Son dakika haber… – Fransa Cumhurbaşkanı Macron: ‘Fakir ülkelere Covid-19 aşısı bağışlanmalı’

Fransa Cumhurbaşkanı Macron: “Fakir ülkelere Covid-19 aşısı bağışlanmalı”

PARİS – Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron G20’ye gönderdiği konuşmasında, yıl ardına kadar kullanıma hazır olacak Covid-19 aşısının bir kısmının fakir ülkelere bağışlanması çağrısında bulundu.

Dünyanın en büyük 20 ekonomisinin liderlerinin katıldığı ve 2 gün sürecek olan G20 Liderler Zirvesi Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz’in dönem başkanlığında Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da başladı. Zirveye video mesaj yolu ile tavır yollayan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Covid-19 aşısına ve dağıtımına değindi. Macron, “Sene sonuna kadar Covid-19 aşısı kullanıma hazır olacak. Artık daha büyük bir mücadelemiz olacak, bu aşının herkes için ulaşabilir olması gerekli” ifadelerini kullandı.

Aşıyı sadece önde gelen zengin ülkelerin edineceği ve adi hayata döneceği bir durumun yaşanmaması gerektiğini bildiren Macron, aşıların bir kısmının fakir ülkelere bağışlanması yönünde çağrıda bulundu.

Öncelikli olarak zengin olan ülkelere değil aciliyeti olan ülkelere aşı ulaştırılması gerektiğini savunan Macron, “4,9 milyar dolar büyüklüğünde fon oluşturuldu, ama daha fazlası lazım. Dünya Sıhhat Örgütü’nün yönlendirmesi doğrultusunda öncelikli ihtiyacı olanlara yardım ulaştırılmalı” dedi.

Yoksul ve gelişmekte olan ülkelere veri ve teknoloji paylaşımı da yapılması gerektiğini vurgulayan Macron, bu ülkeler ile hap ve teknoloji lisansı paylaşımı yapılması gerektiğini ifade etti.

Son dakika haber... - Fransa Cumhurbaşkanı Macron: 'Fakir ülkelere Covid-19 aşısı bağışlanmalı'Son dakika haber... - Fransa Cumhurbaşkanı Macron: 'Fakir ülkelere Covid-19 aşısı bağışlanmalı'Son dakika haber... - Fransa Cumhurbaşkanı Macron: 'Fakir ülkelere Covid-19 aşısı bağışlanmalı'Son dakika haber... - Fransa Cumhurbaşkanı Macron: 'Fakir ülkelere Covid-19 aşısı bağışlanmalı'

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / AÇLIK KAPLAN

About admin

Check Also

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şuşa'da resmi törenle karşılandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şuşa’da resmi törenle karşılandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şuşa şehrinde Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından resmi törenle karşılandı. Cumhurbaşkanı …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *