Son dakika haberleri | TBMM Genel Kurulunda, Milli Eğitim ile Ulaştırma ve Altyapı bakanlıklarının bütçeleri kabul edildi

TBMM Genel Kurulunda, Ulusal Eğitim Bakanlığı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının 2021 yılı bütçeleri kabul edildi.

2021 Yılı Merkezi Idare Bütçe Kanunu Teklifi ile 2019 Yılı Merkezi Idare Belli Hesap Kanunu Teklifinin 6. tur görüşmelerinde, Milli Eğitim Bakanlığı ile Ulaştırma ve Altyapılar Bakanlığının yanı sıra Yükseköğretim Kurulu, Ölçme, Seçme ve Sıralama Merkezi Başkanlığı, Yükseköğretim Kalite Kurulu, 127 üniversitenin bütçesi, Karayolları Genel Müdürlüğü, Data Teknolojileri ve İletişim Kurumu, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün 2021 yılı bütçeleri de kabul edildi.

Bütçeler üzerinde şahsı namına söz alan AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Zemzem Gülender Açanal, öğrenmeyi arzuyla talep eden öğrenciler yetiştiren eğitim sistemi için Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a teşekkür etti.

AK Parti hükümetlerinin icraatlarını sıralaması halinde Şanlıurfa’ya dek yol olacağını bildiren Açanal, muhalefet milletvekillerinin iktidarın bir şey yapmadığı şeklindeki sözlerinin, milletin iradesini değil saymak olduğunu söyledi.

Eğitim Bilişim Ağı’nın (EBA) 10 milyar 332 milyon 185 bin 714 tıklanmayla dünyada en çok ziyaret edilen eğitim web sitesi olduğunu bildiren Açanal, Ulusal Eğitim Bakanlığı İletişim Merkezi (MEBİM) dünya çağrı merkezi, çağrı merkezleri sektöründe en iyi iletişim merkezi kategorisinde dünya 2’ncisi oldu. Uluslararası matematik ve fen eğilimleri araştırması (TIMMS) sonuçlarına göre, ülkemiz her iki alanda da 500 puanı aştı.” şeklinde konuştu.

Açanal, Türkiye’nin yer sarsıntısı bölgesinde olduğunu anımsatarak, yer sarsıntısı hemen yapılacakları anlatan “Çök! Kapan! Tutun!” kitabının Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JİCA) göre 1’inci seçildiğini de belirtti.

DERMAN Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, bütçe üstünde şahsı namına yaptığı konuşmada, bütçede 2021 yılı için öngörülen yüzde 5,8’lik çoğaltma, enflasyon ve kur tahminlerinin geçerliliğini yitirdiğini savunarak, bütçede sanayiye, araştırma geliştirmeye, gençlere, kadınlara ve insan haklarına ayrılan toplam tutarın, Ulus Özel İşbirliği garanti ödemeleri dek olmadığını söyledi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun dün Genel Kurul’da yaptığı konuşmaya değinen Yeneroğlu, “Zenginlerimiz varlıklarını yurt dışına çıkartıyorsa, gençlerimizin nerdeyse yüzde 80’i Türkiye’de yaşamak istemiyorsa, bundan böyle bunun sebebini başkalarında aramayı bırakmak, aynaya bakmak lazım. Hepimiz biliyoruz ancak sebep hukukun üstünlüğünü reddeden tek adam rejimidir. Tezahürü de dün çılgınca alkışladığınız o bağıran adamın ucuz popülizmi ve faşizan eğilimleridir.” ifadelerini kullandı.

TBMM Başkanvekili Haydar Akar, bütçelerin kabul edilmesinin arkasından birleşimi, bütçenin 7. tur görüşmeleri için saat 11.00’de toplanmak üzere kapattı.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Seval Ocak Adıyaman

About admin

Check Also

AK Parti'li Yıldırım: Kahraman Mehmedimize Allah'tan rahmet diliyorum

AK Parti’li Yıldırım: Kahraman Mehmedimize Allah’tan rahmet diliyorum

Başika’daki Türk askeri üssüne saldırı! Şehidimiz varErbil Uluslararası Havalimanı’na füze saldırısı AK Parti Genel Başkanvekili …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *