Tabela derneklerle teröre destek bitecek

AK Parti’nin TBMM Başkanlığı’na sunduğu kitle tahrip silahlarının yayılması ile terörizmin finansmanının önlenmesine karşın kanun teklifinde imzası yer alan AK Parti İstanbul Milletvekili Abdullah Güler, teklifi anlattı. Güler, Türkiye genelinde 124 bin civarında dernek olduğunu belirterek, “Bunu yalnızca tabela gibi gösterip, arka planda teröre insan kaynağı sağlama, kaçak bağış toplama ve bunu da terör finansına kullanan dernekler var. Bu kanunla dernekler denetleme edilecek, denetlenecek ve varsa usulsüz bir koşul fazla ciddi cezalar kesilecek” dedi.

AK Parti’nin hazırlayıp TBMM Başkanlığı’na sunduğu 44 maddelik yeni önerge ile terörizmin finansmanı kurutulacak, kitle imha silahlarının yayılması önlenecek. Derneklerin terörizme finans sağladığının saptama edilmesi halinde tüm mal varlıkları dondurulacak, önemli cezai yaptırımlar getirilecek. ‘Kitle İmha Silahlarının Yayılmasının Finansmanının Önlenmesine İlişkin Kanun Teklifi’nde imzası yer alan AK Parti İstanbul Milletvekili Abdullah Güler, söz konusu teklifin, terörden uzun yıllar mağdur olmuş bir ülke olarak, terörün finansmanı noktasında ciddi bir katkı maddesi sunacağını söyledi. Güler, “Ne dek tedbir alırsanız alın, ülkeler bu konuda ne kadar uğraş ederlerse etsin, maalesef terörün finansmanı noktasında çok ayrı alanlarda ara boşluklarda bularak maalesef terörün finansmanını bulmaya devam ediyorlar” dedi.

‘TERÖR FİNANSMANI NOKTASINDA CİDDİ CEZALAR VAR’Güler, terör örgütlerinin en fazla kullandığı alanlardan birisinin vakıf, dernek görünümü ile ortaya meydana çıkan kuruluşlar olduğunu söyledi. Güler, “Gerek insan kaynağı, lüzum fiziki imkan, finans kaynağı sağlama namına, kurum kuruluş organizasyon adı aşağı dernek, vakıf gibi bir görsellerle  ortaya çıkıyorlar. Teklifimizde; Dernekler Kanunu’na atıflar var. Kanunla; derneklerin, vakıfların veya organizasyonların yasadışı şekilde, izinsiz şekilde yardım toplama noktasında bazı yaptırımlar ve yönetimsel para cezalarımız var. Bu cins yardım kuruluşlarının, özellikle toplanan bu yardımların sahiden içten yere harcanıp harcanmadığı, teröre finans mı ediyorlar, bunların içten denetleme yapılması beklentisi var. Terör finansmanı noktasında ciddi yaptırımlar ve cezalar geliyor” diye konuştu.’TABELA GİBİ GÖSTERİP, TERÖRE DESTEK SAĞLANIYOR’Güler, Türkiye genelinde 124 bin civarında dernek olduğuna uyarı çekerek, “Yalnızca bunu tabela gibi gösterip arkadaki planda teröre insan kaynağı sağlama, usulsüz bağış birleştirme ve bunu da terör finansına kullanma noktasında yapan dernekler var. Bu derneklerin de lüzum finansal lüzum yönetimle ilgili yönden bir kontrolünün sağlanması lüzumlu. Bu kanunla da dernekler denetleme edilecek, denetlenecek ve varsa illegal bir şart fazla ciddi cezalar kesilecek” ifadelerini kullandı.’MAL VARLIKLARI DONDURULACAK’AK Parti Tüzük Komisyonu Başkanvekili ve AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya da “Kişi teröre finans sağlamışsa ve bu tespit edilmişse cezayı yüzde 50 oranında artırıyoruz. İkincisi burada; ‘iç dondurma’ dediğimiz bir müessese getiriyoruz. Bu müessese Masak Başkanı’nın başkanlığında, İçişleri Bakanlığı, Hak Bakanlığı, Enerji Bakanlığı, MİT gibi 12 kurumun değişik birimlerinden üstteki düzey yöneticilerden oluşacak. Mahkeme ‘terör örgütü üyesi’ olduğuna karar vermişse, bu şahısların kuruluşlara finansman desteği yaptığını saptama etmiş ve karar vermişse, Maliye Bakanı ve İçişleri Bakanın ortak kararıyla bu kişilerin mülk varlıkları donduruluyor. Dondurma kararı, Ankara Ağır Cinayet Mahkemesine gönderiliyor, 5 gün içeresinde de duruşma malvarlığının dondurulması ya da kaldırılması kararını verecek” diye konuştu.

Özkaya, “Burada en manâlı şey hızlı ve yönetimsel bir yolla malvarlığın geçici olarak dondurulması, bu fazla manâlı. Mevcut kanunlarda yalnızca bir kısmını donduruyordunuz. Diyelim fakat bir kişinin bir milyar malvarlığı var. Bunun 50 milyonunu donduruyordunuz. Bu kanunla ise malvarlığının tamamı donduruluyor” diye konuştu.

Tabela derneklerle teröre destek bitecek

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Besti KARALAR

About admin

Check Also

Samsun Büyükşehir komisyon toplantısı

Samsun Büyükşehir komisyon toplantısı

Samsun Büyükşehir Belediyesi komisyon toplantısında görüşülen 32 gündem maddesi, karara bağlanmak üzere meclise havale edildi. …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *