Son dakika haber! Bakan Pekcan: Hedefimiz daha yukarılarda

TİCARET Bakanı Ruhsar Pekcan, “2019 itibarıyla çimento ihracatında dünyada yüzde 8’lik payla Vietnam‘dan daha sonra 2’nci sırada, seramik ihracatında yüzde 2’ye yakın payla ve 1,2 milyar dolar ile 9’uncu sırada, sırça ihracatında ise yüzde 1,4’lük payla ve 1,1 milyar dolarlık ihracatla 19’uncu sıradayız. Bu rakamlar sektörlerimizin başarısını yansıtmakla birlikte, seramik ve sırça sektörlerinde alacağımız daha fazla yol olduğunu, hedefimizin daha yukarılarda olduğunu spesifize etmek isterim” dedi. 

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri İhracatçıları Birliği İhracatın Şampiyonları Ödül Töreni’ne video konferans yöntemiyle katıldı. Dünya ekonomisinin koronavirüs salgınından etkilendiğine dikkati çeken Pekcan, OECD ülkeleri aralarında Çin ve Güney Kore’den sonradan bu süreci en az hasarla atlatacak ülkenin Türkiye olduğunu belirtti. Bu hafta açıklanan ve 2021-2023 dönemini kapsayan Yeni Ekonomi Programı’na (YEP) dikkati çeken Ruhsar Pekcan, “YEP çerçevesinde pandemi sonrasında süratli bir toparlanma, ardındaki da reel potansiyelimiz olan yüksek büyüme ve ihracat düzeylerinde başarılı bir performans yakalayacağımıza inancımız tam. Ekonomimizin dinamiklerine ve siz kıymetli ihracatçılarımızın çalışmalarına güveniyoruz. Yeni Ekonomi Programımızın ana bileşenleri olan ‘yeni dengelenme’, ‘yeni normal’ ve ‘yeni ekonomi’ temaları çerçevesinde belirlenen stratejileri el birliği ile çalışarak defalarca birlikte hayata geçireceğiz. 2023’e giden süreçte, ülkemiz ekonomisini, hak ettiği gibi bir üstteki lige çıkarma noktasında önemli mesafe kaydedeceğimize samimi inanıyorum. Yeni Ekonomi Programımızın başarılı bir şekilde uygulanmasında ihracata ve ihracatçıya büyük mesuliyet düşmektedir. Dijital ekonomiye adaptasyonumuzu güçlendirip hızlandıracağız, katma değerli, yenilikçi ve yerli imal kabiliyetlerimizi artırarak, ihracatımızı tabana yayarak önümüzdeki süreci en iyi şekilde değerlendirmeyi amaçlamalıyız.” ifadelerini kullandı. 

‘HEDEFİMİZ DAHA YUKARILARDA’

Bakan Pekcan, çimento, sırça ve seramik sektörlerinin, yerli kaynakların kullanıldığı, ithal ürünlere bağımlılığı eksik olan, net ihracatçı yapısıyla Türkiye dış ticaret dengesine pozitif katkı maddesi sağlayan sektörler aralarında olduğunu belirterek, “Sektörlerimizin 2020 yılı ilk 8 aylık ihracatını geçtiğimiz sene aynı dönem ile kıyasladığımızda, çimento ihracatında yüzde 28,6 çoğalma gösterdiğini, seramik ürünleri ihracatımızın benzer seviyeyi koruduğunu, sadece camda yüzde 8,3 bir azalma olduğunu görüyoruz. İçinde bulunduğumuz pandemi koşullarında bu performansın epeyce olumlu sayılabilecek bir performans olduğunu biliyoruz. 3 sektörümüze toplam olarak baktığımızda ilk 8 ayda geçen senenin benzer dönemine tarafından yüzde 5,8’lik bir ihracat artışı gerçekleştirdiklerini görüyoruz. 2019 itibarıyla çimento ihracatında dünyada yüzde 8’lik payla Vietnam’dan sonra 2’nci sırada, seramik ihracatında yüzde 2’ye yakın payla ve 1,2 milyar dolar ile 9’uncu sırada, cam ihracatında ise yüzde 1,4’lük payla ve 1,1 milyar dolarlık ihracatla 19’uncu sıradayız. Bu rakamlar sektörlerimizin başarısını yansıtmakla birlikte, seramik ve cam sektörlerinde alacağımız daha fazla yol olduğunu, hedefimizin daha yukarılarda olduğunu belirtmek isterim.” biçiminde konuştu. ‘EXIMBANK, İHRACATÇIMIZIN EN BÜYÜK DESTEKÇİLERİNDEN OLMAYA DEVAM EDECEK’Bakan Pekcan, bakanlığın ilgili kuruluşu olan Türk Eximbank’ın faaliyetlerine de değinerek, konuşmasında şunları kaydetti:

“Ocak-Ağustos döneminde Türk Eximbank göre sağlanan toplam destek tutarı, geçen yılın aynı dönemine tarafından yüzde 7 artarak 30,4 milyar dolara ulaştı. Kovid-19 ile ilgili alınan devlet destekli özel tedbirler zarfında 5 bin 57 krediye ilişkin 4,1 milyar dolar vade uzatım talebi karşılandı. Eximbank bu süreçte uluslararası anapara piyasalarından takriben 2 milyar dolar fon temini gerçekleştirdi. Eximbank, önümüzdeki süreçte de ihracatçımızın en büyük destekçilerinden birisi olmaya devam edecektir.”

 

Son dakika haber! Bakan Pekcan: Hedefimiz daha yukarılarda

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Fatih POYRAZ

About admin

Check Also

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, yarın Ukrayna'yı ziyaret edecek

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, yarın Ukrayna’yı ziyaret edecek

ABD Dışişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanı Antony Blinken‘ın yarın Ukrayna‘yı ziyaret edeceğini açıkladı. ABD ile Rusya …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *