TBMM Genel Kurulu’nda 2021 yılı bütçesinin maddeleri görüşülüyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, hükümete yönelik eleştirileri yanıtlarken, “Her türlü yapılan işe aleyhinde çıkılıyor; içten ya da hatalı olduğuna bakılmıyor. Bu tavrı anlamakta güçlük çekiyorum.” dedi.

Varank, TBMM Genel Kurulu’nda görüşülen 2021 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi’nin maddeleri üzerinde, milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Bazı milletvekillerin konuşmalarında, hükümetin vatandaşlara hiç destek yapmadığı, bütün yardımları yurt dışına gönderdiği gibi bir izlenim verildiğini dile getiren Varank, bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Varank, salgının yaşandığını ve dünyanın daha önce hiç karşılaşmadığı bir musibet döneminde yabancı ülkelerle dayanışma gösterilmesinin eleştirilmesini anlamakta zorlandığını söyledi.

Türkiye’deki büyükelçilerin, parlamentodaki konuşmaları rapor edip ülkelerine gönderdiklerini vurgulayan Varank, “Burada konuştuğumuz rakamlar aslında fazla minik rakamlar lakin milletlerarası ilişkilerde bunların etkisi koskocoman. Bu ülkelerin hepsinin Birleşmiş Milletlerde (BM) birer oyu var, bizim bunlarla ticari ilişkilerimiz var, milletlerarası alanda beraber hareket etmemiz gereken alanlar var. Sorumlu bir siyaset göstermek ve burada, parlamentoda tanıdık olmayan ülkelerle ilgili, özellikle yardımlar konusunda konuşurken fazla alıngan konuşmamız gerekir.” dedi.

“Her türlü yapılan işe aleyhinde çıkılıyor”

Varank, Genel Kurul’daki görüşmelerde, “Türkiye’de işsizlikle ilgili sorun var, iş ihtiyacı var.” denildiğine işaret ederek, şunları kaydetti:

“Doğrudur, vatandaşlarımız iş arıyor. Fakat yatırımcılarla ilgili bir hareket yaptığımızda bu sefer, ‘Siz peşkeş çekiyorsunuz.’ deniliyor. İnsanlar yatırım yapsın diye teşvik belgesi verdiğimizde, ‘Yandaşa özendirme belgesi veriyorsunuz.’ diyorsunuz. Bize başvuran herkese bu belgeleri veriyoruz. Sosyal yardımlardan bahsediyoruz, ‘Verdiğiniz sosyal yardımlarla övünmeyin.’ deniyor. Burada yol ihtiyaçlarından bahsediliyor, yapacağımız yollardan bahsedince, ‘Parayı betona yatırıyorsunuz, müteahhide veriyorsunuz.’ diyorsunuz. Tarımsal sulamayla ilgili ihtiyaçlardan bahsediliyor, baraj yaptığımızda, ‘Parayı müteahhide, betona gömüyorsunuz.’ deniliyor. Elektrik fiyatlarından şikayet ediliyor, biz elektrikle ilgili vermek istediğimizde, madencilikle ilgili yatırımlardan bahsettiğimizde, ‘Çevreyi mahvediyorsunuz.’ deniliyor. Çıkan konuşmacılar, ‘Devlet hiç aidat almasın, kimse vergi vermesin. Fakat kesintisiz devlet birilerine ücret, para versin, kaynak aktarsın…’

Libya ve Somali’ye, ihtiyacı olan ülkelere para verilmesinde hiçbir mahzur değil. Burada verdiğimiz rakamlar 3 milyon, 5 milyon. Lakin o ülkelerin uluslararası arenada, BM’de birer tane oyu var. Onlarla kurduğunuz ilişkiler, size uluslararası arenada ne katkılar sağlar, bunu düşünebilmeniz lazım. Burada her türlü yapılan işe aleyhinde çıkılıyor; içten ya da hatalı olduğuna bakılmıyor. Bu tavrı anlamakta zorluk çekiyorum. “

CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi’nin, “Bu bütçeyi hazırlayanlara hakkımızı helal etmiyoruz” sözlerine göze çarpan eden Varank, milletvekilinin, kendisinde hakkı olduğunu düşünmediğini belirtti.

İYİ Parti Antalya Milletvekili Hasan Subaşı, hükümetin son 10 yıldır zor şartlarda bile olsa vatandaştan sorgusuz ve sualsiz bir şekilde ücret topladığını ileri sürdü.

Hükümetin, toplanan bu vergilerin nerelere harcandığının sorgulanmasından rahatsız olunduğunu gözlemlediğini kaydeden Subaşı, bütçede çiftçiler ilk olarak almak üzere toplumun geniş kesimine destek verilmediğini, bu nedenle de bütçenin eleştirildiğini söyledi.

CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Varank’ın, yurt dışına gönderilen yardımlarla ilgili, “Bu yardımların milletlerarası ilişkilerde etkisi çok büyük. Bu ülkelerin hepsinin BM’de bir oyu var.” şeklindeki sözlerini aktararak, “Bir ülkenin onuruyla oynanıyor. ‘Parayı veriyoruz, BM’de oy kullandırıyoruz’ diyorsunuz. Somali Büyükelçisi bunu duysa ne diyecek? Anlıyoruz ki BM’de oy kullansınlar diye bu ülkelere para veriyorsunuz.” diye konuştu.

“Kabilelerle muhatap olmuyoruz”

Eleştirileri yanıtlayan Varank, “Yabancı ülkelere yapılan yardımlarla ilgili ‘rüşvet karşılığı oy’ ifadesi kullanıldı. Bu fazla çirkin bir açıklama. Kabilelerle muhatap olmuyoruz, muhatap olduğumuz bağımsız devletler ve BM’de eşdeğer oyları var. Biz, çıkarlarımız doğrultusunda eşit ilişki kuruyoruz. Müttefiklerimize takviye vermeyecek miyiz? İnsanlık yararına ihtiyacı olan ülkelere destek ediyoruz ama ülkelerle eşit ilişkiler üzerine ilişki kuruyoruz. ‘Parayı vereyim, oy versin’ gibi basit bir hoşgörüyle milletlerarası ilişki yürütülür mü? İleride Tükiye’ye faydası olacak ilişkiler yürütüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Hükümetin eleştirilerden rahatsız olmadığını belirten Varank, “Burada ‘haramzede, haram bütçe’ gibi ifadeler kullanıldı. Biz eleştirilerden rahatsız olmuyoruz yeter ama işimizle ilgili eleştirin ve bizi doğruya yönelten sorular sorun. Fakat ‘haramzade’ derseniz bu eleştiri yok hakarettir, bunları kabul etmiyorum.” dedi.

Meclis Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç, teklifin 12. maddesinin kabul edilmesinin ardından, saat 11.00’de toplanmak üzere birleşimi kapattı.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Meltem Öztürk

About admin

Check Also

Çökme riski bulunduğu için boşaltılan binanın kontrollü yıkımına başlandı

Çökme riski bulunduğu için boşaltılan binanın kontrollü yıkımına başlandı

Yıkılma tehlikesi altındaki bina Binanın kontrollü yıkılması Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın gelişi Bir …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *