SP hak ihlallerine tepki gösterdi

Saadet Partisi (SP) Van Gençlik Kolları Başkanı Avukat Enes Gürkan, Türkiye ve tüm dünyada yaşanan yargı ihlallerine aleyhinde çıktıklarını açıklama ederek, “Her bir insanın din, dil, millet, fikir ve yarı ayrımlara bağlı tutulmaksızın insan onuruna yakışır bir yaşam sürdürebilme hakkı olduğunu, mevcut dünya düzeni ile insan haklarının korunamayacağını, insan haklarının oysa ve ama Ulusal Bakış prensip ve prensipleri ile korunabileceğini buradan haykırıyoruz” dedi.

’10 Aralık İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin kabulünün 72. yıl dönümü sebebiyle bir basın açıklaması yapan SP Van İl Gençlik Kolları Başkanı Avukat Enes Gürkan, son 20 yılın sonunda insanların en esas yargı ve özgürlüklerinden mahrum bırakıldığı bir süreci üzülerek müşahede ettiklerini açıklama etti. Başta Ortadoğu edinmek üzere bütün dünyaya demokrasi ve insan hakları ihraç etmeyi kendisine tahsis olarak görebilen Amerika ve Avrupa devletlerinde yaşanan adalet ihlallerine tanık oldukları bir süreci geride bıraktıklarını vurgulayan Gürkan, “Son günlerine yaklaştığımız 2020 yılına dönüp baktığımızda George Floyd katliamı bütün gerçekliğiyle karşımızda durmaktadır. George Floyd’un Amerikan polisi kadar öldürülmesinin sebebi siyahi olmasıydı. Siyah-beyaz diyerek halk müziği hala halk ayrımına alt tutuluyor. Senelerdir süregelen Suriye krizi ve mültecilerin tanıdık olmayan memleketlerde insanlık onuruna yakışmayacak bir şekilde hayat savaşı devam etmektedir. Sadece ülkemizdeki belirli Suriyeli sayısı ekim 2020 itibariyle 3 milyon 624 bin 517’dir. Suriye gibi Libya’da ve dahi onlarca coğrafyada da aynı krizler yaşanmaktadır. ABD’nin, Rusya’nın ve öteki sömürgeci devletlerin bu coğrafyalarda yaşanan krizi çözmek bir yandan, bu krizden nemalanmak özlem ve istekleri göz ardı edilemez. Kendi menfaatlerine aykırı bir koşul olduğunda meseleyi çözmek için anında kollarını sıvayan sömürgeci güçler, söz konusu Ortadoğu diye adlandırdıkları coğrafyanın insanları olunca ellerini ovuşturmaktan diğer bir şey yapmamaktadır. Krizi ortaya çıkaran sebepler şüphesiz krizin çözümü olamayacaktır. Yine Çin’in 60 yıldan pozitif bir zamandır hakimiyeti altında tuttuğu Doğu Türkistan’da etrafı yüksek duvarlarla cepheli inşaatlar devam ediyor. Eldeki bilgiler, Doğu Türkistan çöllerinde yapı edilen ve içinde yüz binlerce Uygur Türk’ünün tutulduğu toplama kamplarının son bir yılda bütün 3 katı büyüdüğünü göstermektedir. Birleşmiş Milletler’e (BM) göre 1 milyon civarında Müslüman Uygur Türkü, Çin’in ‘eğitim merkezi’ olarak dünyaya lanse ettiği toplama kamplarında tutuluyor. ABD Başkanı Trump, Filistin üzerinde planlarını taşıyan ‘Yüzyılın Anlaşması’nı açıklamıştır. Trump’ın ya da öteki emperyalist liderlerin hiçbir hak iddia edemeyeceği Filistin toprakları üzerinde yorumlama yapması, planlar kurması kabul edilemez. Filistin toprakları doğusundan batısına tamamıyla Filistinlerindir ve Kudüs Filistin’in başkentidir” dedi.

“İki elin parmak sayısını geçmeyen milyarderler, milyarlarca insanın hakkını kullanmaya devam ediyor”

Gelir dağılımdaki adaletsizliğin dünyanın tamamına yayıldığını dile getiren Gürkan, günümüzde en az 783 milyon insanın uluslararası sefalet sınırının aşağı, 836 milyon insanın ise milletlerarası aşırı yoksulluk sınırının altında yaşadığını söyledi. Her beş çocuktan birinin fazla yoksulluk içinde yaşamakta olduğunun altını çizen Gürkan, “Sefalet çocukları orantısız şekilde daha çok etkilemektedir. İki elin parmak sayısını geçmeyecek milyarderler, milyarlarca insanın hakkını kendi hakkıymış gibi kullanmaya devam ediyor” ifadelerini kullandı.

50 yılı aşkın mazisi olan Milli Gösterme hareketinin mensupları olarak tekrar tekrar “Tekrar Büyük Türkiye” hedefi doğrultusunda gayret ve özlemle çalıştıklarını gösteren Gürkan, “Bu hedefimizin, fakat ve ama İnsanın en temel Haklarına saygılı bir yönetim anlayışıyla gerçekleşebileceğinin farkındayız. Saadet Partisi olarak ülkemizde ve bütün dünyada yaşanan adalet ihlallerine aleyhinde çıkıyoruz. Her bir insanın din, dil, ahali, akıl ve yarı ayrımlara emrindeki tutulmaksızın insan onuruna yakışır bir yaşam sürdürebilme hakkı olduğunu, mevcut dünya düzeni ile insan haklarının korunamayacağını, insan haklarının oysa ve oysa Ulusal Manzara ilke ve prensipleri ile korunabileceğini buradan haykırıyor, yaşanan adalet ihlallerinin bitmiş etmemesini, yaşanan mağduriyetlerin bir an evvel giderilmesini temenni ediyoruz” diye konuştu. – VAN

SP hak ihlallerine tepki gösterdiSP hak ihlallerine tepki gösterdi

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

About admin

Check Also

AK Parti'li Yıldırım: Kahraman Mehmedimize Allah'tan rahmet diliyorum

AK Parti’li Yıldırım: Kahraman Mehmedimize Allah’tan rahmet diliyorum

Başika’daki Türk askeri üssüne saldırı! Şehidimiz varErbil Uluslararası Havalimanı’na füze saldırısı AK Parti Genel Başkanvekili …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *