Son dakika! Fransa Başbakanı Castex yeni bir suç türünün tanınmasını istedi

Fransa Başbakanı Jean Castex kafası kesilerek öldürülen hoca Samuel Paty olayının arkasında “sosyal medya üzerinden bireysel veri paylaşarak başkasının hayatını tehlikeye atma” suçunun tanınması için egzersiz başlattıklarını duyurdu.

Fransa’nın başkenti Paris’te başı kesilerek öldürülen öğretmen Samuel Paty olayının arkasında hükümet hareket geçti. Paty’nin öldürülmeden önce bireysel bilgilerinin teröriste verildiğinin ortaya çıkmasının peşinde konu ile ilgili Milli Meclis’te milletvekillerine hitap eden Fransa Başbakanı Jean Castex, yeni bir suç türünün tanınması için çalışma başlattıklarını duyurdu. Castex, sosyal medya üzerinden kişisel veri paylaşarak başkasının hayatını tehlikeye atmanın yeni bir suç olarak tanınmasını istediğini ve zorunlu çalışmaların başlatıldığını bildirdi. Castex, “Sosyal medyada yaşanan nefret edilen şey saldırılarını pasif şekilde izleyemeyiz” dedi.

Olayın geçmişi

Fransa’nın başkenti Paris’teki Yvelines’in Conflans-Sainte-Honorine bölgesindeki bir okulun yakınında lokal saatle 17.00’de 18 yaşında ve Moskova doğumlu Çeçen asıllı bir Rus, öğretmen Samuel Paty’i kafasını keserek öldürmüştü. Sığınmacı olarak Fransa’da bulunan saldırganın, hücum günü saatler öncesinde saldırı mesajını hazırladığı ve öğretmenin fotoğrafını edinerek saldırıyı planladığı açıklanmıştı. Üvey kız kardeşinin Suriye’de DEAŞ terör örgütüne katıldığını aktaran Terör Savcısı Jean François Ricard, milletlerarası arama listesinde bulunduğu öğrenilen saldırganın 9 kurşun sıkılarak öldürüldüğünü bildirmişti.

Tarih öğretmeni Paty’in, sınıfta Hz. Muhammed’i aşağılayan Charlie Hebdo karikatürü gösterdiği ve bir takım öğrenci ebeveynleri tarafından bu sebeple şikayet edildiği biliniyor. Karikatürü göstermeden önce Müslüman öğrencilerin el kaldırmasını istediği bildirilen öğretmenin daha sonra o öğrencilerin sınıftan çıkmasını istediği, karikatürü Müslüman çocukların çıkmasından daha sonra gösterdiği iddia edilmişti. İddiaların bir kız öğrencinin tanıklığı ile şikayete dönüşmesi sonrası öğretmen savunmasında öğrencilerine “Müslüman olarak hassasiyeti olan öğrenciler bakmasın” dediğini açıklama etmişti. – PARİS

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

About admin

Check Also

Son Dakika | Bakan Soylu: Suriye açıklarında 1,5 tonun üzerinde esrar ele geçirildi

Son Dakika | Bakan Soylu: Suriye açıklarında 1,5 tonun üzerinde esrar ele geçirildi

İÇİŞLERİ Bakanı Süleyman Soylu, Suriye açıklarında müdahale edilen gemide 1,5 tonun üzerinde esrar ele geçirildiğini duyurdu. …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *