Son dakika haberi | Bakan Pekcan – Açılan kapanan şirket sayıları

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, yatırım ve ticaret alanlarındaki yeni fırsatları değerlendirerek, küresel değer zincirleri içinde daha da belirleyici bir aktör olabileceklerine, yollarına güçlenmiş şekilde devam edeceklerine inandıklarını belirterek, “Önümüzdeki süreçte Türkiye, kilit pazarlara coğrafi yakın olma, nitelikli meslek gücü, rekabetçilik, milletlerarası norm ve standartlara yerinde imal kabiliyeti gibi avantajlarını da kullanarak küresel bedel zincirlerinde daha da öne geçebilecek güce ve potansiyele sahiptir.” dedi.

Pekcan, TBMM Genel Kurulundaki 2021 yılı bütçe sunumumda, Ticaret Bakanlığının proje ve faaliyetleri hakkında data verdi.

Yatırımların geleceği açısından, İhtisas Özgürlük Bölge modelini hayata geçirdiklerini hatırlatan Pekcan, katma kıymetli üretimde manâlı rol üstlenen mevcut serbest bölgelere ilave olarak, haziran ve ağustosta yayımlanan ilgili Cumhurbaşkanı kararları çerçevesinde İhtisas Özgürlük Bölgeleri olarak belirlenen veya belirlenecek bölgelerdeki firmaların desteklenmesinin önünün açıldığını söyledi.

Pekcan, bürokrasinin azaltıldığı ve tek durak hizmet sunumunun olacağı İhtisas Özgürlük Bölgelerinde, katma değeri yüksek sektörlerde, ihracat hedefiyle faaliyet gösterecek firmalara yeni teşvik ve destekler sunulacağını bildirdi.

Fazla kayda değer bir diğer karar olan “Yurt Dışı Lojistik Merkezlerinin Desteklenmesi Hakkında Karar”ın ekimde Resmi Gazete’de yayımlandığını anımsatan Pekcan, bu karar çerçevesinde yurt dışındaki stratejik noktalarda kurulacak lojistik merkezlerin Bakanlıkça desteklenebileceğini kaydetti.

Yurt Dışı Lojistik Merkezlerin, gelecek yıllarda Türk ihracatçısının yurt dışı arz ve bölüştürme kanallarına erişiminde manâlı katkı maddesi sağlayacak altyapıların kurulmasına olanak vereceğini vurgulayan Pekcan, “Bu merkezler bununla beraber, ülkemizin e-ihracat potansiyelinin açığa çıkarılmasını kolaylaştıracak ve ülkemiz e-ticaret sektörü aktörlerine önemli fırsatlar sunacaktır.” diye konuştu.

Bakanlığının, ihracatçı tabanını genişletmeye tartma verdiğini, 2018’de ilk önce ihracatçı sayısının, ithalatçı sayılarını geçtiğini bildiren Pekcan, “2020 Ocak-Kasım döneminde ihracatçı işyeri sayımız, geçen yılın aynı dönemine kadar yüzde 3,1 artışla 84 bin 344 olmuştur.” dedi.

81 ilde ihracat atağı

81 İlde İhracata İlk Adım Programı’nı başlattıklarına dikkat çekici eden Pekcan, bütün Türkiye’ye yönelik bir çözümleme gerçekleştirerek, potansiyeline karşın az önce ihracat yapmamış firmaları belirlediklerini, bunları sürdürülebilir şekilde ihracatçı gerçekleştirmek için kendilerine işyeri özelinde mentörlük sağlayacaklarını belirtti. Pekcan, 76 ilde 15 bin 770 işyeri saptama ettiklerini, gelecek süreçte 81 ilin tamamında bu programı hayata geçireceklerini kaydetti.

Pekcan, bayan ve genç girişimcilere eğitim, mentörlük ve network sağlamaya yönelik programların devam ettiğini bildirdi.

Bu yıl kadın kooperatiflerini önceliklendirdikleri “KOOP-DES – Kooperatiflerin Desteklenmesi” programlarında, bugüne değin 27 ilden 133 kadın kooperatifin, 143 öbür proje zarfında Bakanlıktan takriben 13,6 milyon lira hibe desteği aldığını bildiren Pekcan, “Kooperatiflerimizi, özellikle yerelde imal ve ihracatımızın artırılması için manâlı değerlerimiz olarak görüyoruz ve kooperatiflerimizi desteklemeye devam edeceğiz.” ifadesini kullandı.

İhracatçı tabanını genişletme açısından eğitim faaliyetlerine de büyük ağırlık verdiklerini dile getiren Pekcan, Bakanlığın, Sanal Ticaret Akademisi ve Basit İhracat Platformu gibi önemli dijital projeleri hayata geçirdiğini söyledi.

“Çok taraflılık üstüne inşa edilen küresel ticaret sistemini destekliyoruz”

Ticaret diplomasisi faaliyetlerine de değinen Pekcan, Türkiye’nin prensip olarak, küresel ölçekte adaletli ve hür rekabetten yandan olduğunu, fazla taraflılık üstüne yapı edilen küresel ticaret sistemini desteklediğini dile getirdi.

Pekcan, Türkiye’nin bugün, yürürlükteki önlem sayısı bakımından Dünya Ticaret Örgütü üyeleri aralarında 3. sırada olduğuna işaret etti.

Dünya Ticaret Örgütündeki dava süreçlerine değinen Pekcan, yakın zamanda ABD ve Fas’a aleyhinde çelik ürünlerine ilişkin davalar kazandıklarını, Tayland’ın klimalarla ilgili açtığı davada Türkiye’nin haklılığının onaylama edildiğini anımsattı.

Pekcan, ABD’nin çelik-alüminyum sektöründe başlattığı aidat artışlarına karşı yürüttükleri yasal işlem ve AB’nin hap sektöründe Türkiye’ye karşısında başlattığı dava süreçlerinde olumlu sonuçlar alacağına inancını dile getirdi. Pekcan, Türk çelik sektörü açısından haksızlığa yol açan AB’nin çelik ithalatındaki korunma önlemlerini Dünya Ticaret Örgütüne taşıdıklarını kaydetti.

Gümrük Birliğinin güncellenmesinin, tüm tarafların çıkarına olan ve kendilerinin de yük vermeye devam edecekleri bir gündem olduğunu vurgulayan Pekcan, AB ile Birleşmiş Krallık arasında devamlı görüşmeleri yakından peşine düşüp takip ettiklerini söyledi.

Pekcan, Türkiye ile Birleşmiş Krallık arasında yeni bir ticaret anlaşmasını imzalamayı öngördüklerini bildirdi.

Bakan Pekcan, Japonya, Ukrayna, Tayland ve Endonezya ile Özgür Ticaret Anlaşması müzakerelerini sürdürdüklerini, Malezya ve Gürcistan ile olan anlaşmaları güncelleyeceklerini, Rusya ile Hizmet Yatırım Anlaşması müzakerelerinin devam ettiğini anlattı.

“Habur ve İpsala Gümrük kapılarının modernizasyonu 2021’de tamamlanacak”

Pekcan, Habur ve İpsala Gümrük kapılarının modernizasyon çalışmalarını 2021’de tamamlayacaklarını, Gürbulak, Türkgözü ve Pazarkule gümrük kapılarının yenilenmesine ilişkin çalışmaları başlatacaklarını ifade etti.

Gümrük Rehberi, Gümrük Tarife Arama Motoru, GET-APP ve SHIP gibi dijital uygulamaların, ilgili tüm aktörlerin ve vatandaşların işini kolaylaştırdığını belirten Pekcan, gümrüklerimizde tasfiyelik ülkü gelen eşya ve araçların satışının tüm vatandaşların katılımına açık e-ihale aracılığıyla ve mobil uygulamadan yapılmasına devam edildiğini anımsattı. Pekcan, bu yılın 11 ayında vasıta satışlarında geçen senenin aynı dönemine kadar yüzde 19 artışla 286 milyon lira, eşya satışlarından yüzde 27 artışla 112 milyon lira hasılat elde edildiğini kaydetti.

Pekcan, kaçakçılığa karşı mücadelelerinin istikrar ve etkinlikle sürdüğüne dikkati çekerek, 2020 yılı içerisinde 8 uluslararası operasyon gerçekleştirdiklerini, 3’ü rekor niteliğinde edinmek üzere 260 operasyonda 8,2 ton uyuşturucu, 1879 ton firari akaryakıt ele geçirildiğini, firari eşya tutarının ise 3,7 milyar lira olduğunu vurguladı.

Açılan kapanan şirket sayıları

Türkiye’de kurulan şirket sayısının ilk 11 ay itibarıyla yüzde 22,2 artarken, kapanan şirket sayısının yüzde 10,6 yükseldiğini belirten Pekcan, “Esnaf ve sanatkar meslek yeri sayılarında 2019 yılında 238 bin 416 kayıt ve 114 bin 977 terkin varken, 2020 ilk 11 ayda 336 bin 529 tescil ve 86 bin 499 terkin yapılmıştır.” diye konuştu.

Pekcan, 2021’de çek ve bonoların elektronik ortamda düzenlenmesine ve kambiyo işlemlerine konu edilmesine olanak sağlayacak sistemi hayata geçirmeyi hedeflediklerini bildirdi.

Ticaret Bakanı Pekcan, alıcı hakem heyetlerine bu sene yüzde 50’si e-Devlet üzerinden gerçekleştirilen yaklaşık 544 bin başvurunun yüzde 59’unun alıcı lehine sonuçlandığını kaydetti.

Bakanlığının ilgili kuruluşu Helal Akreditasyon Kurumunu 15 ülkeden 33 akreditasyon başvurusu aldığını vurgulayan Pekcan, bu başvurulardan 4’ünün akreditasyonla sonuçlandırıldığını anlattı.

Bakan Pekcan, sözlerini şöyle tamamladı:

“Pandemi sebebiyle küresel ekonomide ve bilhassa küresel miktar zincirlerinde kesin değişim ve dönüşümler yaşanacaktır. Önümüzdeki süreçte Türkiye, kilit pazarlara coğrafi yakınlık, nitelikli meslek gücü, rekabetçilik, milletlerarası norm ve standartlara yerinde üretim kabiliyeti gibi avantajlarını da kullanarak küresel layık zincirlerinde daha da öne geçebilecek güce ve potansiyele sahiptir. Yatırım ve ticaret alanlarındaki yeni fırsatları değerlendirerek, küresel layık zincirleri içinde daha da belirleyici bir aktör olabileceğimize ve yolumuza güçlenmiş şekilde devam edeceğimize inanıyoruz. Ticaret Bakanlığı olarak, bütün özel sektörümüz ve ilgili kuruluşlarla iş birliği halinde egzersiz ve çabalarımızı bu doğrultuda sürdüreceğiz.”

Son dakika haberi | Bakan Pekcan - Açılan kapanan şirket sayılarıSon dakika haberi | Bakan Pekcan - Açılan kapanan şirket sayılarıSon dakika haberi | Bakan Pekcan - Açılan kapanan şirket sayılarıSon dakika haberi | Bakan Pekcan - Açılan kapanan şirket sayıları

Kaynak: Anadolu Ajansı

About admin

Check Also

Çökme riski bulunduğu için boşaltılan binanın kontrollü yıkımına başlandı

Çökme riski bulunduğu için boşaltılan binanın kontrollü yıkımına başlandı

Yıkılma tehlikesi altındaki bina Binanın kontrollü yıkılması Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın gelişi Bir …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *