Son dakika… KKTC’nin yeni Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’dan zafer konuşması

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) yeni Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, tercih galibiyetinin ardındaki yaptığı konuşmada, “Gerilim artık geride kalmıştır, KKTC’yi ileriye nasıl taşırız, ona bakacağız” ve “Hiçbir süre bizim Türkiye ile bağımızı koparamayacaklar” dedi.

KKTC’nin Cumhurbaşkanlığı seçiminde ilk turda en yüksek oyu bölge Ersin Tatar, ikinci turda Mustafa Akıncı ile yarıştı. Devlete Ait olmayan sonuçlara kadar Ulusal Birlik Partisi’nin (UBP) adayı Ersin Tatar oyların yüzde 51,74’ünü alarak, seçimin galibi oldu. Bağımsız aday Mustafa Akıncı ise oyların yüzde 48,26’sını aldı.

KKTC’nin yeni Cumhurbaşkanı Tatar, seçim galibiyetinin arkasında galibiyet konuşması yaptı. Tatar, “Gerilim bundan böyle geride kalmıştır, KKTC’yi ileriye nasıl taşırız, ona bakacağız” ifadelerini kullanarak, “Ilk Kez Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ve yardımcısı Fuat Oktay’a da teşekkür etmek istiyorum. Biz vefalı ahali olarak bu topraklarda hayat mücadelesi verirken şehitler veren Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte olmaktan övünç duymaktayım” dedi.

“Oy verenlere de vermeyenlere de teşekkür etmek istiyorum”

Ardından kendisine oy veren, vermeyen herkese teşekkür eden Tatar, “Halkımıza çok teşekkür ediyorum. Kıbrıs Türk halkı kendi iradesini sandığa yansıtarak beni Cumhurbaşkanı seçmiştir. Ben oy verenlere de vermeyenlere de teşekkür etmek istiyorum. Bizim için önemli olan kutuplaşmak değil birlik birliktelik içinde KKTC’yi daha hoş günlere taşıyabilmektir. Demokrasi sınavına katkı maddesi koyan diğer adaylara da teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Tatar, “Tabii fakat pandemi döneminde yaşanan sıkıntılar, ekonominin büyük bezginlik içine girmesi, kamu maliyesinde yaşanan sıkıntılar ve bize büyük destek vererek anavatan Türkiye Cumhuriyeti’ne de teşekkür ediyorum. Gerilim bundan böyle geride kalmıştır, KKTC’yi ileriye nasıl taşırız ona bakacağız. Ben Cumhurbaşkanı olarak KKTC’yi daha ileriye taşımak için, şerefli bir yaşam için çalışacağım. Tartışma masasında başı dik ve onurlu bir şekilde bulunacağım. Ezik değil. Tarafsızlığımı koruyarak toplumsal uzlaşı ile Anayasal yükümlülük çerçevesinde çalışacağım” dedi.

“Hiçbir vakit bizim Türkiye ile bağımızı koparamayacaklar”

Türkiye ve KKTC ilişkilerine vurgu yapan Tatar, “Ne mutlu bize ama 74 barışma harekatıyla devletimiz kurduk. Tüm dünyaya seslenmek istiyoruz. Bu hakimiyet meselesi fazla önemlidir. Çözüm modeli ne olursa olsun biz var olmaya devam edeceğiz. Hiçbir vakit bizim Türkiye ile bağımızı koparamayacaklar. Kıbrıs Türk halkı kendi devletinin çatısı altında var olmaya devam edecek. Kayda Değer olan sorumluluğumuzun bilinci içinde tuzaklara düşmemek” ifadelerini kullandı.

“Hiçbir süre yılmayacağız. Egemenliğimize, bağımsızlığımıza sahip çıkacağız”

Tatar, “Bütün dünyaya buradan aramak istiyorum. Siz hala daha Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne sırık uçuşlara müsaade etmiyorsunuz. Gençlerimizi spor müsabakalarında reddediyorsunuz. Oynanan oyun, Kıbrıs Türkünü ezmek ve hevesini kırmak. Katiyen böyle bir oyuna gelmeyeceğimizi Sarayönü Meydanı’ndan çığlık atmak istiyorum. Hiçbir süre yılmayacağız. Egemenliğimize, bağımsızlığımıza sahip çıkacağız” dedi. – LEFKOŞA

Son dakika... KKTC'nin yeni Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'dan zafer konuşmasıSon dakika... KKTC'nin yeni Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'dan zafer konuşmasıSon dakika... KKTC'nin yeni Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'dan zafer konuşmasıSon dakika... KKTC'nin yeni Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'dan zafer konuşmasıSon dakika... KKTC'nin yeni Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'dan zafer konuşması

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

About admin

Check Also

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, yarın Ukrayna'yı ziyaret edecek

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, yarın Ukrayna’yı ziyaret edecek

ABD Dışişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanı Antony Blinken‘ın yarın Ukrayna‘yı ziyaret edeceğini açıkladı. ABD ile Rusya …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *