TBMM 2 aylık tatil sonrası bugün açılıyor! İlk iş, süresi bitecek olan Suriye ve Irak tezkereleri görüşülecek

TBMM Genel Kurulu, 65 günlük aranın peşinde mesaisine bugün her yerde başlayacak. Gündemde süresi dolacak Irak ve Suriye tezkeresi, bütçe maratonu, önemli gündem maddeleri ve cinsel saldırı ile suçlanan Egemen Mardin Milletvekili Tuma Çelik‘in dokunulmazlığının kaldırılması yer alacak.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN GENEL KURULA HİTAP EDECEK

Meclis’te birincil merasim Meclis Atatürk Anıtı’nda yapılacak. Anıta çelenk konulacak, hürmet duruşunda bulunulacak ve İstiklal Marşı okunacak. Meclis Genel Kurulu, saat 14.00’te özel oturumla toplanacak. TBMM Başkanı Mustafa Şentop, birleşimi açmasının ardındaki sunuş konuşması yapacak. Şentop, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı Genel Kurula ibraz edecek, arkasında İstiklal Marşı okunacak. sonradan Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM Genel Kuruluna hitap edecek.

RESEPSİYON, KORONAVİRÜS SEBEBİYLE YAPILAMAYACAK

Genel Kurul, Erdoğan’ın konuşmasının gerisinde başka konuyu ele almadan çalışmalarını tamamlayacak. Yasama yılı açılışına katılacak protokol ve davetiyeli izleyiciler haricen, TBMM’ye ziyaretçi kabul edilmeyecek. Meclis Başkanlarının yasama yılı açılışı dolayısıyla geleneksel olarak verdiği akşam resepsiyonu, pandemi sebebiyle bu yıl yapılmayacak.

İLK İŞ TEZKERELER

Meclis’in yeni yasama yılındaki ilk işinin, ekimde süresi dolacak Irak ve Suriye tezkeresinin olması bekleniyor. Irak ve Suriye’ye sınır ötesi operasyon konusunda hükümete verilen yetkinin 1 yıl daha uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresi ile Birleşik Milletlerin Parasal ve Orta Afrika Cumhuriyeti’nde icra ettiği harekat ve misyonlara katılımına ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresinin ele alınması öngörülüyor.

BÜTÇE MARATONU BAŞLIYOR

Meclis’e 17 Ekim’e dek 2021 yılı bütçe teklifi gelecek. TBMM Başkanlığına sunulacak bütçe önce TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda daha sonra TBMM Genel Kurulunda görüşülecek. Bütçe görüşmelerinin bu sene Kovid-19 tedbirleri nedeniyle Plan ve Bütçe Komisyonu buluşma salonu yerine, daha geniş olan TBMM Tören Salonu’nda yapılması düşünülüyor.

ÖNEMLİ DÜZENLEMELER GÜNDEMDE

Meclis’i 2021 yılı bütçesine dek yoğun bir gündem bekliyor. Meclis, ekim ayı baştan başa manâlı düzenlemeler için mesai yapacak. Tarım arazilerinin hobi bahçeleri gibi uygulamalarla bölünmelerinin engellenmesi, sahipli arazilerde izinsiz ağaç kesimiyle ilgili cezaların artırılması, makaron, yaprak sigara kağıdı, sigara filtresi ve alkol üretimi, satışının Tarım ve Orman Bakanlığının denetimine alınması, taklit ve tağşiş ürünleri üreten ve piyasaya arz edenlere karşın yaptırımların ağırlaştırılmasını da taşıyan Yiyecek, Tarım ve Orman Alanında Bir Takım Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Teklifi ile Emniyet Soruşturması ve Evraklar Araştırması Kanunu Teklifi, Meclis’in gündeminde yer alıyor.

Bu süreçte ayrıca enerji alanına karşın düzenleme, yatırım ortamının iyileştirilmesi nedeniyle hazırlanan kanun teklifi, Şahit Koruma Kanunu’nda değiştirme teklifi ile Türkiye Çevre Ajansı kurulmasına ilişkin teklifin de TBMM Başkanlığına sunulması bekleniyor.

sırası gelmişken Anayasa ve Yargı komisyonları üyelerinden kurulu TBMM Karma Komisyonu, hakkında “kaliteli cinsel saldırı” ve “tehdit” suçlamasıyla fezleke düzenlenen, yasama dokunulmazlığının kaldırılması istenen Bağımsız Mardin Milletvekili Tuma Çelik’in dosyasını görüşmek için 2 Ekim Cuma günü saat 10.30’da toplanacak.

TBMM 2 aylık tatil sonrası bugün açılıyor! İlk iş, süresi bitecek olan Suriye ve Irak tezkereleri görüşülecek

About admin

Check Also

AK Parti'li Yıldırım: Kahraman Mehmedimize Allah'tan rahmet diliyorum

AK Parti’li Yıldırım: Kahraman Mehmedimize Allah’tan rahmet diliyorum

Başika’daki Türk askeri üssüne saldırı! Şehidimiz varErbil Uluslararası Havalimanı’na füze saldırısı AK Parti Genel Başkanvekili …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *