Son dakika haberleri | – Ermenistan’da halk Paşinyan’a tepki gösterince Cumhurbaşkanı Sarkisyan devreye girdi

Ermenistan‘da halk Paşinyan’a tepki gösterince Cumhurbaşkanı Sarkisyan devreye girdi

ERİVAN – Ermenistan’ın Dağlık Karabağ‘dan çekilme kararının gerisinde Başbakan Nikol Paşinyan’a karşı tepkiler ve protestoların armasıyla devreye Ermenistan Cumhurbaşkanı Arman Sarkisyan girdi. Sarkisyan, Ermenistan’ın radikal milliyetçi siyasi partisi temsilcileri ile görüştü.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın askeri güçlerinin kalmadığını belirterek Dağlık Karabağ savaşından çekileceklerini açıklamasının gerisinde Rusya, Ermenistan ve Azerbaycan arasında imzalanan uzlaşma ile Azerbaycan’ın büyük kazanım elde etmesi Ermenistan’da büyük olayların çıkmasına sebep olmuştu. Paşinyan’ın açıklamasının ardındaki protestocular meclisi basarak Ermenistan Meclis Başkanı Ararat Mirzoyan’ı linç etti. Gün içerisinde ülkedeki 17 siyasi parti müşterek bir bildiri yayınlayarak bugün saat 13: 00’te protesto mitingi yapacaklarını duyurdu. Ermenistan cephede savaşı kaybederken siyasi çatlaklar da ülkede baş gösterince devreye Ermenistan Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan girdi.

Sarkisyan, Paşinyan’a aleyhinde

Karabağ’daki savaşın sona ermesine ilişkin anlaşma konusunda kendisinin bilgilendirilmediğini ve anlaşmayı Rus medyasından öğrendiğini söyleyen Ermenistan Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan, “Ayrıntılı istişareler ve tartışmalar sonucunda herhangi bir karar alınmalıydı” dedi. Ülkedeki muhalefet bloğunun sert tepkisinden Ermenistan’ın radikal milliyetçi siyasi partisi olan Ermeni Devrimci Federasyonu Partisi temsilcileri ile bir araya geldi. Devrimci Federasyonu Partisi Parlamento Sözcüsü Armen Rustamyan ve partinin Yürütme Kurulu Üyesi Artsvik Minasyan ile görüşen Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan anlaşmanın imzalanmasından haberi olmadığını söyleyerek Dağlık Karabağ sorununun Ermenistan için ulusal bir öneme sahip olduğunu ve bu konuda ülke çapında karşılıklı bir mutabakat sağlanması gerektiğini ifade etti. Ermenistan basını ise Sarkisyan’ın muhalefet temsilcileri ile görüşmeler yapmasını Paşinyan’a karşısında cephe alması olarak yorumlayarak kısa sürede Paşinyan’ın istifa etmesi yönünde baskıların artacağının görüldüğünü savundu.

Son dakika haberleri | - Ermenistan'da halk Paşinyan'a tepki gösterince Cumhurbaşkanı Sarkisyan devreye girdiSon dakika haberleri | - Ermenistan'da halk Paşinyan'a tepki gösterince Cumhurbaşkanı Sarkisyan devreye girdi

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

About admin

Check Also

Fransız Senatosu'ndan skandal karar

Fransız Senatosu’ndan skandal karar

Fransa Senatosu, yapılan oylama ile Fransız hükümetinden “Dağlık Karabağ Cumhuriyeti’nin” tanınmasını öngören teklifi 305 oyla …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *