Son dakika haber | TBMM Başkanı Şentop : AB bir tercih yapmak zorunda

Türkiye Büyük Irk Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop, “Yunanistan ve Güney Kıbrıs Yönetimi’nin kışkırtmalarıyla bölgesel meselelerde sınırlayıcı ve kısır bir yaklaşıma mahkum olmakla Türkiye gibi Avrupa kıtasını Avrasya’ya dönüştüren büyük bir ufku ve geleceği dönüştürücü imkanlar arasında bir tercih yerine getirmek zorunda Avrupa Birliği” dedi.

TBMM Başkanı Şentop, TBMM Tören Salonu’nda Doğu Akdeniz’deki sorunlara hukuki ve siyasi yaklaşma ile Türkiye Büyük Irk Meclisi’nin çözümdeki rolüne ilişkin düzenlenen sempozyuma katıldı. Şentop, Türkiye’nin satın aldığı sondaj gemilerini petrol ve doğalgaz arama faaliyetleri için göndermesi ve Libya ile imzalanan mutabakatın Doğu Akdeniz meselesini yoğun bir şekilde gündeme getirdiğini söyleyerek, “Aslında devletimizin attığı bu adımlar öncesinde de Doğu Akdeniz, çoğu sorunun yaşandığı manâlı bir bölgeydi. Bildiğiniz gibi Kıbrıs sorunu bunların başında geliyor. Yine İsrail ile Filistin arasında yaşanan uyuşmazlık ile Suriye iç savaşı ve Lübnan sorunu da Doğu Akdeniz’in sorunları arasındadır. Türkiye ile Yunanistan arasında Ege’de karasuları, kıta sahanlığı, adaların silahsızlandırılması, hava sahası gibi konularda yaşanan anlaşmazlıklar da Doğu Akdeniz sorunları. Bütün bu sorunlar, Doğu Akdeniz tabanında bulunan enerji kaynaklarının paylaşımıyla olduğu dek, Kıbrıs, Suriye ve Lübnan gibi ülkeler bağlamında bir nüfuz mücadelesi; Libya gibi varlıklı doğal kaynaklara sahip ülkelerdeki iktisadi değerler üstünde kimin ya da kimlerin karar verici olacağıyla da yakından alakalı. Emperyalist imparatorlukların bugünkü varisi olan Batı ülkeleri, bu geçmişten beslenen klasik emperyal dış politikasını hala küresel düzeyde sürdürme çabası içindedir. Sorunların temelinde aslında Batı’nın kendini hala bu eski yaklaşımlarla konumlandırması; Türkiye, Çin, Rusya gibi yeni küresel ve yöresel oyuncuların varlığını kabullenememesi yatmaktadır” ifadelerini kullandı.

Şentop şöyle devam etti:

“Bugün toplanan Avrupa Birliği Liderler Zirvesi’nin gündemi Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de yürüttüğü faaliyetler ile Türkiye’ye karşısında alınacak önlemler. Yunanistan ve Güney Kıbrıs Yönetimi’nin kışkırtmalarıyla yöresel meselelerde sınırlayıcı ve kısır bir yaklaşıma hükümlü olmakla Türkiye gibi Avrupa kıtasını Avrasya’ya dönüştüren büyük bir ufku ve geleceği dönüştürücü imkanlar aralarında bir tercih yapmak zorunda Avrupa Birliği.”

Şentop, Yukarı Karabağ’da yaşananları örnek vererek, “Yukarı Karabağ Azerbaycan toprağıdır ve Ermenistan Azerbaycan topraklarında işgalcidir. Bu husus pek net ve kesindir ama, Ermenistan’ın yanına bulunan, ona silah yardımında bulunan ve lojistik destek veren ülkeler dahil hiç kimse bu gerçeği inkar edememektedir. Bu konuda Birleşik Milletler kararlar almış, aynı gerçeği kabul ve ilan etmiş. Sorunu çözmek için inisiyatif üstlenen Minsk Grubu’nun eşbaşkanları taraflardan haksız ve işgalci olduğunu söyledikleri ülkeye lojistik olarak yardımda bulunuyor, silah veriyor, onu işgale, saldırganlığa devamı yönünde cesaretlendiriyor, teşvik ediyor. Aslında uluslararası kurumların da bir kabahati yok; onları var eden ve çalıştırması gereken iradede, şayet de hakiki var oluş sebeplerinde bir sakatlık var. Minsk Grubu eşbaşkanları, bir taraftan Azerbaycan haklıdır, sorunu çözeceğiz derken, dahası haksızdır dedikleri Ermenistan’a tabanca yardımında bulunurken ne yapmak istiyorlar, fazla açık yok mi? Barışı sağlamak, çözüm bulmak için var olan kurum, fiilen statükoyu devam etmek, tüm tarafları bıktıracak derecede oyalayarak mevcut haksız tablonun devamını sağlamak istiyor” biçiminde konuştu.

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, Doğu Akdeniz’in kendisine kıyısı olan olmayan devletlerin ilgisini çektiğini söyleyerek, yapılan araştırmalara kadar 3.5-10 trilyon metreküp doğalgaz, 1.5-3.5 milyar varil petrol bulunduğunun varsayım edildiğini ifade etti.

(Ahmet Umur Öztürk/İHA)

Son dakika haber | TBMM Başkanı Şentop : AB bir tercih yapmak zorundaSon dakika haber | TBMM Başkanı Şentop : AB bir tercih yapmak zorunda

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

About admin

Check Also

Dışişleri Bakanlığı: 'KSYÖ Soruşturma ve Tespit Ekibi Suriye'de kimyasal silah kullanıldığını tespit etti'

Dışişleri Bakanlığı: ‘KSYÖ Soruşturma ve Tespit Ekibi Suriye’de kimyasal silah kullanıldığını tespit etti’

Dışişleri Bakanlığı, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü Soruşturma ve Tespit Ekibi’nin Suriye‘de Serakib’de vuku bulan klor …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *