Son dakika haber… Fransız milletvekilinden hükümetin Dağlık Karabağ tutumuna eleştiri

Fransız Milletvekili Jean-Luc Reitzer milletvekillerine hitaben yazdığı mektupta, Ermenistan‘ın işgalci olduğunu belirterek, “Fransa, işgalci ülke lehine yer alarak fazla sayıda milletlerarası konuda kendisini çelişkiye düşürüyor” dedi.

Fransız milletvekili, Dış İlişkiler Komisyonu ve NATO Parlamenterler Meclisi Üyesi Jean-Luc Reitzer milletvekillerine hitaben işgal altındaki Dağlık Karabağ ile ilgili bir mektup yazdı. Jean-Luc Reitzer kaleme aldığı mektubunda Ermenistan’ın işgalci olduğunu belirterek, “Ermenistan 1994 yılından beri sadece Dağlık Karabağ’ı yok, bununla beraber sadece Azerilerin bulunduğu 7 bölgeyi işgal ediyor. Dolayısıyla o tarihten bu yanlamasına laf konusu olan Azerbaycan’ın toprak bütünlüğüdür” dedi.

Birleşik Milletler Emniyet Konseyi’nin 4 kere bu işgal hakkında kınama kararı aldığını ve işgalci Ermenistan birliklerinin geri çekilmesini istek ettiğini andıran Milletvekili Reitzer, Fransa’nın “Minsk Grubu” üyesi olarak adaletli bir çözüm bulmakla yükümlü bir aracı olduğunu vurguladı.

“Fransa, işgalci ülke lehine yer alarak fazla sayıda milletlerarası konuda kendisini çelişkiye düşürüyor”

Fransız milletvekili, işgalci Ermenistan’ın tarafını tutmak yerine iki ülke ile idareli ve siyasi ilişkilerini sürdürmek zorunda olan Fransa’nın aracılık rolünü oynamaya devam edebilmesi için kuşkusuz tarafsız olması gerektiğini söyleyerek, “Fransa, işgalci ülke lehine yer alarak fazla sayıda uluslararası konuda kendisini çelişkiye düşürüyor” ifadelerini kullandı.

“Dağlık Karabağ krizini ülkemize ithal etmemeliyiz” diyen milletvekili, “Adil ve kalıcı bir sonuç bulmak ve ilgili halkların barıştırma içinde yaşamasına izin belirlemek için uluslararası hukuka ve Birleşmiş Milletler kararlarına saygı göstererek hareket etmeliyiz. Huysuz takdirde Fransa’nın otoritesine, itibarına ve imajına hasar vereceğiz ve bu bölgede yıllarca süren diplomatik çabalar sonrasında edindiğimiz dostlar ve müttefiklerimizi değil edeceğiz” dedi. – PARİS

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

About admin

Check Also

Son Dakika | Bakan Soylu: Suriye açıklarında 1,5 tonun üzerinde esrar ele geçirildi

Son Dakika | Bakan Soylu: Suriye açıklarında 1,5 tonun üzerinde esrar ele geçirildi

İÇİŞLERİ Bakanı Süleyman Soylu, Suriye açıklarında müdahale edilen gemide 1,5 tonun üzerinde esrar ele geçirildiğini duyurdu. …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *