Son dakika haber… İran Erzurum Başkonsolosu Dr. Sajad Soltanzadeh; ‘Ermenistan savaş suçu işliyor ve sivillere yönelik saldırılarını da İran olarak kınıyoruz’

İran Erzurum Başkonsolosu Dr. Sajad Soltanzadeh; “Ermenistan savaş suçu işliyor ve sivillere yönelik saldırılarını da İran olarak kınıyoruz”

“Umud ediyoruz Türkiye ve Rusya’nın çabaları ile bu savaş biter”

ERZURUM – İran İslam Cumhuriyeti Erzurum Başkonsolosu Dr. Sajad Soltanzadeh, “Ermenistan savaş suçu işliyor ve sivillere yönelik saldırılarını da dünyaya söylüyoruz ki İran olarak kınıyoruz” dedi.

Ermenistan’ın Azerbaycan’a ait Dağlık Karabağ’a karşın sivillere saldırıları hakkında değerlendirmelerde yer alan İran İslam Cumhuriyeti Başkonsolosu Dr. Sajad Soltanzadeh, “Bildiğimize tarafından İran, Azerbaycan’ın Karabağ’ında işgal altında olan toprakların Azerbaycan’a ait olduğunu geçmişten bildiri etmiştir. Şu Anda de bu konu üstünde kararlıdır. Ermenistan’ın Azerbaycan topraklarından kurtulması olmasını istiyor. Konu bu ama biz bu düşüncedeyiz ancak bu bölgede savaşın devamı iki ülkeye de zararlıdır. Bu vesile ile Türkiye ve Rusya’nın çabaları ile bu savaş biter. Müzakere vesileleri ile Ermenistan Azerbaycan’a ait topraklarını geri versinler” dedi.

Dr. Sajad Soltanzadeh, İran’a uygulanan tabanca ambargosu ile ilgili sorulan bir soruya ise “BM karalarına göre İran bu tarihten itibaren tabanca alış-verişine uyması gerekiyordu, bu konu her yerde BM gündemi geldi ve ABD bu silah ambargosunun devam etmesini istiyordu ve belgeyi onaylamadı, dün itibariyle İran tabanca alış-verişinde özgür kaldı. Yani yasaklanmış kaldırıldı. İran bundan sonradan adi ülkeler gibi silah alış-verişini yapacak. İran kendisi tabanca satış durumundadır. Alınan kararlar ile bundan sonradan olağan ülkeler gibi silah alıp satabilecek” dedi.

Ermenistan’ın Azerbaycan’a ait sivil ikâmetgâh yerlerine saldırılarını güçlü olarak kınadıklarını dile getiren Dr. Sajad Soltanzadeh, “Sivillere yönelik saldırılarını da savaş suçu olarak gözlüyoruz. İran olarak bunu açık ve net olarak söylüyoruz fakat Ermenistan savaş suçu işliyor ve sivillere yönelik saldırılarını da dünyaya söylüyoruz ancak İran olarak kınıyoruz” şeklinde konuştu.

Son dakika haber... İran Erzurum Başkonsolosu Dr. Sajad Soltanzadeh; 'Ermenistan savaş suçu işliyor ve sivillere yönelik saldırılarını da İran olarak kınıyoruz'Son dakika haber... İran Erzurum Başkonsolosu Dr. Sajad Soltanzadeh; 'Ermenistan savaş suçu işliyor ve sivillere yönelik saldırılarını da İran olarak kınıyoruz'Son dakika haber... İran Erzurum Başkonsolosu Dr. Sajad Soltanzadeh; 'Ermenistan savaş suçu işliyor ve sivillere yönelik saldırılarını da İran olarak kınıyoruz'Son dakika haber... İran Erzurum Başkonsolosu Dr. Sajad Soltanzadeh; 'Ermenistan savaş suçu işliyor ve sivillere yönelik saldırılarını da İran olarak kınıyoruz'Son dakika haber... İran Erzurum Başkonsolosu Dr. Sajad Soltanzadeh; 'Ermenistan savaş suçu işliyor ve sivillere yönelik saldırılarını da İran olarak kınıyoruz'

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / ŞAHAP GÜRLER

About admin

Check Also

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şuşa'da resmi törenle karşılandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şuşa’da resmi törenle karşılandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şuşa şehrinde Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından resmi törenle karşılandı. Cumhurbaşkanı …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *