)

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, bugüne dek 22 ilde 6 milyon metrekare büyüklüğünde 35 ırk bahçesinin açılışlarını gerçekleştirdiklerini söyledi.

TBMM Genel Kurulunda 2021 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi ile 2019 Yılı Merkezi Idare Emin Hesap Kanunu Teklifi’nin hepsi üzerinde yapılan konuşmaların arkasından, hükümet namına soru, gösterme ve eleştirilere cevap veren Oktay, yenilikçi çevre ve şehircilik politikalarıyla şehirsel dönüşüm projelerinden sosyal ev projelerine, çevre dostu yeşil koridorlardan ahali bahçelerine değin şehirleri donattıklarını ifade etti.

TOKİ aracılığıyla 2020 yılında yatırım bedeli 44 milyar lira olan 115 bin 581 sosyal konutun daha temelini attıklarını gösteren Oktay, son iki yılda da 102 bin 500 binayı inşa denetiminden geçirdiklerini kaydetti.

Oktay, bu sene ülkenin dört bir yanında gerçekleşen doğal afetlerin herkesin yüreğini yaktığını dile getirerek, “Ilk Olarak İzmir, Elazığ, Malatya ve Giresun almak üzere doğal afetlerden etkilenen şehirlerimizin yanında olduk, vatandaşlarımızın yaralarını en süratli şekilde sardık. Afetten etkilenen bölgelere bu sene toplam 165 milyon lira kaynak sağladık. 3 bin 34 felaket konutunun yapımını tamamladık. 20 bin 858 yıkım konutunun da üretim süreci devam etmektedir.” diye konuştu.

İzmir’de meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki depremde 116 vatandaşın hayatını kaybettiğini anımsatan Oktay, depremin hemencecik gerisinde arama kurtarma ekipleri, gönüllü ekipler ve ilgili millet kurumlarının gece gündüz demeden büyük fedakarlıkla çalışarak 107 vatandaşı enkazdan kurtardığını belirtti.

Oktay, “İzmir’de depremden ağır hasar almış ya da harap binaların yüzde 30’unun 1990-2000 yılları arasında, yüzde 70’inin ise 1990 öncesi yapılmış yapılar olduğunu görüyoruz. 2000 yılından sonradan yapılan binalarda afet veya zarar tespit edilmemiştir. Bu, 1999 depremi sonrası aldığımız tedbirlerin ve uyguladığımız yapı denetim çalışmalarımızın ne dek isabetli olduğunu göstermektedir.” ifadelerini kullandı.

Deprem sonrasında İzmir’de tarihinin en büyük kentsel dönüşüm seferberliğini başlattıklarını vurgulayan Oktay, birincil etapta 5 bin konut için proje hazırladıklarını, vatandaşlara verdikleri kira ve taşınma yardımlarının da kesintisiz olarak devam ettiğini söyledi.

“81 ilde 81 milyon metrekare” hedefiyle başlattıkları insanlar bahçeleri projeleriyle şehirleri yeşille ve doğayla buluşturmaya devam edeceklerini vurgulayan Oktay, “77 ilde büyüklüğü 50 milyon metrekareyi bulan 272 ahali bahçesini hayata geçiriyoruz. Bugüne değin 22 ilde 6 milyon metrekare büyüklüğünde 35 halk bahçesinin açılışlarını gerçekleştirdik ve vatandaşımızın hizmetine açtık. 237 halk müziği bahçesinin de üretim, projelendirme ve yer çalışmaları devam etmektedir. 2023 yılına değin da öteki halk müziği bahçelerimizi açarak 81 ilde 81 milyon metrekare insanlar bahçemizi milletimizin kullanımına sunmuş olacağız.” dedi.

KÖİ Projeleri

Millet Özel İşbirliği (KÖİ) modeliyle yapılan projelere değinen Oktay, KÖİ modelinin, özel sektörün projeleri kısa vadede ve etkili şekilde gerçekleştirerek yatırım maliyetlerini düşürmesi sebebiyle seçim edilen bir kamu finansman modeli olduğunu anlattı.

Tecrübelerini her yeni projeye yansıttıklarını ve her projenin daha önceki projelere tarafından halk açısından daha az maliyetli olduğunu belirten Oktay, buna misal olarak Avrasya Tüneli Projesi’ni gösterdi.

Avrasya Tüneli’nin yatırım bedelinin takriben 1,3 milyar dolar olduğunu kaydeden Oktay, sözleşmenin yürürlüğe girmesinden itibaren öngörülenden 8 ay daha erken, yaklaşık 4 sene gibi bir sürede inşaatın tamamlandığını ve 2016 yılının sonunda tünelin hizmete açıldığını dile getirdi.

Oktay, projenin vatandaşların ihtiyaçlarına aracısız cevap verdiğini, İstanbulluların Anadolu ve Avrupa aralarında kaybettikleri zamanın büyük bir bölümünü telafi ettiğini vurguladı.

Avrasya Tüneli Projesi’nde garanti sayılarına ulaşılmasının arkasından, geçişler üzerinden hasılat paylaşımı mekanizması ile kamunun pay alacağına göze çarpan eden Oktay, “Bu payın kontrat süresi her tarafında takriben 4,8 milyar liraya ulaşması beklenmektedir. Ayrıca ödenecek garanti tutarlarının da düşülmesiyle sözleşme dönemi baştan başa yaklaşık 3 milyar lira net kazanç elde edilmesi beklenmektedir.” bilgisini paylaştı.

Anlaşma dönemi sonunda projenin devlete devredileceğine göze çarpan eden Oktay, “Hatta tekrar işletme hakkı devriyle gelir getirebilecek veya sözleşme süresi bittiğinde seçim edilirse devletimiz de işletebilecektir. Bunun yanı sıra Avrasya Tüneli’nin her işletme yılı sonunda ekonomiye olan katkısı köprülere olan endirekt faydası da hesaba katılarak hesaplanmaktadır.” dedi.

Fuat Oktay, Avrasya Tüneli’nin açılışından bugüne değin 98 milyon saat süre tasarrufu, 1,3 milyar araç-kilometre azalması, 60 bin ton emisyon azalımı, 150 bin ton yakacak tasarrufu ile ülkenin ekonomisine toplam 5,23 milyar lira katkı maddesi sağladığını söyledi.

Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesi

Gebze-İzmir Otoyolu’ndaki Osmangazi Köprüsü’nün de KÖİ modeli ile üretilmiş ileri derecede mühendislik gerektiren dünyanın en büyük 4. Asma Köprüsü olduğuna dikkati çeken Oktay, bu projenin hayata geçmesiyle seyahat süresinin kısaldığını, hizmet konforunun arttığını ifade etti.

İstanbul-İzmir arasındaki yollara karşın projelerin tamamlandığını ve sürenin 3,5 saate indiğini dile getiren Oktay, “İzmir-Bursa-İstanbul arasındaki illerimiz bu hizmetten yararlanmaktadır. Projemiz 382 kilometre otoyol ve köprüden oluşmakta olup temas yolları ile beraber toplam 426 kilometredir. Toplamda 4 kesim otoyol ve bir köprü bulunmaktadır. Yapım maliyeti takriben 6,3 milyar dolar olan projenin, Osmangazi Köprüsü kısmı sözleşmenin yürürlüğe girmesinden itibaren takriben 3 sene 4 ay içerisinde tamamlanmıştır. Tamamı ise yaklaşık 6 yıl 4 ayda hizmete girmiştir. Proje 2036 yılında kamuya devredilecektir.” diye konuştu.

Osmangazi Köprüsü’nün de erken açılarak vatandaşların hizmetine sunulduğunun altını çizen Oktay, erken açıldığı için kamunun 2 milyar dolardan pozitif bir ödemeye katlandığı iddiasının dürüst olmadığını belirtti.

Osmangazi Köprüsü için bahşedilen jurnal garanti sayısının çift yön için 40 bin vasıta olduğunu anlatan Oktay, “Erken açılan gün sayısı 1354 ve hiç vasıta geçmese bile yani sıfır araç geçse bile ama bu rakama ulaşılabilir. Trafik geçişlerinin de hesaba katılmasıyla iddia edilen 2 milyar doların fazla daha aşağıda bir ödeme gerçekleştirilmiştir. Dolayısıyla hesap iyice yanlıştır.” dedi.

Fuat Oktay, İstanbul-İzmir Otoyolu Projesi’nin, Osmangazi Köprüsü dahil toplam yatırım maliyetinin 10,8 milyar dolar olduğunu, bu maliyete üretim maliyeti, görevli şirket göre karşılanan devletleştirme bedeli, üretim dönemi finansman maliyeti, otoyol ve Osmangazi Köprüsü’nün tüm işletme dönemi süresi baştan başa bakımı ve işletilmesi maliyetleri, ağır bakım maliyetleri ve işletme dönemi finansman maliyetlerinin dahil olduğunu söyledi.

Bu kadar büyük bir projeye sadece yapım maliyeti gözüyle bakmanın adaletsizlik olduğunu ifade eden Oktay, şöyle devam etti:

“Halihazırda toplam 4 kesim otoyolun trafik gerçekleşmelerine bakıldığında salgın döneminde bile bahşedilen garanti sayılarının üstüne çıkıldığı görülmektedir. Kesimler ve köprü aralarında gelir paylaşımı olduğundan otoyoldan elde edilen fazla gelirin köprü garanti ödemelerini daha da düşüreceği öngörülmektedir. Geleneksel finansman ile yapılan otoyol projeleri 7 ile 20 sene gibi sürelerde bitirilirken Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu gibi çok büyük bir proje kısa sürede bitmiş ve ülkemizin rekabet gücüne katkı sağlayarak idareli fayda getirmiştir. Projemizin zamandan ve akaryakıttan tasarruf sağlamasıyla 2023 yılında yaklaşık 4,2 milyar lira tasarruf sağlaması hedeflenmektedir.”

Bu büyüklükteki bir projenin özel sektör ile çalışılarak devlet üstünde ağırlık olmaktan çıkarıldığını belirten Oktay, keza projenin işletme süresinden sonradan her türlü bakımı yapıldıktan sonradan kamuya devredileceğini kaydetti.

(Sürecek)

Kaynak: Anadolu Ajansı / Adem Balta

About admin

Check Also

Samsun Büyükşehir komisyon toplantısı

Samsun Büyükşehir komisyon toplantısı

Samsun Büyükşehir Belediyesi komisyon toplantısında görüşülen 32 gündem maddesi, karara bağlanmak üzere meclise havale edildi. …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *