Son dakika gündem: Bakan Soylu, Batuhan Yaşar’ın sorularını cevapladı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İhlas Medya Ankara Temsilcisi Batuhan Yaşar‘ın gündeme dair sorularını cevapladı.

Terörle mücadeleden Kars Belediye Başkanı’nın görevden alınmasına dek böylece fazla konunun değerlendirildiği görüşmenin detaylarını İhlas Medya Ankara Temsilcisi Batuhan Yaşar, Türkiye Gazetesi’ndeki köşesine taşıdı. Yaşar’ın yazısının tamamı şöyle:

“Kars’ta özerk yönetim kurma adımları söz konusuydu. Dağın talimatları ile bahşedilen ihaleler var. PKK’dan gelen listelerle işe alınanlar mevcut. Devlet buna müsaade edemezdi. Terörist sayısına uyarı ederseniz uzun zamandır açıklamıyoruz. 400 civarı diyoruz. İnşallah ekim ayının sonunda bir sayı vereceğiz. İnşallah, bir aşama daha indirmiş olacağız.”

Bu röportajın kayda değer bir hikayesi var..

Malum, Bakan Bey sık sık Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesine gider..

İlçe ilçe köy köy karış karış dolaşır..

İş bilenin kılıç kuşananın..

Hakkari Yüksekova’dan da esnaf ziyaretlerini Twitter’dan paylaşmıştı..

Fotoğraflara baktım..

İlk kez böylesine umut ve coşku doymuş bakışlarla karşılaşıyordum..

Esnafın gözlerinin içi gülüyordu..

Senelerdir ‘bölgeye’ gelir gideriz..

Bu resim fazla farklıydı..

O gözler bize, terörün belinin kırıldığı anlatıyordu..

Derhal Sayın Asilzade’yu aradım..

Sayın Bakan telefonu açar açmaz da:

“Esnaf ziyaretinizdeki resim beni çok heyecanlandırdı” dedim..

Ve bu sözle, görüşme da doğal olarak başlamış oldu..

Biz sorduk, Sayın Aristokrat cevapladı..

Açık ve arkadaşça bir söyleşi oldu..

Hatta bir yerde “Güneydoğu” yerine “alan” sözcüğünü kullanmışım, haberdar da değilim..

Bakan Bey sözümü keserek araya girdi:

-“Bu sözcük tam da PKK’nın kullandığı bir jargon..”

Gerçekte o kadar..

Dilimize pelesenk olmuş..

Güneydoğu Anadolu’nun yerini ‘alan’ sözcüğü almış maalesef..

Görevden alınan Kars Belediye Başkanı ile ilgili tartışmalar da devam ediyor..

Bazıları ‘haksızlıktan’ falan dem vuruyor..

Bu konuda da sormadık soru bırakmadım..

Ama gerçekler oluşturulan algıdan çok farklıymış..

Kars Belediye Başkanı dağdan gelen emirlerle belediye yönetmiş..

İhaleleri dağın talimatlarına kadar dağıtmış..

‘Öz idare” kurmaya çabalamış..

Detayları söyleşimizden okuyabilirsiniz..

Bir başka kayda değer konu daha var..

Bakan Bey ara sıra yurt içindeki terörist sayılarını açıklar biliyorsunuz..

Fazla ısrar etmeme rağmen sayı vermedi..

Ekim sonunda yeni sayıyı ilan edeceklerini ifade etti..

En son 400 civarında terörist kaldığını söylemişti..

Sayın Aristokrat’nun açıklayacağı rakamı bilmiyorum..

Fakat etkisiz ayla getirilen ve teslim olanlara kadar barbar bir hesap yapabiliriz..

Artık 300’ün de altına inildiğini düşünüyorum..

Muhteşem bir başarı bu..

Şehir savaşlarından bu noktalara gelindi..

PKK eridi..

Ve artık sona ermek, tükenmek üzere..

Nefesi kesildi, can çekişiyor..

Sözü bundan böyle İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat’ya bırakalım..

TERÖR GERİLİYOR, GÜNEYDOĞU CANLANIYOR

Sayın Bakan, önce genel bir değerlendirmenizi olmak isterim..

Doğu ve Güneydoğuda PKK terör örgütünün tasfiye süreci devam ettikçe, refah, özgüven, sosyal hayat, idareli yaşam ve geleceğe umut artıyor. Bunların herkes birbirleriyle içten orantılı. En manâlı hususlardan birisi de eğitim hayatı. Çok üst düzey noktada devam ediyor. Okullar, üniversiteler, başlıca okulları hatta spor eğitimini de bunun içine koyabiliriz. Spor branşlarında başarının aralıksız artması Doğu ve Güneydoğu’nun yükselen unsurları aralarında yer alıyor.

ŞIRNAK VE HAKKARİ NIÇIN ÖNEMLİ?

Hakkari, Çukurca ve Şırnak’a benzeri azıcık daha artı ayrımcılık yapıyorsunuz gibi. Bunu şunun için soruyorum; terörün belinin kırıldığı yerler olduğu için mi?

Şırnak ve Hakkari, bizim Irak sınırımız. Yani hem Irak keza de kısmen İran. Terör örgütünün operasyonel bacağının en kuvvetli olduğu, Türkiye’deki iki baskın yeri burası. Şırnak ve Hakkari, antre çıkışlarını çok kuytu şekilde gerçekleştirebildikleri bölge. Sınır olduğu için de buradaki yerleşim bölgelerine zorlama uygulayabildikleri bir alan. Bunun için, gerek Beytüşşebap ve Şemdinli olsun, gerekse Hakkari, Şırnak ve Cizre olsun bu bölgelere devlet uzun zamandan beri, Cumhurbaşkanımızın politikaları çerçevesinde önemli siklet veriyor. Uyarı ederseniz Cizre’de hava limanı yapıldı, Yüksekova’da havalimanı yapıldı, Şırnak ve Hakkari’de üniversitelerimiz var.

YALNIZCA SİLAHLA MÜCADELE Mİ?

Fazla acayip, konumuz terör ama siz şu başlıca dek silahtan, askerden, jandarmadan hiç bahsetmediniz..

durmadan şu açıklama ediliyor: ‘Terörle yalnizca silahla mücadele ediliyor’. Hayır. Eğer biz bunu söylersek, bilhassa 21’inci asrın başından beri terörle mücadelede yaptığımız konsepte adaletsizlik etmiş oluruz. Bu bölgelerde; hastane, üniversite, spor kulüpleri, Türkiye’nin standart açısından en yüksek yolları, devletimizin teşvikleri var. Bunların tümü bir araya gelmiş durumda. Yani terörü ayakta tutacak ‘idareli zorluk’ ve ‘eğitimsizlik’ gibi aparatların manâlı bölümünün ortadan kaldırılmasına karşın altyapı çalışmasını AK Parti iktidarı ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Cumhurbaşkanımızın liderliğinde uzun zamandır yapıyor. Pek olduğu için bugün binlerce kişiyi istihdam edilebilecek fabrikalar açıldı.

MADENLER İŞLETİLECEK

Son dönemde bilhassa yeni maden sahaları ve tekstil fabrikalarının açıldığı haberleri geliyor..

Nusaybin’de bin 500, Ağrı’da ise 12 bin şahsiyet tekstil fabrikası faaliyete geçti. Ayakkabı fabrikaları açılıyor. Cizre’de Silopi’de takriben bin 500 şahsiyet tekstil fabrikalarının altyapısı yapılıyor. Hakkari Yüksekova’da yeni maden sahaları açılıyor. Bütün bunlar Türkiye’nin hesaplı gücünü yükseltiyor, istihdamı artırıyor, bölgenin cazibesini yükseltiyor. Bu bölgeler bilhassa inanç ve kültür turizminin de merkezleri. Burada yüzlerce yıllık tarihi, muhteşem doğal miraslar var. Biz geçen hafta Kato Dağının derhal eteğinde rafting yaptık. Bunlar hayal olan işlerdi.

GÖZÜNDEKİ PIRILTIYI GÖRDÜM

Sayın Bakan, yalnizca 5 sene önce neler olduğunu anımsamak da gerekir.. Şehir savaşları ile her yer yıkılıp yakılmıştı.. Oradan bu noktalara gelindi. Şimdi Şırnak’ta rafting şampiyonası

Şırnak olsa yeniden iyi, Beytüşşebap’ta. Bisiklet turları, atletizm yarışları, bütün bunlar Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da yeniden vücut buldu. Bunların hepsi hayatın normalleşmesine katkı sağlıyor. Benim Güneydoğu’da gördüğüm en önemli meselelerden bir parça başına, bilhassa son zamanlarda; gençlerin gözlerindeki pırıltıdır.

UMUTLAR YEŞERDİ…

Ben de onu soracaktım. Benzer parıltı esnafın da gözlerinde var.. Zaten bu röportajın başlıca sebebi oldu.. Güler Yüzlü, parıldayan gözler size neyi anlatıyor?

Evet, esnaf ve gençlerin gözlerinde de o pırıltı var. Salgın dönemi olmasına rağmen 100’ün üstünde esnafı ziyaret ettim. Herkesin söylediği, geleceğe ait bir umut besledikleri. Hiç kimseden negatif bir şey duymadım Allah’a şükürler olsun. Bu büyük bir şey. Büyük ve manâlı bir işlem. Yıllardır Türkiye’nin Tayyip Erdoğan’ın yönetiminde ortaya koyduğu sosyal ve hesaplı politikalar ve altyapılar yatırımlarının sonucu. derhal hayvancılık ve madencilik yükseliyor. Salgından önce de turizm oldukça yüksekti, salgından sonra da yüksek olacak. Yüksekova’da Hilton oteli yapılıyor. bununla birlikte Hakkari’de büyük bir kayak merkezi oteli yapı ediliyor. Bütün bunlar büyük bir moral. Ben yalnizca bir, iki misal verdim. Doğu ve Güneydoğu’da yeniden çok önemli yatırımlar, atılımlar yapılıyor.

Türkiye, uzun yıllardan beri yoksunluğa ve zorluğa mahküm edilmiş, Doğu ve Güneydoğu’daki kardeşlerimizi oradan çekip çıkarmayı doğru stratejilerle sürdürüyoruz. Bu sürekli bir süreç. Türkiye başarılı adımlar atıyor. Kesinlikle ki terörle mücadele sürüyor ve normalleşmeye çok büyük faydası var.

SEÇİLSEN DE KURALLAR VAR!

Efendim, Kars Belediye Başkanının görevden alınması konusunda çok eleştirildiniz.. Mahkeme süreci de bir taraftan devam ediyor.. Haksızlık ve hukuksuzluktan bahsedenler var.. Ne diyeceksiniz?

Kars’taki mesele fazla net ve apaçık. Orada Benzer Başkan, Belediye Meclis Üyelerinden tutuklananlar, davası devam edenler var. Benim bilebildiğim kadarıyla 16 tane tutuklama var. Kars’a, özerkliği hatırlatan bir öz yönetim kurma çabası ve adımları laf konusu. Mahkemenin de saptama ettiği, daha açık konuşmak gerekirse istihbarat ve emniyetin sonradan da davanın gidişatından da bizim anladığımız böyle bir öz idare anlayışı var. Dağın talimatları ile bahşedilen ihaleler ve buna karşın adımlar var. Yine oradan gelen listelerle işe alınanlar ve istihdam edilenler mevcut. Terör örgütüyle ilişkili olanların bu konuda belediye ile irtibatının kesintisiz devam etmesi, bununla birlikte kendilerini mahkeme yerine koyup hüküm icra etmeye değin dışarı giden yeni bir kavrama söz konusu. Tüm bunları devlet görmezden gelemez. Bu kendi öz yönetimlerini kurma çabalarıdır. Bunu açık söyleyeyim. Kendi öz yönetimlerini kurmalarına biz devlet olarak müsaade etmeyiz. Demokrasi de buna müsaade etmez. Hukuk devleti de buna müsaade etmez.

SEÇİMLE GELSEN DE KURALLAR VAR

En çok da CHP’ den eleştiriler geliyor.. ‘Seçimle gelen seçimle gider’ diyorlar

Evet, seçimle gelindi lakin birtakım kurallar var. Kanun var. Biz de seçimle geldik. Hepimiz kanunlara ve hukuka alıntı yapmak zorundayız. Tüm yoklama mekanizmaları üzerimizde. Bütün bunları değil sayıp kendi öz yönetimini düzenlemek istersen muhakkak netice alamazsınız. Bunlar saptandı ve Kars bu açıdan da fazla önemli bir misal oluşturdu. Bir belediye başkanının evinden ‘bomba nasıl yapılır tarifi’ çıktı. Diyarbakır Anneleri orada oturuyorlar. Ne diyor Diyarbakır Anneleri; ‘HDP belediyeleri tutup buralardan götürdü çocuklarımızı’.

O zaman, HDP’ li belediyeler için “Doğu ve Güneydoğu’nun normalleşmesinin önünde engellerdi” diyebilir miyiz?

Evet, tıpkı o kadar. Engel oldular. Senelerdir, izledikleri politikalarla Doğu ve Güneydoğu’yu geri bıraktılar. Şu an yapılanlar, onların yol açtığı fena izleri silerek Doğu ve Güneydoğu’yu kalkındırma çabası.

YURT İÇİ TERÖRİST SAYISI

Sayın Bakan içeride kaç tane terörist kaldı?

Terörist sayısına dikkat ederseniz uzun zamandır açıklamıyoruz. 400 civarı diyoruz. İnşallah ekim ayının sonunda bir rakam vereceğiz. İnşallah, bir kademe daha indirmiş olacağız.”

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

About admin

Check Also

Dışişleri Bakanlığı: 'KSYÖ Soruşturma ve Tespit Ekibi Suriye'de kimyasal silah kullanıldığını tespit etti'

Dışişleri Bakanlığı: ‘KSYÖ Soruşturma ve Tespit Ekibi Suriye’de kimyasal silah kullanıldığını tespit etti’

Dışişleri Bakanlığı, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü Soruşturma ve Tespit Ekibi’nin Suriye‘de Serakib’de vuku bulan klor …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *