Son dakika haber: Türkiye’nin koronavirüsle mücadelesinde son 24 saatte yaşananlar

Türkiye’de son 24 saatte 152 bin 214 Kovid-19 testi yapıldı, 5 bin 532 kişiye hastalık tanısı konuldu, 135 kişi hayatını kaybetti.

Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu, “covid19.saglik.gov.tr” adresinden paylaşıldı.

Güncel verilere göre, son 24 saatte 152 bin 214 Kovid-19 testi yapıldı, 5 bin 532 kişiye hastalık tanısı konuldu. Son 24 saatte 135 kişi hayatını kaybetti, 3 bin 233 kişinin Kovid-19 tedavisinin tamamlanmasıyla iyileşenlerin sayısı 370 bin 825’e yükseldi.

Toplam deneme sayısı 17 milyon 90 bin 101’e ulaştı. Hasta sayısı 440 bin 805, vefat sayısı 12 bin 219, ağır hasta sayısı 4 bin 121, aktif hasta sayısı 57 bin 761 oldu.

Haftalık verilere kadar, bu hafta hastalarda zatürre oranı yüzde 3,8, yatak doluluk oranı yüzde 54,7, yetişkin yoğun bakım doluluk oranı yüzde 70,8, ventilatör doluluk oranı yüzde 37,6, sıradan temaslı saptama süresi 11 saat, filyasyon oranı ise yüzde 99,6 olarak kayıtlara geçti.?

“Mücadelenin gücü birlik edinmek”

Sağlık Durumu Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından verilere ilişkin yaptığı paylaşımda, şu ifadeleri kullandı:

“Bugün saptama edilen 5 bin 532 yeni hasta var. Ağır hasta sayımız da kayıplarımız da can yakıyor. Kayıplarımızı azaltacak olan kurallara ve tedbirlere canla başla uymaktır. Mücadelenin gücü birlik olmak. Zor verin.”

Türkiye genelinde sokağa çıkma kısıtlaması başladı

Yeni müşteri koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele zarfında, sokağa çıkma kısıtlaması başladı.

İçişleri Bakanlığının genelgesiyle, yeni bir karar alınıncaya kadar, hafta sonları saat 10.00­-20.00 açık havada sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. Imal, imalat ve tedarik zincirleri bu kısıtlamadan muaf tutulacak.

Bu doğrultuda ilk kullanım bugün saat 20.00’de başladı ve yarın saat 10.00’da sona erecek. Yarın saat 20.00’den 23 Kasım Pazartesi günü saat 05.00’e değin sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.

Bu tarihlerden sonraki hafta sonlarında da tatbik, yeni bir karar alınıncaya dek belirtildiği şekilde devam edecek.

Keza bütün illerde 65 yaş ve üzeri kişiler gün içerisinde 10.00-13.00 saatlerinde, 1 Ocak 2001 ve sonrasında doğan 20 yaş altı bireyler ise gün içerisinde 13.00-16.00 saatlerinde sokağa çıkabilecek. İş yerleri ile illiyetlerini gösteren egzersiz, SGK kaydı gibi belgeleri ibraz eden çalışanlar ise bu uygulamadan istisna tutulacak.

Saat 20.00’den daha sonra “gel-al” hizmeti de sonlandırılacak

İş yerleri, 10.00-20.00 saatlerinde yalnızca paket servis veya “gel­-al” hizmeti verecek şekilde açık olabilecek.

Restoran, restoran ya da online yemek yemek sipariş firmaları, saat 20.00’den sonra “gel-al” şeklindeki hizmetini de sonlandıracak ve sadece telefonla veya online sipariş üstüne paket servis hizmeti verilebilecek.

“Ağır hasta sayısı 4 ayda 8 kat arttı, çıkmayın”

Sağlık Durumu Bakanı Fahrettin Koca, ağır hasta sayısının 4 ayda 8 kat arttığına, bir gündeki yeni hasta sayısının 5 binin üzerine çıktığına dikkati çekerek, “En iyi önlem evimizdir. Zorunluluk yahut dışarı çıkmayın.” uyarısında bulundu.

Koca, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, ağır hasta ve olgu sayısındaki yükselişe dikkati çekti.

Bir günde saptama edilen yeni hasta sayısının 5 binin üzerinde olduğunu, dünkü can kaybının 141’e ulaştığını anımsatan Koca, “Mücadeleden daha az bere, daha eksik acıyla çıkmak için zorunlu tedbirlere kendi tercihimizi eklemeliyiz. En iyi tedbir evimizdir. Zorunluluk yoksa dışarı çıkmayın.” ifadelerini kullandı.

İçişleri Bakan Yardımcısı Ersoy’dan “tedbirlere uyalım” çağrısı

İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy, Kars Valiliğinde basına kapalı gerçekleşen asayiş toplantısının arkasından yaptığı açıklamada, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) pandemisi sürecinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ve Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri doğrultusunda İçişleri Bakanlığınca zorunlu düzenlemeler yapılarak sürecin yürütüldüğünü söyledi.

Ersoy, “Toplum olarak daima birlikte kurallara uymayı ve kendimizi korumayı, başka kardeşlerimize zarar vermemeyi ilke edinmediğimiz sürece kısıtlamaların devam etmesi doğal olarak kaçınmaz olur.” dedi.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Buket Güven

About admin

Check Also

Kılıçdaroğlu: 'Demokrasiyi büyütürsek, geliştirirsek, derinleştirirsek hepimiz mutlu olacağız'

Kılıçdaroğlu: ‘Demokrasiyi büyütürsek, geliştirirsek, derinleştirirsek hepimiz mutlu olacağız’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun salona gelişi CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun konuşması TBMM – …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *