Son dakika haber | Bakan Kurum: ‘Siirt’te Ulu Cami’nin etrafında kentsel dönüşüm projesi gerçekleştirileceğiz’

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Ulu Cami’nin etrafında önemli bir kentsel mutasyon projesi gerçekleştirileceğini belirterek, “Bakanlığımız TOKİ eliyle 250-300 aralarında rezerv konut üretecek. Projemizin inşasını inşallah 2021 yılı Mart ayına dek gerçekleştirmek istiyoruz. TOKİ eliyle bugüne değin Siirt‘e 535 milyon liralık yatırım yaptık” dedi.

Değişik incelemeler ve temaslarda bulunmak üzere Siirt’e gelen Bakan Kurum, Siirt Valiliğini ziyaret etti. Asalet defterini imzalayan Kurum, arkasından makamında Vali Osman Hacıbektaşoğlu ile görüştü. sonra Siirt Belediyesine geçen Bakan Kurum, Vali ve Belediye Başkan Vekili Osman Hacıbektaşoğlu, Siirt Milletvekili Osman Ören, AK Parti İl Başkanı Ekrem Olgaç ve ilçe belediye başkanlarıyla İl Koordinasyon Toplantısı’na katıldı. Bakan Kurum, toplantının peşinde yaptığı açıklamada, “Siirt’te bugüne değin kentsel dönüşüme 12 milyon liralık yardım sağladık, 490 tehlikeli binanın 460’ının yıkımını gerçekleştirdik. Selçuklu mirasımız olan Yüce Cami’nin etrafında manâlı bir kentsel mutasyon projesi gerçekleştireceğiz. Takriben 800 bağımsız birimin olduğu 40 bin metrekarelik alanda önemli bir kentsel dönüşüm projesi başlatıyoruz. Bakanlığımız TOKİ eliyle 250-300 arasında rezerv konut üretecek. Projemizin inşasını inşallah 2021 yılı Mart ayına kadar yapmak istiyoruz. TOKİ eliyle bugüne kadar Siirt’e 535 milyon liralık yatırım yaptık. Bin 286 sosyal konut inşa ettik ve vatandaşlarımıza teslim ettik. 147 de sosyal donatı ihtiyacını giderdik. Cumhurbaşkanımızın açıkladığı proje doğrultusunda Türkiye’de 100 bin sosyal ev projemiz var. Siirtimize de 504 sosyal ev projesi gerçekleştiriyoruz. İnşallah yıl ardına kadar ihalesini gerçekleştirip 2022 yılına değin konutlarımızın teslimini yapacağız” dedi.

“81 ilimizde 250 Ahali Bahçesi’ni projelendirdik, bir kısmının açılışını gerçekleştirdik” diyen Kurum, “Siirt’te de İbrahim Hakkı Hazretleri’nin türbesi etrafına keza de şehir merkezinde 14 bin metrekarelik alana bir Ahali Bahçesi projelendirdik. Finansmanı için belediyemize 5 milyon lira İller Bankasından hibe sağlıyoruz. Irk Bahçesi’ni inşallah sene ardına kadar ihale edeceğiz. Insanlar Bahçesi içerisinde üstelik Halk Müziği Kıraathanesi yapacağız” diye konuştu.

Siirt’te bugüne kadar şehirsel dönüşüme 12 milyon liralık destek sağladıklarını belirten Bakan Kurum, 490 riskli binanın 460’ının yıkımını gerçekleştirdiklerini söyledi. Bakan Kurum ve beraberindekiler sonra Ulu Cami ve çevresinde analiz yaptı. Burada bir çay ocağı girişinde vatandaşlarla ve esnafla bir araya gelen Kurum, yapılacak proje hakkında manzara alışverişinde bulundu. Ardındaki Ayla Mahallesi’ne geçen Kurum, çözümleme yaparak, vatandaşlarla görüştü. Yeni Mahalle’de Ahali Bahçesi yapılması planlanan alanda incelemelerde bulunan Bakan Kurum, projeyle ilgili yetkililerden bilgi aldı. 15 Temmuz Demokrasi Meydanı ve burada yapılacak proje için alanda tahlil yapan Kurum, meydan genişletme çalışmalarında yeşil alana tartma verilmesi talimatını verdi.

(İHA)

Son dakika haber | Bakan Kurum: 'Siirt'te Ulu Cami'nin etrafında kentsel dönüşüm projesi gerçekleştirileceğiz'Son dakika haber | Bakan Kurum: 'Siirt'te Ulu Cami'nin etrafında kentsel dönüşüm projesi gerçekleştirileceğiz'Son dakika haber | Bakan Kurum: 'Siirt'te Ulu Cami'nin etrafında kentsel dönüşüm projesi gerçekleştirileceğiz'Son dakika haber | Bakan Kurum: 'Siirt'te Ulu Cami'nin etrafında kentsel dönüşüm projesi gerçekleştirileceğiz'Son dakika haber | Bakan Kurum: 'Siirt'te Ulu Cami'nin etrafında kentsel dönüşüm projesi gerçekleştirileceğiz'Son dakika haber | Bakan Kurum: 'Siirt'te Ulu Cami'nin etrafında kentsel dönüşüm projesi gerçekleştirileceğiz'Son dakika haber | Bakan Kurum: 'Siirt'te Ulu Cami'nin etrafında kentsel dönüşüm projesi gerçekleştirileceğiz'Son dakika haber | Bakan Kurum: 'Siirt'te Ulu Cami'nin etrafında kentsel dönüşüm projesi gerçekleştirileceğiz'

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

About admin

Check Also

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, yarın Ukrayna'yı ziyaret edecek

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, yarın Ukrayna’yı ziyaret edecek

ABD Dışişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanı Antony Blinken‘ın yarın Ukrayna‘yı ziyaret edeceğini açıkladı. ABD ile Rusya …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *