Son dakika haberi: Türk askerinin Mali ve Orta Afrika Cumhuriyeti’ndeki görev süresi uzatıldı (2)

TBMM Ulusal Savunma Komisyonu Başkanı, AK Parti Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz, “Biz, içimizde mücadelemizi yaparız ama milli meselelerde bir ve beraber olduğumuzu yedi düvele göstermeli ‘söz konusu vatansa gerisi teferruattır’ diyebilmeliyiz.” dedi.

TBMM Genel Kurulunda, Birleşik Milletlerin Parasal ve Orta Afrika Cumhuriyeti’nde icra ettiği harekat ve misyonlar kapsamında sınır, şümul, arz ve zamanı hükümetçe takdir ve tespit edilmek üzere, Türk Silahlı Kuvvetlerinin yurt dışına gönderilmesi konusunda hükümete bahşedilen müsade süresinin 31 Ekim 2020 tarihinden itibaren bir yıl uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı Tezkeresi kabul edildi.

Tezkere üzerinde CHP Grubu adına söz bölge Grup Başkanvekili Engin Altay, görüşülen Mali ve Orta Afrika tezkeresi ile görüşülecek olan Suriye ve Irak ile Lübnan tezkerelerine “evet” oyu vereceklerini dile getirdi.

Altay, “Parasal ve Orta Afrika’ya, Lübnan’a asker ve polis gönderilmesi noktasında CHP’nin ‘evet’ demesinin aşağıda yatan şudur. Türkiye, büyük bir ülkedir, dünya milletler ailesinin önemli ve saygın bir üyesidir. Birleşmiş Milletler, dünya milletler ailesinin ortak üstteki örgütüdür ve burada gücenmiş bir karar dünyada artık küresel olarak en meşru zemin ve organdır ve bizim burada bu ailenin içinde görevimizi yapmamız lüzumlu. Yani Büyük Atatürk’e geliyoruz yeniden ‘Yurtta barış, dünyada uzlaştırma.’ Buralara onun için gidiyoruz.” diye konuştu.

“Mısır’da darbe yapana ‘Bu darbeci, ben bunla muhatap olmayacağım.’ deyip Parasal’de darbe yapanın ayağına bir ay sonradan Dışişleri Bakanı göndermenin alemi nedir?” diye soran Altay, “Türkiye’nin menfaatleri için gitmesi gerekiyorsa buna itirazım değil, o zaman Mısır’da zorunuz neydi?” sorusunu yöneltti.

Altay, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Türk dış politikasını ihvan sevdası üzerinden ve şahsım paranoyası üzerinden yapmasının Türkiye’ye çok şey kaybettirdiğini” öne sürdü.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron’a yönelik eleştirilerde de bulunan Altay, şunları kaydetti:

“Bilmiş, utanmaz, hadsiz demiş fakat ‘Aydınlanmış bir İslam oluşturacağız.’ Hadi oradan. Sen kimsin? Senin gibiler insanları uyuşturarak gerçek İslam’dan kopardılar, bu cihatçı teröristler dediğimiz onlar. Macron’a bir tavsiyem var, Kuran-ı Kerim’i aç oku. Kuran-ı Kerim’de öldürmek değil, hırsızlık değil, kul hakkı değil, kan akıtmak değil. Onu, İslam adına yapanlar, cihatçı kisvesi altında yapanlar Batı’nın, emperyallerin içimize soktuğu, dinle ilgisi olmayan, Kuran-ı Kerim’le, Allah’la ilgisi olmayan kafirlerdir. Kimsenin İslam’ı ışıklandırma haddi ve hakkı yoktur.”

Altay, Karabağ işgalinin kabul edilemeyeceğini de belirterek, “Azerbaycan doğrulduğunda gerekirse biz atlamalıyız. Bu, savaş çığırtkanlığı da değildir. Orada bir işgal var ve bizim o insanlarla kardeşlik hukukumuz var. Uçaksa uçak, tanksa tank, askerse asker. Hiç kuşkusuz buna karar verecek olan, bu talepte bulunacak olan kardeşlerimizdir.” dedi.

“Muhalefetten, Pelosi’nin duyarlılığını göstermesini istiyoruz”

AK Parti Grubu namına laf alan TBMM Ulusal Savunma Komisyonu Başkanı Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz, AK Parti’ye siyaseten karşı olmanın başka bir şey, milli hassasiyet içeren konulardaki politikalarına karşı olmanın başka bir şey olduğunu açıklama etti.

Yılmaz, “Türkiye Cumhuriyeti devleti ve milleti Azerbaycan, Kıbrıs, Filistin meselesinde ulusal bir duruşa sahiptir. Kıbrıs, Azerbaycan ve Filistin meselesinde devlet geleneği içinde bunların apayrı bir yeri vardır, herkes bir ulusal davadır dense yeridir. Türkiye, Azerbaycan ilişkisine bir dış göz, tabiri caizse el alem gibi bakmak bir Türk siyasetçi için laf konusu olamaz. Biz, içimizde mücadelemizi yaparız oysa ulusal meselelerde bir ve beraber olduğumuzu yedi düvele göstermeli, ‘laf konusu vatansa gerisi teferruattır’ diyebilmeliyiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Yılmaz, ABD Temsilciler Meclisinin demokrat partili Başkanı Nancy Pelosi ile ABD cumhuriyetçi partili Başkanı Trump arasında karşılıklı çok ağır suçlamaları olduğunu, Nancy Pelosi’nin geçen yıl Fransa’yı ziyaretinde gazetecilerin sorusu üstüne “Vatan topraklarının dışındayken ülkemin başkanı hakkında konuşmam, beni konuşturamazsınız” dediğini anımsattı.

Muhalefetten artı değil Pelosi’nin gösterdiği duyarlılığı göstermesini istediklerini ifade eden Yılmaz, “Türkiye, 80 milyon insanıyla bir bütündür, birlikte Türkiye’yiz. Bu ülkede herhangi bir vatandaşın öteki vatandaşa göre bir üstünlüğü yoktur. Bu ülkenin tapusu 83 milyonun eşit paydaşlığıyla oluşmuştur. Bu noktada, her türlü ayrımcı dil, her türlü zehirli dil muhakkak reddedilmesi gereken bir dildir. Bu ülkede ayrımcılığı değil birleştiriciliği, kapsayıcılığı karşılıklı bir söylem olarak oluşturmak durumundayız.” dedi.

Türkiye olarak başından bu yandan Libya’daki soruna askeri bir çözümün mümkün olmadığını; mevcut sorunlarının Birleşik Milletler himayesinde, Libyalı bütün kesimlerin katılımıyla, bizzat Libyalılar tarafından yürütülecek bir siyasi süreçle daimi çözüme kavuşabileceğini savunduklarını bildiren Yılmaz, şunları kaydetti:

“Libya’da bugün çatışan kardeş kabilelerin kaderleri ortaktır, karşılıklı bir geleceği de birlikte kuracaklardır. Türkiye’nin asli vazifesi de bu kardeş kabileleri bir araya getirerek barışın kaybedenin olmayacağını göstermektir. Bu tezkerenin başlıca amacı ateşkes ve istikrar sağlanmasına katkıda bulunmaktır. Geçen zaman bizim o gün söylediğimizi haklı çıkardı. O süre da söylemiştik. Bu tezkerenin adının geçmesi bile bölgede farklı bir hava estirmeye yetmiştir. Bugüne kadar Trablus’u ele geçirmeye çalışan gayrimeşru güçlere takviye verenler şimdi Libya’da siyasi bir çözümün olmazsa olmaz olduğunu açıklama etmektedirler. Geçen işlem içerisinde bu milletin hakkını, hukukunu, menfaatini korumaktan başka bir şey yapmadık. Bugün Ermenistan Başbakanı dahi ‘Eğer Türkleri durdurmazsanız, bizden daha sonra Viyana’ya kadar gidecek’ diyorsa, bu Türkiye’nin başarısını gösterir. Türkiye hiç şüpheniz olmasın bugün, dünden daha enerjik. Vatandaşının hakkını, hukukunu korumak doğrultusunda kararlıdır. TBMM’nin tüm üyelerinin, eksiksiz herkesin desteğini istiyoruz. Sizin desteğiniz ne dek bizimle olursa Türkiye pek kuvvetli olur. Dolayısıyla gelip defalarca beraber Türkiye’yi güçlendirelim. Bu tezkereye de açık açık destek vereceğini ifade ettiği için de İYİ Parti’ye, MHP’ye, CHP’ye teşekkür ediyorum.”

(Bitti)

Kaynak: Anadolu Ajansı / Ahmet Yüksek Dağ Özden

About admin

Check Also

AK Parti'li Yıldırım: Kahraman Mehmedimize Allah'tan rahmet diliyorum

AK Parti’li Yıldırım: Kahraman Mehmedimize Allah’tan rahmet diliyorum

Başika’daki Türk askeri üssüne saldırı! Şehidimiz varErbil Uluslararası Havalimanı’na füze saldırısı AK Parti Genel Başkanvekili …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *