Son dakika haberleri | Bakan Varank, Trakya Kalkınma Ajansı Kırklareli Yatırım Destek Ofisi’ni açtı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Tohumculuk alanında son yıllarda büyüyen ivmeyi teşvik etmek ve yerli firmalarımızın rekabetçiliğini yükseltmek için kollarımızı sıvadık. Milli Hibrit Tohum Geliştirme Projesi’ni başlattık.” dedi.

Trakya Yeniden Yapılanma Ajansı Kırklareli Yatırım Yardım Ofisi’nin açılışına katılan Bakan Varank, bugün Trakya’da dolu dolu bir gün geçirdiklerini söyledi.

Kırklareli’nin manâlı bir tarım, turizm ve sanayide ivme kazanan bir şehir olduğunu gösteren Varank, kentin çoğu millete tarih her tarafında ev sahipliği yaptığını ifade etti.

Kalkınma Ajansının ve lokal paydaşların çabasıyla kentteki birçok yapının yok olmaktan kurtulduğunu aktaran Varank, şöyle devam etti:

“Bunların en güzel örneklerinden biri de işte yatırım destek ofisimizin hizmet binası olarak kullandığı Dodoğlu Konağı. Karşı Atatürk Evi bulunuyor. Şehrin o dönemdeki en zengin insanı olarak bilinen bir Rum tüccarın yapı ettirdiği bu konak 150 yıllık bir geçmişe sahip. Ajansımız 2011 yılında bu konağı yıkılmaya yüz tutmuşken satın aldı. Takriben 1,5 milyon lira maliyetle bu tarihi inşa aslına uygun şekilde restore edildi.”

Ofisin takriben 2 yıldır hizmet verdiğini, oysa açılışının bugün yapıldığını anlatan Varank, böyle tarihi bir değeri ihya edip kültürel mirasın yaşatılmasından dolayı çok mutlu olduğunu dile getirdi.

Yeniden Yapılanma ajanslarının bu amaçla etkinlik yürüttüklerine değinen Varank, şunları kaydetti:

“Şehirlerimizin yeniden yapılanma potansiyellerini açığa çıkarıp, gereklilik duyulan destekleri ajanlarımız vasıtasıyla veriyoruz. Kırklareli’nde keza şehrin tarihi mirasının yaşamasına katkı maddesi verip hem de hizmetlerimizi bu tarihi binanın ev sahipliğinde gerçekleştiriyoruz. Binanın içinde Kültür Turizm Bakanlığımızın bir Turizm Bilgilendirme Ofisi de bulunuyor. Bu açıdan da şehrin tanıtımı için binamız bir fiil hizmet veriyor. Ben bu binanın ihyasıyla, şehrimize ve gelecek nesillerimize kazandırılmasında emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum. Yeniden Yapılanma Ajansımıza ve yatırım destek ofisimize çalışmalarında başarılar diliyorum.”

“864 projeye yaklaşık 114 milyon liralık takviye verildi”

Varank, Trakya Yeniden Yapılanma Ajansı göre 864 projeye takriben 114 milyon liralık takviye verildiğini açıklama etti.

Bu projelerin 263’ünün Kırklareli’nde hayata geçirildiğini anlatan Varank, 46 milyon liralık yatırım hacmi oluştuğuna dikkati çekti.

Vize, Demirköy, İğneada ve Kıyıköy hattında Kırsal Turizmi Geliştirme Projelerine şimdiye değin 15 milyon lira yatırım yapıldığını vurgulayan Varank, şunları kaydetti:

“Bölgede altyapının gelişmesi için proje destekleri sunduk. Dupnisa Mağarası’dan Fatih Dökümhanesi’ne dek çoğu cazibe merkezinin gelişmesini sağladık. Bölgede, koruma, faydalanma dengelerini gözeterek, kırsal turizmin gelişmesinde öncü adımlar attık. Yatırım destek ofisimiz vasıtasıyla bugüne değin 437 teşvik belgesi verildi. Bu belgeler tamamen 11 milyar lira tutarında değişmez yatırım yapıldı ve 16 binin üstünde istihdam oluştu. Yatırım yardım ofislerimizin en büyük görevi yerli ve yabancı yatırımcılarla dinamik bir ilişki kurup, şehirlerimizi yatırımcılarla buluşturmak.”

Trakya’nın kayda değer bir tarım havzası olduğunu vurgulayan Varank, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bölgemizde yetkilendirilmiş tohumculuk şirketleri var. Tohumculuk alanında son yıllarda çoğalan ivmeyi teşvik etmek ve yerli firmalarımızın rekabetçiliğini güçlendirmek için kollarımızı sıvadık. Milli Hibrit Tohum Geliştirme Projesi’ni başlattık. Bölgemizde bulunan 10 ticaret borsası ve 28 tohumculuk şirketinin katılımıyla Trakya Tohum AŞ’nin kuruluşu gerçekleşti. Namık Kemal Üniversitesinin de destekleriyle, Ar-Ge çalışmalarına hız verilecek. Burada geliştirilecek en verimli tohumların üretimi gerçekleştirilecek. Günebakan, buğday, arpa ve çeltik tohumlarında milli üretimi artırıp, küresel rekabet gücü artırmış olacağız. Bu aslında çok ağırlık verdiğimiz bir proje. Borsalarımızın, firmalarımızın ve üniversitemizin kurduğu bu üçlü yapı Türkiye’de ilk kere gerçekleşen bir model. Bu modelin gerçekleşmesinde Trakya Kalkınma Ajansımız büyük rol oynadı. 13 milyon liralık yatırımla bölgenin tohum ıslahı ve ticarileştirilmesi alanında önemli bir merkez haline gelmesini sağlayacağız.”

Kırklareli’ne yeni bir İhtisas OSB kazandırmak için de takviye verdiklerini bildiren Varank, 2020 yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında Kırklareli ve Tekirdağ’da seracılık ve kırsal yeniden yapılanma alanında 12,5 milyon liralık 5 projenin desteklendiğini kaydetti.

Bütün dünyayı Kırklareli’nin güzelliklerini görmeye gösteri eden Varank, bu şehrin görülmeye bedel olduğunu dile getirdi.

Varank, bölgede yapılacak projeler hakkında da bilgiler verdi.

Programda Kırklareli Valisi Osman Alim ile Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin de birer söylev yaptı.

Konuşmaların ardından büro binasının açılışı gerçekleştirildi.

Son dakika haberleri | Bakan Varank, Trakya Kalkınma Ajansı Kırklareli Yatırım Destek Ofisi'ni açtıSon dakika haberleri | Bakan Varank, Trakya Kalkınma Ajansı Kırklareli Yatırım Destek Ofisi'ni açtıSon dakika haberleri | Bakan Varank, Trakya Kalkınma Ajansı Kırklareli Yatırım Destek Ofisi'ni açtıSon dakika haberleri | Bakan Varank, Trakya Kalkınma Ajansı Kırklareli Yatırım Destek Ofisi'ni açtı

Kaynak: Anadolu Ajansı / Muhammet Mutaf

About admin

Check Also

- TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Kılıç, Kapalı Maraş'ı gezdi

– TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Kılıç, Kapalı Maraş’ı gezdi

– TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Kılıç, Kapalı Maraş’ı gezdi LEFKOŞA – TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *