Son dakika haberi… – Bakan Pakdemirli: ‘Türkiye artık tüm dünyada olduğu gibi büyük mega projelere imza atan bir ülke…

Bakan Pakdemirli: “Türkiye bundan böyle tüm dünyada olduğu gibi büyük mega projelere imza atan bir ülke oldu”

LEFKOŞA – Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bugün KKTC’ye su akışının yeniden sağlanması nedeniyle düzenlenen törende, “Türkiye bundan böyle tüm dünyada olduğu gibi büyük mega projelere imza atan bir ülke oldu” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ve KKTC Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz’un katılımı ile bugün Geçitköy barajında düzenlenen törenle KKTC’ye suyun akışı bitmiş sağlandı. Törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da video konferans yöntemiyle katıldı. Bakan Pakdemirli törende yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Erdoğan’a projeden ötürü teşekkür ederek, “Türkiye bundan böyle bütün dünyada olduğu gibi büyük mega projelere imza atan bir ülke oldu. Dünyanın en büyük köprülerini, dünyanın en büyük havalimanlarını, dünyanın en manâlı mühendislik projelerini yapar hale geldik” şeklinde konuştu.

Pakdemirli, “Hemen bu en büyük köprüleri yaptığımız zamanı düşünün, dahası benzer köprü teknolojisi ve mühendisi ile de denizin aşağıda köprüler yapmaya başladık. Bu köprülerden şayet otomobiller geçmiyor fakat hayat kaynağı olan su geçiyor. Ben burada Kuzey Kıbrıslı Türk kardeşlerim nezdinde sizlere ve zatıalinize Kıbrıs’ımıza ülkemize ve dünyada tek olan bu projeyi kazandırdığınız için daima teşekkür ediyorum” dedi.

Bakan Pakdemirli, “Çıkan bu arızayı sistemi iyileştirmek adına fırsat bildik” diyerek olumsuz hava şartlarının borulardaki arızaları ciddi bir yönde etkilediğini belirtti.

Bütün boruların karşılaşılan zorluklara rağmen 3 buçuk ay gibi kısa sürede bitirildiğini aktaran Pakdemirli, KKTC’ye her yerde su verilmeye başlandığını ifade etti.

KKTC Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz ise konuşmasında, “Sayın Cumhurbaşkanım arkada gördüğünüz görüntü acilen Geçitköy barajının abes hali. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti halkı buranın doymuş halini her zaman hayal gibi geliyordu bundan kısa bir zaman önce maalesef. Lakin bugünden daha sonra her gün buraya gelecek bu gölet nasıl doluyor diye. O nedenle bir defa daha sizlere teşekkür etmek istiyorum” dedi.

“Su geldiği süre mahsul çeşitliliği de olacak” diyen Bakan Oğuz, “Bu sayede KKTC’nin tarımsal gelişiminin yanına ekonomik girdisi de tarımsal anlamda çok ilerleyecek. İstihdam anlamında da bize çok avantaj sağlayacak” dedi.

Anamur suyunun yarın itibari ile çeşmelerden akacağını yeniden bildiren Tarım Bakanı Oğuz, Türkiye’den gelen suyun tarımsal anlamda da suyun kullanılmasının amaçlandığını da söyledi. Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Oğuz, tarımın gelişiminde Türkiye’den gelen suyun büyük katkı maddesi sağlayacağını ve KKTC’nin ekonomik anlamda da kalkınacağını aktardı.

Son dakika haberi... - Bakan Pakdemirli: 'Türkiye artık tüm dünyada olduğu gibi büyük mega projelere imza atan bir ülke...Son dakika haberi... - Bakan Pakdemirli: 'Türkiye artık tüm dünyada olduğu gibi büyük mega projelere imza atan bir ülke...Son dakika haberi... - Bakan Pakdemirli: 'Türkiye artık tüm dünyada olduğu gibi büyük mega projelere imza atan bir ülke...Son dakika haberi... - Bakan Pakdemirli: 'Türkiye artık tüm dünyada olduğu gibi büyük mega projelere imza atan bir ülke...Son dakika haberi... - Bakan Pakdemirli: 'Türkiye artık tüm dünyada olduğu gibi büyük mega projelere imza atan bir ülke...

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / EMİR ABDURRAHMAN BULUT

About admin

Check Also

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, yarın Ukrayna'yı ziyaret edecek

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, yarın Ukrayna’yı ziyaret edecek

ABD Dışişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanı Antony Blinken‘ın yarın Ukrayna‘yı ziyaret edeceğini açıkladı. ABD ile Rusya …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *