– Taliban heyeti, Pakistan’da

Taliban heyeti, Pakistan‘da

İSLAMABAD – Taliban’ın kurucularından Molla Abdul Gani Baradar’ın öncülüğündeki heyet, Katar‘ın başkenti Doha’dan 3 jurnal resmi ziyaret dahilinde Pakistan’ın başkenti İslamabad’a geldi.

Afganistan hükümeti ve Taliban arasındaki barıştırma görüşmeleri Katar’ın başkenti Doha’da 12 Eylül’de başlamış ve 2 Aralık’ta taraflar arasında uzlaşma sağlanmıştı. Görüşmelerin ikinci aşaması ise 14 Aralık tarihinde 23 günlüğüne ara verilmişti. Taliban’ın kurucularından Molla Abdul Gani Baradar’ın öncülüğündeki heyet, Doha’dan 3 günlük resmi ziyaret zarfında Pakistan’ın başkenti İslamabad’a geldi.

Heyet, ziyaret dahilinde Dışişleri Bakanı Shah Mahmood Qureshi’nin başkanlığındaki heyet ile mülâkat gerçekleştirdi. Görüşmenin peşinde basın toplantısında konuşan Qureshi, görüşmelerde Pakistan’ın Afganistan’da süregiden barış için askeri bir çözüm olmadığı görüşünü bir defa daha ortaya koyduğunu aktardı. Qureshi, “Görüşme edilmiş bir siyasi çözüm, dostça ve istikrarlı bir Afganistan için ilerlemenin tek yoludur. Görüşmede net olan şey, son 40 yıldaki olayların Afganistan, Pakistan ve bütün bölgeye çok fazla zarar vermesiydi. Bu hasarı telafi etmek için tarihi bir fırsat ve boş yere harcanmaması gerekiyor” dedi.

Görüşmelerde hem, Pakistan’da yer alan Afganistanlı mültecilerin durumu ve sınır ticareti ele alınacak. Taliban heyetini, Başbakan İmran Khan ile de görüşmesi bekleniyor.

- Taliban heyeti, Pakistan'da- Taliban heyeti, Pakistan'da- Taliban heyeti, Pakistan'da- Taliban heyeti, Pakistan'da

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

About admin

Check Also

Samsun Büyükşehir komisyon toplantısı

Samsun Büyükşehir komisyon toplantısı

Samsun Büyükşehir Belediyesi komisyon toplantısında görüşülen 32 gündem maddesi, karara bağlanmak üzere meclise havale edildi. …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *