Son dakika gündem: Hollanda parlamentosundan Aliyev hakkında skandal karar

Hollanda parlamentosu Ermenistan‘ın işlediği savaş suçlarını görmezden gelerek Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ve eşi Mihriban Aliyeva hakkında skandal bir karar verdi. Parlamentoda, Azerbaycan’ın haklı zaferi kabul edilmeyerek Aliyev ve eşi Aliyeva’ya savaş suçu işledikleri gerekçesiyle Avrupa Birliği (AB) kadar yaptırım uygulanması konusunda hazırlanan öneri kabul edildi.

Azerbaycan ordusu 28 yıldır işgal aşağı yer alan Dağlık Karabağ’ı 44 gün süren çatışmaların ardından geri almış, Ermenistan ordusunu büyük hezimete uğratmıştı. Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın yenilgiyi kabul etmesinin peşinde Rusya’nın arabuluculuğunda Azerbaycan-Ermenistan-Rusya aralarında imzalanan ortak bildiri ile çatışmalar son bulmuştu. Azerbaycan’ın tarihi zaferi milletlerarası alanda büyük akustik uyandırırken, Ermenistan’ın işlediği savaş suçlarını görmezden gelen Avrupa, yeni bir skandala imza attı. Hollanda parlamentosu, Hıristiyan Halkçı Parti (CDA) ve Hristiyan Birlik (ChristenUnie) kadar hazırlanan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Cumhurbaşkanı Yardımcısı Mihriban Aliyeva hakkında savaş suçu işledikleri gerekçesiyle Avrupa Birliği kadar yaptırım uygulamasını içeren önergeyi kabul etti. Oy çokluğu ile AB’nin Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ’da savaş suçları işlediği ve böylece cezalandırılmaları gerektiği kabul edildi.

Hollanda Dışişleri Bakanı Stef Blok, önergeye “doğru bir atama olmadığı” gerekçesiyle sıcak bakmadığını belirtti. Bakan Blok, önce Dağlık Karabağ’da muhtemel insan hakları ihlallerine yönelik bir soruşturma yapılması gerektiğini, ancak o zaman şüphelilere yaptırım veya hukuki operasyon uygulanabileceğini ifade etti.

Oy çokluğuyla kabul edilen öneri, Hollanda Dışişleri Bakanı Stef Blok göre Brüksel’de yer alan Avrupa Parlamentosuna sunulacak.

(İHA)

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

About admin

Check Also

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şuşa'da resmi törenle karşılandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şuşa’da resmi törenle karşılandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şuşa şehrinde Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından resmi törenle karşılandı. Cumhurbaşkanı …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *