Son dakika haber: – Rusya Dışişleri Sözcüsü Zaharova: ‘Dağlık Karabağ’da ateşkes gözlem mekanizması kurulamadı’

Rusya Dışişleri Sözcüsü Zaharova: “Dağlık Karabağ’da mütareke gözlem mekanizması kurulamadı”

MOSKOVA – Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Dağlık Karabağ’da Ermenistan ve Azerbaycan arasında mütareke anlaşması yapıldığını lakin mütareke gözlem mekanizmasının demin kurulamadığını açıkladı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova haftalık herzamanki brifinginde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Rusya’nın dış politikalarıyla ilgili konulara değinen Zaharova, Dağlık Karabağ hakkında açıklamalarda bulundu. Zaharova, Dağlık Karabağ’da Ermenistan ve Azerbaycan arasında mütareke duyuru edildiğini lakin bir gözlem mekanizmasının oluşturulması konusunda hemen şimdi bir anlaşmaya varılmadığını ifade etti. Zaharova, “Esas mesajımız ordular aralarında bir uzlaşma yapılması ve ortak bir gözlem mekanizması oluşturulmasıdır. Bildiğimiz kadarıyla şu esas kadar böyle bir alıştırma yapılmadı. Biz bu mekanizmanın oluşturulması için bir lahza önce adım atılmasını umuyoruz” dedi.

Dağlık Karabağ’ın statüsü için nihai kararın verilmesi gerektiğini savunan Zaharova, “AGİT Minsk Grubu benzer başkanları göre üzerinde çalışılan ve üstünde çalışılmaya devam eden öneriler münazara masasında bekliyor. Dağlık Karabağ’ın nihai statüsünün belirlenmesinden önce güvenilir bir diyalog sağlanmasıdır” ifadelerini kullandı.

AB’nin Rusya’ya aleyhinde yaptırımlarına Zaharova’dan tepki

Zaharova, Rus muhalif lider Aleksey Navalny’in zehirlendiği iddiasıyla AB’nin Rusya’ya yaptırım uygulamasını eleştirerek, “Bu adımlara karşılık vermeden olmaz. Herhangi bir fiziki kanıt söz konusu yok. Bir defa daha Avrupa Birliği’ni, Milletlerarası hukuk normlarına geri dönmeye ziyafet ediyoruz” ifadelerini kullandı. Navalny’in zehirlendiği iddialarına karşı bir takım ülkeler etrafında Rusya’ya karşı adımlar atıldığını bildiren Zaharova, Almanya’nın Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’nün çalışma kurallarına göre kendileriyle iletişime geçmesi gerektiğini lakin karşılık bulamadıklarını açıkladı.

İran ile vize serbestisi

Rusya ile İran arasında vizesiz grup turist gezilerine ilişkin uzlaşma yapılması üstüne Rusya Federal Turizm Ajansı (Rostourism) yetkilileri ve İranlı yetkililer ile istişarelerde bulunduğunu aktaran Zaharova, “İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında 2017’de Moskova’da İran vatandaşlarının Rusya’ya vizesiz grup turizmi çerçevesinde gelebilmeleri için anlaşma imzalandı. Bu anlaşma gereği olarak çalışmanın bir an önce tamamlanıp anlaşmanın yürürlüğe girmesini bekliyoruz” dedi.

Rusya, Kuzey Kore’ye insani takviye gönderiyor

Kuzey Kore’de geçtiğimiz Ağustos ve Eylül ayları baştan başa tayfunlar nedeniyle büyük yıkımlar oluştuğunu andıran Zaharova, “Dost ülke Kuzey Kore’ye insani takviye göndermeye devam ediyoruz. Yakın zamanda ülkeye 50 bin ton buğday sevkiyatını tamamladık. Yardımlarımızın arkadaş Kuzey Kore halkının yaralarının sarılmasına bir nebze üstünlük sağlayacağını umuyorum” ifadelerini kullandı. Zaharova, hem ülkesinin Kuzey Kore’ye insani destek gönderimi konusunda çalışmalarına devam ettiğini ve yeni sevkiyatların hazırlandığını duyurdu.

Son dakika haber: - Rusya Dışişleri Sözcüsü Zaharova: 'Dağlık Karabağ'da ateşkes gözlem mekanizması kurulamadı'Son dakika haber: - Rusya Dışişleri Sözcüsü Zaharova: 'Dağlık Karabağ'da ateşkes gözlem mekanizması kurulamadı'Son dakika haber: - Rusya Dışişleri Sözcüsü Zaharova: 'Dağlık Karabağ'da ateşkes gözlem mekanizması kurulamadı'

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / ERHAN ALTIPARMAK

About admin

Check Also

Çökme riski bulunduğu için boşaltılan binanın kontrollü yıkımına başlandı

Çökme riski bulunduğu için boşaltılan binanın kontrollü yıkımına başlandı

Yıkılma tehlikesi altındaki bina Binanın kontrollü yıkılması Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın gelişi Bir …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *