Son dakika haber: Dışişleri Bakanlığından Fransa’nın ‘Bozkurtlar’ hareketi kararına tepki

Dışişleri Bakanlığı, Fransız hükümetinin “Bozkurtlar” hareketinin kapatılmasına karşın aldığı Bakanlar Kurulu kararına ilişkin “Laf konusu ülkenin münferit birtakım kişilere ve bu kişilerin eylemlerinden hareketle böyle bir hareket ve oluşum varmış gibi düş mahsulü kararlara tevessül etmesi içinde bulunduğu çelişkili psikolojinin son tezahürü olmuştur.” değerlendirmesinde bulundu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Fransız hükümetince lağvedildiği duyurulan “Bozkurtlar” isimli bir hareket olmadığının esasen bilindiği belirtildi.

Açıklamada, hayal ürünü olan bu oluşumu ele alırken, dünyanın o kadar çok ülkesinde de kullanılan son derece yaygın ve kanun dışı hiçbir boyutu olmayan sembollerin yasaklanmasının kabul edilemez olduğu kaydedildi.

Açıklamada, “Söz konusu ülkenin münferit birtakım kişilere ve bu şahısların eylemlerinden hareketle böyle bir hareket ve oluşum varmış gibi düş mahsulü kararlara tevessül etmesi içinde bulunduğu çelişkili psikolojinin son tezahürü olmuştur.” ifadesine yer verildi.

Kendileri söz konusu olduğunda açıklama özgürlüğünün hiçbir şekilde sınırlanamayacağını savunanların, başkaları laf konusu olduğunda ifade özgürlüğüne rahatça kısıtlama getirebildiğine dikkat çekilen açıklamada, bu ikiyüzlü anlayışın bundan böyle alışılan çifte standartlı yaklaşımın son örneği olduğu vurgulandı.

“Fransız hükümetinin, bugün alelacele bu adımı atması ibretliktir”

Bu kararın, Fransız hükümetinin iyice Ermeni çevrelerin esiri haline geldiğinin de bir göstergesi olduğuna işaret edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Yıllardır ülkesinin her köşesinde açık etkinlik gösteren terör örgütü PKK ve FETÖ uzantısı derneklere müsamaha eden, Fransa‘daki Türk çıkarları ve toplumuna yönelen şiddeti, misafir etme ve ifade özgürlüğü gerekçesiyle cezasız bırakan Fransız hükümetinin, bugün alelacele bu adımı atması ibretliktir.

Fransız hükümeti bu vesile ile, ülkesindeki fanatik Ermeni diasporasının son aylarda dozu gitgide artarak büyüyen ve vatandaşlarımız ile diplomatik temsilciliklerimizi gaye bölge tahrik, korkutma ve saldırılarını görmezden gelmeye devam ettiğini bir kere daha göstermiştir. Şiddetin önlemek bahanesiyle bugün sergilenen bu ikiyüzlü davranış ve alınan provakatif karar, diplomatlarımızın canına kasteden terör örgütü ASALA öncelikle almak üzere Fransa’dan himaye ve takviye görebilen PKK, FETÖ gibi terör örgütleriyle mücadelede Fransa’nın negatif sicilini de her tarafta hatırlatmaktadır.”

Fransa’daki Türk toplumunun örgütlenme, açıklama ve misafir etme özgürlüğünün evrensel insan hakları ve düzenlemeleri bağlamında muhafaza edilmesi gerektiği belirtilmiş açıklamada, “Alınan bu karara aleyhinde en sert şekilde karşılıklı olma edeceğimizi vurguluyoruz.” ifadesi kullanıldı.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Gökhan Varan

About admin

Check Also

AK Parti Edremit İlçe Başkanlığı'ndan müjdeli açıklama

AK Parti Edremit İlçe Başkanlığı’ndan müjdeli açıklama

Balıkesir’in AK Parti Edremit İlçe Başkanlığı Sözcüsü Murat Tuna, İlçe Yönetim Kurulu adına yazılı bir …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *