Son dakika politika: Bakan Pekcan: Otomotiv sektörümüze olan inancımız ve güvenimiz tamdır

TİCARET Bakanı Ruhsar Pekcan, “Türkiye yoluna daha pozitif katma kıymetli, daha reformcu ihracatla devam edecektir ve bu serüvende otomotiv sektörümüze olan inancımız ve güvenimiz tamdır” dedi.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, video konferans yöntemiyle Auto Expo Türkiye 2020 Fuarı’nın başlangıç programına katıldı. Bakan Pekcan, Auto Expo fuarının mayıs ayından bu yana bakanlığın desteği ile gerçekleştirilecek 8’inci Sanal İhracat Fuarı olma özelliğini taşıdığını belirtti. Fuara 60’ın üstünde ülkeden katılım sağlanacak olmasının hem ülke olarak sanal fuarlardaki başarıyı, ayrıca de otomotiv sektörünün küresel ölçekteki dinamizm ve etkinliğini gözler önüne serdiğini gösteren Bakan Pekcan, “Sanal heyetler ve sanal fuarlar, Covid pandemisi karşı ihracatçımıza desteklemek üzere çabucak devreye aldığımız bir uygulamadır. Sanal heyet ve fuarlar, bugüne dek farklı sektörlerimizden büyük bir alaka ile karşılandı. Bundan önce 7 farklı sanal fuarımızda 54 binin üzerinde iştirakçi sayısına ulaşılmıştır. Yine bugüne kadar, 48 farklı ülkeye yönelik 39 sanal ticaret heyeti faaliyeti gerçekleştirilmiş ve firmalarımızın yaklaşık 6 bin ikili meslek görüşmesi yapması sağlanmıştır. Sanal ticaret heyetleri ve sanal fuarlar, yaklaşık olarak yeni normalimizin bir parçası olmuş; ihracatçılarımızın pazara giriş olanaklarının ve yurt dışı tanıtım imkanlarının pandemi sürecinde de devam etmesi için kayda değer bir rahat sağlamıştır. Bu cins sanal faaliyetler bununla beraber, sektörlerimizin dijitalleşmeye olan yatkınlığını gözler önüne sermekte ve ülkemiz açısından bir prestij kaynağı olmaktadır” dedi.

‘İHRACATÇIMIZIN YANINDA OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ’Bakan Pekcan, pandemi ile mücadelenin, sağlık alanında olduğu değin; ekonomi ve dış ticaret alanında da sürdüğüne uyarı çekerek, “Muhakkak pandemi karşısında devreye aldığımız tek dilekçe sanal fuarlar değildi. Pandeminin başında uyguladığımız temassız ticaretten e-ticaretin artırılmasına karşın çalışmalarımıza; ağustos ayında devreye aldığımız Kolay İhracat Platformu’ndan, ihracatta devlet destekleri ve Eximbank desteklerimize dek ihracatçımızın yanında olduk ve olmaya devam edeceğiz. Bütün bu desteklerin katkısı ve siz kıymetli meslek insanlarımızın özverili çalışmaları tamamen; pandemi aleyhinde imal ve ihracatımızda büyük bir dayanıklılık gösteriyoruz. Ilk Kez Avrupa Birliği (AB) almak üzere, önemli pazarlarımızda önemli daralma ve istek düşüşü hepimizin malumlarıdır. AB güz tahminlerinde, 2020 yılının son çeyreğinde AB ekonomisinin yüzde 6.6 oranında daralacağını öngörmektedir. Bu olumsuzluğa rağmen, ülkemiz ihracatı ekim ve kasım aylarında yüzde 2.3 çoğaltma göstermiştir. Ayrıca, ihracatımız yılın üçüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 33.8 oranında büyüme göstermişti. Altın hariç ihracatın ithalatı karşılama oranının yüzde 85.7 gibi önemli bir seviyede olduğunu da ayrıca vurgulamak gerekir. Otomotiv sektörümüze baktığımızda, dış pazarlardaki olumsuz tabloya rağmen, Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) sektör sınıflamasına göre, eylül ayında ilk önce aylık ihracat artışı yakalamış, ekim ayında da bu artışımızı artırmıştık. Kasım ayında da 2.3 milyar dolarlık ihracat ile geçtiğimiz sene kasım ayının ihracatı ile neredeyse benzer düzeyde bir ihracat kaydettiğimizi görüyoruz. Umuyorum, dış pazarlarımızda sağlanacak rahatlamalar ve sizlerin yoğun gayretleri tamamen; özlem ettiğimiz ve yargı ettiğimiz ihracat seviyelerine en kısa sürede ulaşacağız” diye konuştu. ‘OTOMOTİV SEKTÖRÜMÜZE OLAN İNANCIMIZ VE GÜVENİMİZ TAMDIR’

Bakan Pekcan, Türkiye’de otomotiv sektöründe gerçekleştirilecek ilk 3 boyutlu sanal fuar olma özelliğini içeren Auto Expo Türkiye fuarına katılım karşılayan bütün firmaları tebrik ederek, “Türkiye yoluna daha artı katma değerli, daha reformcu ihracatla devam edecektir ve bu serüvende otomotiv sektörümüze olan inancımız ve güvenimiz tamdır. Yerli araba imal sürecine ek olarak bütün firmalarımızdan yeni tür teknolojiler ile ilgili hoş haberler almaya devam edeceğimize olan inancımız tamdır” ifadesini kullandı. 

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Şaduman UNUTMAZ

About admin

Check Also

Dışişleri Bakanlığı: 'KSYÖ Soruşturma ve Tespit Ekibi Suriye'de kimyasal silah kullanıldığını tespit etti'

Dışişleri Bakanlığı: ‘KSYÖ Soruşturma ve Tespit Ekibi Suriye’de kimyasal silah kullanıldığını tespit etti’

Dışişleri Bakanlığı, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü Soruşturma ve Tespit Ekibi’nin Suriye‘de Serakib’de vuku bulan klor …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *