Son dakika haber! TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Çavuşoğlu: ‘Ermenistan savaş suçu işleyerek sivilleri hedef almıştır’

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu ve beraberindeki heyet, Ermenistan kadar Azerbaycan’ın Gence kentinde vurulan sivil mesken alanlarını ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Çavuşoğlu yaptığı açıklamada, “Ermenistan savaş suçu işleyerek sivilleri amaç almıştır” dedi.

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu ve beraberindeki heyet, farklı alanlara yönlendirilmiş temaslarda bulunmak ve Ermenistan’ın niyet aldığı sivil mesken yerlerinde incelemelerde bulunup rapor planlamak üzere Azerbaycan’a geldi. Kurul Başkanı Çavuşoğlu ve beraberindeki heyet, temasların ilk gününde Azerbaycan Cumhuriyeti Başsavcısı Sayın Kamran Aliyev ile görüştü. Başkan Çavuşoğlu ve heyet görüşmenin arkasından 17 Ekim’de Ermenistan göre sivillerin gaye alındığı Gence şehrinde füze atılan sivil ikâmetgâh alanına karanfil bıraktıktan sonra incelemelerde bulunarak saldırıda hayatını kaybeden insanların ailelerinin yanı sıra yaralılarla da bir araya geldi.

“Ermenistan’ın Azerbaycan’a saldırılarıyla, ortaya çıkan yargı ihlallerinin araştırılması daha aşağı komite kurduk”

Gence’deki incelemeleri esnasında gazetecilere açıklamalarda yer alan TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Çavuşoğlu, “Kıymetli basın mensupları, 27 Eylül tarihinden itibaren burada çok zor koşullar aşağıda hakikatleri dünyaya alıntı yapmak gibi bir tahsis üstlendiniz. bu arada sizleri tebrik ederek, teşekkürler. TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde Ermenistan’ın Azerbaycan’a saldırılarıyla, ortaya çıkan hak ihlallerinin araştırılması daha alçak komisyonunu kurduk. Bu komite dün akşam itibarıyla Azerbaycan temaslarına, çalışmalarına başlamış oluyoruz. Komisyonuz TBMM’de kanun ile belirlenmiş tek komisyondur. Komisyonumuzun lüzum yurt içinde gerekse yurt açık havada milletlerarası alanda ortaya meydana çıkan insan hakları ihlallerini incelemek, tespitler gerçekleştirmek, raporlar planlamak ve bunları uluslararası formlarda söz etmek gibi bir görevi de vardır. Kanunun 4’üncü maddesi uyarınca bugün Azerbaycan’da yapmış olduğumuz çalışmalar işte bütün bu anlamda burada meydana gelen yargı ihlallerinin araştırılması, incelenmesi ve bir rapora bağlanması gereğiyle ilgilidir” dedi.

Kurul Başkanı Çavuşoğlu, “Kıymetli basın mensupları hem Lahey Antlaşması ayrıca 1949 tarihinde imzalanan Cenevre Sözleşmeleri ve yeniden sonradan 1977 yılında Cenevre Sözleşmesine ek olarak imzalanan ek 1 nolu protokol ve birçok sayıda antlaşmalar gereğince bir milletlerarası çatışma sürecinde devletler kullanacakları yöntem ve silahlar bakımından sınırsız seçim hakkına sahip değildir. Askeri gereklilikler ile insani münazaralar aralarında bir denge olması gerekmektedir. Yaklaşık 30 yıla varan Karabağ bölgesi ve etrafındaki 7 reyonun işgali süreci ve son olarak 12 Temmuz akabinde 27 Temmuz’da Ermenistan göre başlatılan saldırılar neticesinde Azerbaycan ordusu da işgal aşağı olan topraklarını işgalden kurtarmak için girişim başlatmıştır” diye konuştu.

Çatışmaların daha çok Karabağ bölgesi denilen işgal altındaki topraklarda gerçekleştiğini ve Azerbaycan sınırları içerisinde çatışmalar yaşandığını andıran Çavuşoğlu, “Büyük bir güven içerisinde sivillerin yaşadığı bölgelere Ermenistan sınırları içerisinden füzeler atılmış, bombalar atılmış saldırlar düzenlenmiştir” ifadelerini kullandı.

Ermenistan’ın sivilleri kasıt aldığını bildiren Çavuşoğlu, “Kıymetli arkadaşlar, Cenevre sözleşmelerinin 4. nolu protokolü gereği herhangi bir uluslararası çatışma sürecinde bir devletin savaşa taraf olmayan sivil halkın yaşadığı yerleri bombalaması kabahat sayılmış, suç olarak düzenlenmiştir. Bu bakımdan Ermenistan sınırları içerisinde askeri ihtiyaç olmaksızın sivil hayatın rutin bir şekilde devam ettiği bir yere, Genceye, Berde’ye, Terter gibi alanlara saldırması savaş suçudur. Burada çocuklar, yaşlılar, gençler hatta ve hatta Ermenistan uyruklu kişilerin zeka mağduriyete uğradığı, hayatını kaybettiğini hepimiz biliyoruz ve süreç içerisinde bunları yaşadık. Bu bakımdan Ermenistan’ın bu bölgelere gerçekleştirmiş olduğu taammüden mahsus ve seve seve gerçekleştirmiş olduğu bu cinayetler insanlığa aleyhinde suç vasfındadır” biçiminde konuştu.

Milletlerarası mahkemelerin 2. Dünya Savaşı’ndan daha sonra sivilleri gaye alanları cezalandırıldığını gösteren Komite Başkanı Çavuşoğlu, “Uluslararası toplum özellikle 2. Dünya Savaşından daha sonra ve son yıllarda Balkanlar’da yaşanan savaşlardan sonradan bu cins savaşlarda, uluslararası çatışmalarda sivil insanların hayatını kaybetmesini önlemek, sivil insanların güven içerisinde yaşamını sürdürmelerini sağlamak üzere caydırıcı olması ve suçluların cezalandırılması için kesin mekanizmaları devreye sokmuştur” dedi.

2. Dünya Savaşından daha sonra Birleşik Milletler göre oluşturulan Nümberg Mahkemesiyle, Tokyo Mahkemelerinin savaş suçlularını cezalandırarak yargıladığını hatırlatan Çavuşoğlu, “Benzer şekilde eski Yugoslavya için kurulan uluslararası canice mahkemesinde kimi Sırp yöneticilerin ve savaş suçlularının yargılandığını ve cezalandırıldığını biliyoruz. Yine Birleşmiş Milletler Ruanda’da Ruanda Milletlerarası Cinayet Mahkemelerini kurmuş ve orada yaşanan savaş suçlarıyla ilgili olarak yargılamalar devam ediyor. Nihayetinde son olarak 1998 yılında imzalanan Roma statüsüyle beraber daimi yetkili bir uluslararası suç oluşturan mahkemesi kurulmuştur. 117 ülke bu milletlerarası maskesinin statüsüne taraf olmuştur oysa Ermenistan ve Azerbaycan bu statüye taraf değildir” diye konuştu.

Çavuşoğlu, “Dolayısıyla uluslararası cinayet mahkemesi, savcılığı bir soruşturma başlatamıyor. Aynı şekilde taraf Azerbaycan’da burada bir müracaatta, başvuruda bulunamıyor. Bunun tek istisnası vardır. O istisnada Birleşik Milletler kadar milletlerarası cinayet mahkemesinin görevlendirilmesi istisnasıdır. Derhal beklentimiz bizim burada işlenen bu insanlığa karşısında suçlar sebebiyle, bu suçları lider bazında planlayanda dahil almak üzere, tetiği çeken, düğmeye basan, organizasyon içerisinde kim varsa adaletin önüne çıkarılarak yargılanması ve hak ettiği cezaya da çarptırılmasıdır. Bu aynı zamanda burada bekleyen mağdurların yüreğini serinletebileceği gibi bundan daha sonra bu mezar suçların işlenmemesi için caydırıcı bir tedbir olacaktır” diye konuştu.

Komisyon Başkanı Çavuşoğlu, “Kıymetli arkadaşlar burada yaşanan insanlığa karşısında işlenen suçların gerçekleştiği esnada biz dilerdik ama milletlerarası toplum, Birleşmiş Milletler, Avrupa Konseyi, Avrupa Parlementosu bütün da bugün bizim yapmakta olduklarımızı buraya gelerek yapsınlar, zorunlu raporları tanzim edip bu noktada adım atsınlar. Maalesef yaşanan işlem bize gösterdi fakat birçok alanda olduğu gibi Ermenistan’ın Azerbaycan’a dönük saldırıyla insanlığa aleyhinde işlenen suçlar karşısında ne eyvah ancak bu kurumsal yapılar harekete geçmemişler, hemen hemen görmezden gelmişlerdir” diyerek AB ve BM’ye eleştiride bulundu.

Çavuşoğlu, “Biz de bunu nazara alarak onların yapmayarak dikkatsizlik ettiğini yasama organımızın tüm siyasi partilerinden müteşekkil her partinin aza barındırdığı bu komisyonla burada yaşamları tescil altına almak, gelecek nesillere bir ibret vesikası teslim etmek ve şüphesiz suçluların cezalandırılması için bir ön bacak olması bakımından bu raporu hazırlayarak meclis başkanlığımıza sunacağız. Şimdi burada azıcık sonra malumunuz Gence’de 26 sivil, çocuk, hayatını kaybederek şehit olmuştur. Onların yakınlarıyla bire bir bağlantı sağlayarak olayın oluş şekli, meydana geldiği saat, yer ve ölüm edenler konusunda kendilerinin bilgisini alacağız ve çalışmamızı yarın itibarıyla Berde ve Terter’de sürdüreceğiz. Akabinde Bakü’ye dönecek ve orada temaslarımızı tamamlayarak Türkiye’ye yurda döneceğiz. sırası gelmişken katkı maddesi veren bütün komite üyesi arkadaşlarıma, Meclis Başkanımıza ve Cumhurbaşkanımıza çok teşekkür ediyorum” diyerek sözlerini noktaladı.

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu ve beraberindeki heyetin yarın Berde ve Terter kentini ziyaret ettikten daha sonra temaslarına Bakü’de devam edeceği belirtildi. – GENCE

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

About admin

Check Also

TBMM Genel Kurulu

TBMM Genel Kurulu

TBMM Genel Kurulunda CHP, HDP ve İYİ Parti’nin gündeme ilişkin grup önerileri kabul edilmedi. Genel …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *