Son dakika haberi… AK Partili Arslan: ‘Küresel salgının yol açtığı sıkıntıların, Türkiye ve Avrupa Birliği ilişkileri üzerinde, her iki tarafın da yeniden düşünmesine…

AK Partili Arslan: “Küresel salgının yol açtığı sıkıntıların, Türkiye ve Avrupa Birliği ilişkileri üzerinde, her iki tarafın da bitmiş düşünmesine vesile olacağını inanıyorum.”

AK Parti Ankara Milletvekili Ali İhsan Arslan:

“Ülkemiz, Avrupa Birliği’nin güney ve doğusunun güvenliği için de yaşamsal ağırlık taşıyor. Dolayısıyla kimsenin kimseyi gözden sonuç, yok sayma lüksü değil”

ANKARA – AK Parti Ankara Milletvekili Ali İhsan Arslan, “Küresel salgının yol açtığı sıkıntıların, Türkiye ve Avrupa Birliği ilişkileri üzerinde, her iki tarafın da tekrar düşünmesine vesile olacağını inanıyorum. Bu süreç, ayrışma noktalarını suhuletle geçiştirerek, ilişkileri kazan-kazan ilkesi üzerinden yapı etmek için manâlı bir fırsat sunuyor” dedi.

AK Parti Ankara Milletvekili Ali İhsan Arslan, sosyal medya hesabı üzerinden, Türkiye’nin Avrupa Birliği ilişkilerine dair değerlendirmelerde bulundu.

Tüm dünyayı etkisi altına alan 2008 idareli krizinin günümüze değin uzanmasına derhal de korona virüs nedeniyle dünyanın hemen hemen kitlenmesinin eklendiğini bildiren Arslan, küresel ticaretin bu cendereden kurtulmak için yeni ittifaklar, yeni pazarlar arayışına girdiğini bildirdi.

Çin’e bağımlılığı en aza indirmek, bunun için de arz zincirlerini çeşitlendirmek gerektiği konusunda küresel aktörlerin kararlaştırılmış olduklarını ifade eden Arslan, bu arayışlar esnasında devletlerin bir yana kendi inisiyatiflerini ortaya koyarken, öteki yandan da bölgesel ortaklıkları az daha mecburi kıldığının altını çizdi.

Üyeleri arasındaki anlaşmazlıklar, Brexit ve ekonomik krizler sebebiyle son yıllarda gözden düşen Avrupa Birliği’nin, salgın süreciyle öneminin arttığına dikkat çekici eden Arslan, “Bu sürecin, Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerini yeniden canlandırmak için de önemli bir fırsat olduğuna inanıyorum. Avrupa Birliği’ne üyelik sürecimizin, geçmişten bu yanlamasına inişli çıkışlı bir seyir izlediğini elbette unutmuş değiliz. 1959 yılında Menderes hükümetinin başvurusuyla başlayan Avrupa Birliği’yle bütünleşme serüvenimizde, yıllarca ciddi bir mesafe alınamadı” değerlendirmesinde bulundu.

“Yükümlülüklerini yerine getirmeyen biz yok, Avrupa Birliği oldu”

Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üyelik yolundaki en önemli ilerlemelerini AK Parti döneminde gerçekleştirdiğine dikkati çeken Arslan, “Türkiye bu süreçte, Avrupa Birliği’ne girmek için elinden gelenin en iyisi yaptı; muhteşem bir performans sergiledi. Ancak, Avrupa Birliği’nde Türkiye konusunda aynı tutarlılığı, aynı kararlılığı göremedik. Ülkemizi senelerdir kapısında bekletenlerin, ekonomik olarak Türkiye’nin çeyreği bile olmayan ülkeleri zaman içinde birliğe dahil etmelerine tanıklık ettik. Yükümlülüklerini yerine getirmeyen biz değil, Avrupa Birliği oldu” açıklamasında bulunarak, “Fakat küresel salgının yol açtığı sıkıntıların, Türkiye ve Avrupa Birliği ilişkileri üzerinde, her iki tarafın da yeniden düşünmesine vesile olacağını inanıyorum. Bu işlem, ayrışma noktalarını suhuletle geçiştirerek, ilişkileri kazan-kazan ilkesi üzerinden bina etmek için kayda değer bir fırsat sunuyor” dedi.

Türkiye’nin, Avrupa Birliği’nin halen 5’nci büyük ekonomik ortağı olduğuna şive yapan Arslan, “İhracatımızın ve ithalatımızın yarısından fazlası Avrupa Birliği ülkeleriyle. Bu derece karışık münasebeti bulunun iki gücün daha rasyonel, daha iktisadi görüş açıları geliştirmesi gerekiyor. Her iki tarafın da birbirine ihtiyacı var” ifadelerini aktardı.

Türkiye’nin NATO’nun en güçlü üyelerinden biri olduğunu anımsatan Arslan, “Ülkemiz, Avrupa Birliği’nin güney ve doğusunun güvenliği için de hayati tartma taşıyor. Dolayısıyla kimsenin kimseyi gözden sonuç, değil sayma lüksü yok. Avrupa Birliği’nin bu süreçte, Türkiye’nin önemini daha iyi sezgi edeceğine inanıyorum” aktarımında bulundu.

Türkiye’nin, Avrupa ülkeleri için yeni bir imal üssü haline gelebileceğini vurgulayan Arslan, “Önümüzdeki dönem, Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki ticari ilişkilerin daha da canlanması için önemli bir fırsat teşkil ediyor. Her iki tarafın da, daha pozitif zaman kaybetmeden ilişkilere ivme kazandırmak için harekete geçmesi gerektiği bir dönemdeyiz. Bunun bir an önce gerçekleşmesini temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.

Son dakika haberi... AK Partili Arslan: 'Küresel salgının yol açtığı sıkıntıların, Türkiye ve Avrupa Birliği ilişkileri üzerinde, her iki tarafın da yeniden düşünmesine...Son dakika haberi... AK Partili Arslan: 'Küresel salgının yol açtığı sıkıntıların, Türkiye ve Avrupa Birliği ilişkileri üzerinde, her iki tarafın da yeniden düşünmesine...Son dakika haberi... AK Partili Arslan: 'Küresel salgının yol açtığı sıkıntıların, Türkiye ve Avrupa Birliği ilişkileri üzerinde, her iki tarafın da yeniden düşünmesine...Son dakika haberi... AK Partili Arslan: 'Küresel salgının yol açtığı sıkıntıların, Türkiye ve Avrupa Birliği ilişkileri üzerinde, her iki tarafın da yeniden düşünmesine...

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

About admin

Check Also

Çökme riski bulunduğu için boşaltılan binanın kontrollü yıkımına başlandı

Çökme riski bulunduğu için boşaltılan binanın kontrollü yıkımına başlandı

Yıkılma tehlikesi altındaki bina Binanın kontrollü yıkılması Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın gelişi Bir …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *