Son dakika haberi: CHP’li Karaca’dan 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü açıklaması Açıklaması

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, “AK Parti Genel Başkanı ile Adalet Bakanı’na çağrımızdır; Çocuğa özgü adalet sistemi oluşturulmalı, çocuklar yok çocuk cezaevleri kapatılmalıdır. Merkezi bütçede yeni cezaevi inşasına yok önleyici hizmetlere para ayrılmalıdır.” dedi.

Karaca, CHP İnsan Hakları Çalışma Grubu üyeleriyle parti genel merkezinde basın toplantısı düzenledi.

Toplantıyı, Dünya Çocuk Hakları Günü sebebiyle salgın döneminde cezaevlerinde artan çocuk hakkı ihlallerini görünür kılmak nedeniyle düzenlediklerini bildiren Karaca, grubun 15 üyesi ile Yargı Bakanlığı’na devlete ait başvuru yaparak bir takım Çocuk Suç Oluşturan ve İnfaz Kurumları ile Çocuk Eğitim evlerini ziyaret ettiklerini bildirdi.

Birçok kurumda çocuklarla görüşme sağlanamadığını aktaran Karaca, bu konudaki girişim ve takiplerinin süreceğini dile getirdi.

Türkiye’de 7 Çocuk ve Gençlik Kapalı Cinayet ve İnfaz Kurumu, 4 Çocuk Eğitim Evi bulunduğunu, salgın boyunca birçok duruşmanın yapılamadığını, infaz kurumlarına ziyaretlerin de kısıtlandığını ifade eden Gülizar Biçer Karaca, şöyle konuştu:

“Biz çocuk canice infaz kurumlarında yer alan, özgürlüğünden mahrum bırakılan çocukların sesini sağlamlaştırmak istiyoruz. Genel merkezimize ve İnsan Haklarından Sorumluluk Sahibi Genel Başkan Yardımcılığımıza ulaşan talep, şikayet ve başvurular, çocuk ve gençlik kapalı suç oluşturan infaz kurumları ile eğitim evlerine yaptığımız ziyaretler sonucunda saptama ettiğimiz adalet ihlalleri ve sorunları kamuoyunun bilgisine sunuyoruz.”

Bu ihlallerden bazılarını, “tutuklandıkları anda çocuklara tatmin edici bilgi verilmediği”, “tutukluluk süresince eğitimden yararlanamadıkları, su ve beslenmenin yetersiz olduğu”, “ailelerinin yaşadığı yerden öbür bir şehirde infazın yapılması nedeniyle sahip olunan yasal görüntü haklarını bile kullanılamadığı”, “bir takım kurumlarda çocuk doktorunun ve psikiyatrın bulunmadığı”, “giysi yardımı konusunda Kızılay ile geçerli protokollere karşın Kızılay’ın bu ihtiyacı gidermediği” şeklinde sıralayan Karaca, güya bazı kurumlarda infaz koruma memurlarının çocukların canını yaktığına dair bilgiler aldıklarını anlattı.

Bu yöndeki iddialardan da paylaşımlarda yer alan Genel Başkan Yardımcısı Karaca, Anayasanın 41’nci maddesinde “Devlet, her türlü istismara ve şiddete karşısında çocukları koruyucu tedbirleri alır.” ifadesini hatırlattı.

İnfaz kurumlarındaki çocukların büyük kısmının yokluk içinde olduğuna vurgu yapan Karaca, “Ailelerinden harçlık alamayan çocuklar infaz kurumlarında pak içme suyu, ilave gıda ve ilave hijyen malzemelerine erişemeye bilmektedir. Bu çocuklara ayni nakdi takviye sağlanmalı, hijyen malzemeleri, yiyecek ürünleri ve pak içme suyu ücretsiz olarak tedarik edilmelidir.” değerlendirmesini yaptı.

Yargının yetişkinler için geçerli olan sistemli sorunlarının çocuklar için de geçerli olduğuna dikkat çekici eden ve reform çalışmalarına atıfta bulunan Karaca, şunları kaydetti:

“AK Parti Genel Başkanı ile Hak Bakanı’na çağrımızdır; Çocuğa özgü adalet sistemi oluşturulmalı, çocuklar değil çocuk cezaevleri kapatılmalıdır. Merkezi bütçede yeni hapishane inşasına yok önleyici hizmetlere para ayrılmalıdır. 2016’dan beri ısrarla vurguladığımız Çocuğun İnsan Haklarına Dayalı Milli Çocuk Politikası oluşturulmalıdır. Hak Bakanlığı; stratejik planı gereği çocuk hakları ve insan hakları örgütleriyle ilişkilerini arttırmalı, yargı ihlallerinin ve cezasızlığın önlenmesi konusunda politika belirlemelidir. Çocuk ve Gençlik İnfaz Kanunu sivil toplum örgütleri, bağımsız araştırmacılar, iş odaları, akademisyenler ve çocukların go¨ru¨s¸leriyle oluşturulmalı ve yürürlüğe girmelidir. Pandemi süreciyle sınırlanan ya da adamakıllı kaldırılan avukat aile go¨ru¨s¸leri, telefon hakkı, avlu ve ortak bölge kullanımı, kurslar da dahil almak üzere eğitim hakkı gibi en temel haklara ilişkin kısıtlamalar, başta statüleri gereği çocuk mahpuslar almak üzere zorunlu tedbirler alınarak temin edilmelidir.”

Kaynak: Anadolu Ajansı / Barış Gündoğan

About admin

Check Also

Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Liderler Zirvesi'nde aile fotoğrafı çekildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Liderler Zirvesi’nde aile fotoğrafı çekildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Liderler Zirvesi’nde aile fotoğrafı çekimine katıldı. NATO Liderler Zirvesi Belçika‘nın …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *