Son dakika haberi | Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, KKTC Başbakanı Ersin Tatar ile görüştü

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı Ersin Tatar, Covid-19 ile mücadele, KKTC’ye su temini, uzaktan eğitim ve Doğu Akdeniz’de meydana gelen gelişmeleri değer biçmek üzere Ankara’ya yaptığı egzersiz ziyareti çerçevesinde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Yapılan görüşmede, KKTC Su Tedarik Projesi Anamur-Geçitköy sualtı boru hattı tamir çalışmalarında, denizde hava şartlarının çalışmalar için elverişli ışık halkası gelmesiyle KKTC’ye su akışının en kısa sürede başlatılması kararı alındı.

Ayrıca, 2020 İktisadi ve Finansal İşbirliği Anlaşması destekleri dahilinde yapımına başlanan 100 Yataklı ivedi durum hastanesi yüzde 50 oranında bitmiş, ivedi şart hastanesi inşaatının biran önce tamamlanarak hizmete açılması kararı alındı.

2020 İktisadi ve Mali İşbirliği Anlaşması, 2.3 milyar liralık kaynağın Türkiye’den KKTC’ye hibe ve kredi biçiminde verilmesini içeriyor. Bu kapsamda 117 milyon lira ödeneğin daha aktarım kararı alındı. Gerçekleşen bu son aktarımla birlikte toplam 706 milyon liralık ödenek KKTC’ye fiilen gönderilmiş olacak. Ivedi şart hastanesi ile birlikte bu miktar 800 milyon lirayı aşacak.

Anlaşma çerçevesinde, 117 milyon lira ödeneğin yarın itibariyle KKTC’ye aktarılması, önümüzdeki dönemde de KKTC ekonomisini desteklemeye devam edilmesi ve salgının ekonomi üzerindeki negatif etkilerinin sıkı işbirlikleri ile bertaraf edilmesi, Milli Eğitim Bakanlığının uzakta eğitim altyapısı Eğitim Bilişim Ağı (EBA) uygulaması zarfında, KKTC’de 1 Ekim tarihinde başlayacak eğitim dönemi için oluşturulan “KKTC EBA”nın kademeli olarak KKTC’li öğrencilerin kullanımına açılması ve bu kapsamda 9 milyon lira ödenek aktarılması, Doğu Akdeniz’de gerek Türkiye’nin meşru adalet ve çıkarlarına, gerekse de KKTC ve Kıbrıs Türk halkının, ilk kez hakimiyet elde etmek üzere, tüm haklarına sahip çıkılacağı hususlarındaki kararlılık bir kez daha doğrulama edildi.

(İHA)

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

About admin

Check Also

Dışişleri Bakanlığı: 'KSYÖ Soruşturma ve Tespit Ekibi Suriye'de kimyasal silah kullanıldığını tespit etti'

Dışişleri Bakanlığı: ‘KSYÖ Soruşturma ve Tespit Ekibi Suriye’de kimyasal silah kullanıldığını tespit etti’

Dışişleri Bakanlığı, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü Soruşturma ve Tespit Ekibi’nin Suriye‘de Serakib’de vuku bulan klor …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *