Son dakika haberi! Bakan Varank, YouTube’un Türkiye’de temsilcilik açma kararını değerlendirdi Açıklaması

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, YouTube’un Türkiye‘de delege görev kararına ilişkin, “Rusya, Hindistan ve başka yerlerde nasıl kanunlara uyuyorlarsa ‘Türkiye’de de kanunlara uysunlar’ diye bir düzenleme yapmıştık. Bunun hoş neticelerini görüyoruz.” dedi.

Varank, TBMM Genel Kurulunda 2021 Yılı Merkezi Idare Bütçe Kanunu Teklifi’nin 6. maddesi üzerindeki görüşmelerde milletvekillerinin soru ve eleştirilerine cevap verdi.

Yazılım sektörünün dünyada manâlı bir gereklilik alanı haline geldiğine dikkat çekici eden Varank, bakanlık olarak yazılımcı sayısını arttırmak için farklı alanlara yönlendirilmiş projeler yürüttüklerini belirtti.

Yakın zamanda Açık Kaynak Platformu’nu kurduklarını anımsatan Varank, projeyle Türkiye’nin ihtiyacı olan yazılımları ortaya çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

Varank, iki yeni tür yazılım okulu açacaklarını açıklama ederek, “Bu okullarda öğrenciler hocaya gereksinim duymadan bilgisayar aleyhinde oyun yöntemiyle yazılım öğreniyorlar. Dünyada bunun çok hoş örnekleri var. Bu okullardan birini İstanbul, diğerini Kocaeli’de kuracağız. Buradan mezun olanların yüzde 90’dan fazlasının iş bulduğunu görüyoruz. Hem YÖK ve Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte çocukların bu alana yönlendirilmesiyle ilgili projeler yürütüyoruz. Yazılım konusunda 2023 yılına dek asgari 500 bin yazılımcı sayısına ulaşmak istiyoruz. Bunun için yoğun bir şekilde çalışmalarımız devam ediyor.” dedi.

Mustafa Varank, YouTube’un Türkiye’de, yerel bir tüzel kişi temsilci atama sürecini başlatma kararı aldığını hatırlatarak, şöyle konuştu:

“Bu global teknoloji şirketlerinin Türkiye’de bir temsil açmasını istedik. Rusya, Hindistan ve diğer yerlerde nasıl kanunlara uyuyorlarsa Türkiye’de de kanunlara uysunlar diye bir düzenleme yapmıştık. Bunun hoş neticelerini görüyoruz. Global şirketlerin yerel kanunlara uymaları ve ücret hususunda uyarı etmeleri tüm dünyanın gündeminde olan bir konu. YouTube gibi bir global firmanın burada temsil açması, beraber hareket edildiğinde Türkiye’nin nasıl kazandığının hoş bir örneği oldu.”

Kaynak: Anadolu Ajansı / Adem Balta

About admin

Check Also

Samsun Büyükşehir komisyon toplantısı

Samsun Büyükşehir komisyon toplantısı

Samsun Büyükşehir Belediyesi komisyon toplantısında görüşülen 32 gündem maddesi, karara bağlanmak üzere meclise havale edildi. …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *