Son dakika haberleri: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, ‘Milli Hibrit Tohum Geliştirme Projesi’ni başlattık’

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Tohumculuk alanında son yıllarda gelişen ivmeyi teşvik etmek ve yerli firmalarımızın rekabetçiliğini takviye etmek için kollarımızı sıvadık. Ulusal Hibrit Tohum Geliştirme Projesi’ni başlattık. Bölgemizde yer alan 10 ticaret borsası ve 28 tohumculuk şirketinin katılımıyla Trakya Tohum AŞ’nin kuruluşu gerçekleşti. Burada geliştirilecek en verimli tohumların üretimi gerçekleştirilecek.” dedi.

Trakya Kalkınma Ajansı Kırklareli Yatırım Yardım Ofisi Hizmet Binası’nın açılışı Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Açılışta konuşan ve “Bugün Trakya’da batmış doymuş bir gün geçiriyoruz” diyen Bakan Varank, “Güne Ergene OSB’de fabrika açılışıyla başladık. Tekirdağ’daki diğer ziyaret ve toplantılarımızdan sonradan Kırklareli’ne geldik. Demirköy’de, Fatih Sultan Mehmet Han’ın bize emaneti olan Fatih Dökümhanesi Camii ile tamamlanan 1. Üçgenin Taban Olmayan Kenarı sosyal tesis alanının açılışını gerçekleştirdik. Savunma sanayimizin temellerinin atıldığı bu güzide mekanın Kırklareli’nin önemli bir turizm destinasyonu olmasına büyük katkılar sunacağın inanıyorum. Oradan da, yeniden tarihi bir yapıyı ihya ederek gelecek nesillerimize kazandıran Trakya Yeniden Yapılanma Ajansımızın, Kırklareli Yatırım Yardım Ofisinin açılışı için sizlerle buluşmaya geldik” diye konuştu.

Kırklareli’nin fiilen önemli bir tarım ve turizm kenti, sanayide ivme kazanan bir kent olduğunu bildiren Bakan Varank, “Her bir yanında tarihi ve doğal güzellikleri var. Kırklareli kadim bir büyük kasaba. Bir çok millete tarih boyunca konut sahipliği yapmış bir kent. Savaşlar ve mübadeleler sebebiyle el değiştiren çoğu yapı burada bulunuyor. Şu lahza içinde bulunduğumuz Yayla Mahallesi Kırklareli’nin tarihi mahallerinden biri. Son dönemde ayrıca kalkınma ajansımızın keza de lokal paydaşların çabasıyla buradaki çoğu yapı değil olmaktan kurtuldu. Bunların en hoş örneklerinden biri de işte yatırım takviye ofisimizin hizmet binası olarak kullandığı Dodoğlu Konağı. Şehrin o dönemdeki en zengin insanı olarak tanıdık bir Rum tüccarın inşa ettirdiği bu konak 150 yıllık geçmişe sahip. Ajansımız 2011 yılında bu konağı yıkılmaya yüz tutmuşken satın aldı. 1 milyon 300 bin lira maliyetle bu tarihi yapı aslına uygun olarak restore edildi. Yaklaşık 2 yıldır ofisimiz burada hizmet veriyor, fakat açılışını yapmak bugüne nasip oldu” diye konuştu.

“Her şeyden önce Kırklareli’nin böyle tarihi bir değerini ihya edip kültürel mirasımızı yaşattığımız için ben çok mutluyum” diyen Bakan Mustafa Varank, “Bu yapının restorasyonuyla birlikte Kırklareli’nin tarihi Yayla Mahallesi bundan böyle bir alımlılık merkezi konumunda. Buraya yerli ve tanıdık olmayan turistlerin ilgisinin her geçen gün arttığını arkadaşlarımız açıklama ettiler. İşte Kalkınma ajansları gerçekten tam da bu amaçla etkinlik yürütüyorlar. Şehirlerimizin yeniden yapılanma potansiyellerini açığa çıkarıp, gereksinim duyulan destekleri veriyoruz. Kırklareli’nde hem şehrin tarihi mirasının yaşamasına katkı verip hem de hizmetlerimizi bu tarihi binanın ev sahipliğinde gerçekleştiriyoruz. Emrindeki binanın içinde Kültür Turizm Bakanlığımızın bir turizm bilgilendirme ofisi de bulunuyor. Bu açıdan da şehrin tanıtımı için binamız bir fiil hizmet veriyor. Ben bu binanın ihyasıyla, şehrimize ve gelecek nesillerimize kazandırılmasında emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum. Kalkınma Ajansımıza ve yatırım destek ofisimize çalışmalarında başarılar diliyorum” biçiminde konuştu.

Trakya Kalkınma Ajansımız vasıtasıyla keza Kırklareli’nde ayrıca de şehirlerde manâlı işlere imza attıklarını kaydeden Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Ajans kuruluşundan bugüne Trakya Bölgesi’nde yer alan 864 projeye yaklaşık 114 milyon liralık destek verdi. Bu projelerin 236’sı Kırklareli’nde hayata geçti ve 46 milyon liralık yatırım hacmi oluştu. Vize, Demirköy, İğneada ve Kıyıköy hattında kırsal turizmi geliştirme projelerine şimdiye dek 15 milyon lira yatırım yaptık. Bölgede altyapının gelişmesi için proje destekleri sunduk. Dupnisa Mağarası’dan Fatih Dökümhanesi’ne değin birçok çekicilik merkezinin gelişmesini sağladık. Bölgede, koruma ve kullanım dengelerini gözeterek, kırsal turizmin gelişmesinde öncü adımlar attık. İlimizdeki Yatırım Yardım Ofisimiz vasıtasıyla bugüne kadar 437 teşvik belgesi verildi. Bu belgeler baştan sona 11 milyar 83 milyon lira tutarında sabit yatırım yapıldı ve 16 binin üzerinde istihdam oluştu. Yatırım Destek Ofislerimizin en büyük görevi; yerli ve tanıdık olmayan yatırımcılarla enerjik bir ilişki kurup, şehirlerimizi yatırımcılarla buluşturmak. Kırklareli Yatırım Yardım Ofisimizin yönlendirmeleriyle, Kırklareli OSB’de 12 firma, Büyükkarıştıran OSB’de 4 işyeri, Evrensekiz OSB’de ise 2 işyeri yatırım yapma kararı aldılar. Ofisimiz, yürüttüğü danışmanlık faaliyetlerini bu yeni binasında fazla daha bereketli şekilde vermeye devam edecek” ifadelerini kullandı.

“Kalkınma Ajansımızın önümüzdeki dönemde bölgemizde atacağı adımlara da kısaca bahsetmek istiyorum” diyen Bakan Varank, “Bildiğiniz gibi Trakya önemli bir tarım havzası. Bölgemizde yetkilendirilmiş tohumculuk şirketleri var. Tohumculuk alanında son yıllarda çoğalan ivmeyi desteklemek ve yerli firmalarımızın rekabetçiliğini takviye etmek için kollarımızı sıvadık. Milli Hibrit Tohum Geliştirme Projesi’ni başlattık. Bölgemizde yer alan 10 ticaret borsası ve 28 tohumculuk şirketinin katılımıyla Trakya Tohum AŞ’nin kuruluşu gerçekleşti. Namık Kemal Üniversitesi’nin de destekleriyle, Ar-Ge çalışmalarına sürat verilecek. Burada geliştirilecek en bereketli tohumların üretimi gerçekleştirilecek. Günebakan, buğday, arpa ve çeltik tohumlarında ulusal üretimi arttırıp, küresel rekabet gücü kazanacağız. Bu sahiden fazla tartma verdiğimiz bir proje. Borsalarımızın, firmalarımızın ve üniversitemizin kurduğu bu üçlü yapı Türkiye’de ilk defa gerçekleşen bir model. Bu modelin gerçekleşmesinde Trakya Kalkınma Ajansımız büyük rol oynadı. 13 milyon liralık yatırımla bölgenin tohum ıslahı ve ticarileştirilmesi alanında önemli bir merkez haline gelmesini sağlayacağız. İnşallah bu projede önemli neticeler elde edip, ülke genelinde bu modeli geliştirmeyi planlıyoruz. Kırklareli’ne yeni bir uzmanlaşma OSB kazandırmak için de destek veriyoruz. Kavaklı Tarıma Dayalı İhtisas Süt Üretimi OSB, Ajansımız öncülüğünde kuruluş başvurusunu Tarım Bakanlığımıza yaptı. Bu projeyle birlikte, şehrimizin tarımsal üretiminde yeni bir dönem başlayacak. Trakya’nın Bereketli Kobileri projesiyle bölgemizde ihracat yapan KOBİ’lerin süreç ve enerji verimliliklerini artıracağız. AB fonlarından karşılanacak 30 milyon liralık bütçeyle, 350’den artı KOBİ’miz alacakları danışmanlık faaliyetleriyle rekabet güçlerini artıracaklar. Bir diğer projemiz olan Trakya e-ticaret merkezi projesiyle, bölgemizdeki 26 oda ve borsayla birlikte yöresel bir e-ticaret platformunu hayata geçireceğiz. Bu projeyle, bölgedeki bin firmanın satışlarını e-ticaret platformu üzerinden yapmalarına destek vereceğiz. Yeniden 2020 yılı SOGEP kapsamında Kırklareli ve Tekirdağ’da seracılık ve kırsal yeniden yapılanma alanında 12,5 milyon liralık 5 projeyi destekliyoruz. Kadın ve gençlerin iş edinmesi ve istihdamını destekleyecek SOGEP projeleri bölgemizin kalkınmasına kayda değer katkılar sunacak” diye konuştu.

-İHA-

Son dakika haberleri: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 'Milli Hibrit Tohum Geliştirme Projesi'ni başlattık'Son dakika haberleri: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 'Milli Hibrit Tohum Geliştirme Projesi'ni başlattık'Son dakika haberleri: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 'Milli Hibrit Tohum Geliştirme Projesi'ni başlattık'Son dakika haberleri: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 'Milli Hibrit Tohum Geliştirme Projesi'ni başlattık'Son dakika haberleri: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 'Milli Hibrit Tohum Geliştirme Projesi'ni başlattık'Son dakika haberleri: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 'Milli Hibrit Tohum Geliştirme Projesi'ni başlattık'Son dakika haberleri: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 'Milli Hibrit Tohum Geliştirme Projesi'ni başlattık'Son dakika haberleri: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 'Milli Hibrit Tohum Geliştirme Projesi'ni başlattık'Son dakika haberleri: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 'Milli Hibrit Tohum Geliştirme Projesi'ni başlattık'Son dakika haberleri: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 'Milli Hibrit Tohum Geliştirme Projesi'ni başlattık'Son dakika haberleri: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 'Milli Hibrit Tohum Geliştirme Projesi'ni başlattık'Son dakika haberleri: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 'Milli Hibrit Tohum Geliştirme Projesi'ni başlattık'

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

About admin

Check Also

Son dakika haberi! Erdoğan: Aziz milletimizin başı sağ olsun

Son dakika haberi! Erdoğan: Aziz milletimizin başı sağ olsun

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, Bitlis’te kaza kırıma uğrayan askeri helikopterde şehit olan askerler için Allah’tan rahmet, …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *