TBMM Genel Kurulunda Sağlık, Çevre ve Şehircilik ile İçişleri bakanlıklarının bütçeleri görüşülüyor

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, “Her insanın intiharı hepimizi üzer ama dünyada, Türkiye‘de de oluyor maalesef. Hepimiz aile sahibiyiz, hepimizin başına kötü işler gelebilir lakin geride bıraktıklarımıza hiç olmazsa o fena işlerin mirasını ömür boyu sırtlarında bir önem olarak bırakmayalım.” dedi.

TBMM Genel Kurulunda Sıhhat, Çevre ve Şehircilik ile İçişleri Bakanlığının bütçeleri ile ilgili ve emrindeki kuruluşların 2021 yılı bütçeleri üstünde AK Parti milletvekilleri söz aldı.

AK Parti Ankara Milletvekili Arife Polat Sürükleyici, 18 yıllık AK Parti iktidarı döneminde çoğu sessiz devrim gerçekleştirildiğini, özellikle sıhhat sisteminde yaşanan dönüşümün başarısının öne çıktığını söyledi.

Türkiye’de 934’ü hastane, 8 bini aile sağlığı merkezi olmak üzere 14 bini aşkın sıhhat kuruluşuyla hizmet verildiğini belirten Düzgün, 2002’de 19 bin olan toplam nitelikli yatak sayısını 2019’da 147 bin 655’e yükselttiklerini dile getirdi.

Sürükleyici, sağlıkta katedilen bu yolda pandemi döneminde insanüstü gayretle ülkesine hizmet eden sıhhat çalışanlarının şartlarını da iyileştirmeye devam edeceklerini belirtti.

AK Parti Uşak Milletvekili İsmail Güneş, Kovid-19 salgınının hem dünya devletlerinin keza de Türkiye’nin sunduğu sağlık durumu hizmetini net şekilde görme fırsatı verdiğini söyledi.

Bir Takım ülkelerde parası olanların hizmet alabildiğini, parası olmayanların ise kendi kaderine terk edildiğini kaydeden Güneş, Türkiye’de imkanların, 83 milyon vatandaşın sosyal güvencesi olup olmadığına bakılmaksızın seferber edildiğine dikkati çekti.

Acele afiyet hizmetlerinin, yurt geneline yaygınlaştırılmakla kalmadığını, hem ücretsiz ülkü getirildiğini anlatan Güneş, “Ambulans sayısı 618’den 5 bin 936’a çıkarılmakla kalmadı; paletli ambulans, helikopter ambulans, uçak ambulans, bot ambulanslar devreye sokularak hayallerimiz gerçekleştirildi. Hava yolu ambulansıyla 48 bin vatandaşımıza kimliğine, hesaplı durumuna, sosyal durumuna bakılmaksızın hizmet verildi.” diye konuştu.

“Kimse Kovid-19 aşısıyla ilgili polemik yapmasın”

AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Esgin, sağlıkta mutasyon programıyla dünya modeli ortaya çıkardıklarını belirtti.

Kent hastanelerinin kısa süre içinde hayata geçirilmesinin, salgınla mücadeleye büyük katkı maddesi sağladığını dile getiren Esgin, “Küresel salgınla oysa devlet millet el ele, hiçbir siyasi parti ayrımı gözetilmeksizin çaba etmek mecburiyetindeyiz. Virüs hiçbirimiz için bir siyasi polemik malzemesi olamaz.” dedi.

Esgin, küresel salgın aleyhinde tüm insanlığın yaşadığı zor durumun, gündelik siyasete malzeme yapılmaması gerektiğini açıklama ederek, “Kovid-19’la en ön saflarda uğraş eden afiyet ordumuz politik çıkar hesaplarının sermayesi yapılmamalı. Hiçbir parti temsilcisi, yerel yönetici veya iş örgütü kendisini devletin devlete ait organı yerine koymamalı, halkımızda infial oluşturacak açıklamalardan uzakta durmalı. Grip aşısıyla ilgili yapılan talihsiz polemikleri lütfen hiç kimse Kovid-19 aşısıyla ilgili yapmasın.” biçiminde konuştu.

AK Parti Niğde Milletvekili Selim Gültekin, Türkiye’nin sıhhat çalışanları öncelikle olmak üzere bütün kurumlarıyla Kovid-19 salgını karşı dünyanın takdirini şampiyon önemli bir mücadele yürüttüğünü belirtti.

Dünyada birincil ve tek olma özelliğine sahip İlaç Peşine Düşüp Takip Sistemi (İTS) sayesinde Türkiye sınırları içindeki her ilacın imal, ithalat işleminden hastaya ulaşımına kadar her aşamada peşine düşüp takip edildiğini, güvenle hastalara ulaştırıldığını dile getiren Gültekin, Türkiye İlaç ve Tıbbi Aygıt Kurumunun, Kovid-19’a aleyhinde aşılama sürecinde etkin rol alarak ithal edilecek bütün aşıların, güvenlik testlerini kendi laboratuvarlarında yapacağını bildirdi. Gültekin, kurumun, Türkiye standartlarına yerinde olduğunda ise aşıya izin vereceğini, ardından bedelsiz aşılama sürecinin güvenle başlayacağını açıklama etti.

AK Parti Kayseri Milletvekili İsmail Tamer, Türkiye Sıhhat Enstitüleri Başkanlığının (TÜSEB) bilhassa Kovid-19 sürecinde aşı projelerinin fonlanması, deneme merkezlerinin açılması ve işletilmesi ile yerli solunum cihazıyla beraber kitlerin öne çıkarılmasında rol oynadığını belirtti.

TÜSEB’in, Kovid-19 aşısıyla ilgili 8 yerli firmaya ya da çalışma grubuna yardım verdiğini söyleyen Tamer, “Bunlardan en önemlisi Erciyes Üniversitesinin de içinde olduğu ve inşallah nisan ayında yerli aşıyla tanışacağımız aşının desteklenmesi oldu.” dedi.

Tamer, TÜSEB bünyesinde faaliyet gösteren Türkiye Sağlık Politikaları Enstitüsünün (TÜSPE) de gerçekleştirdiği milli ve milletlerarası çalışmalarla kanıta dayalı sağlık durumu politikalarının şekillenmesine katkılar verdiğini anlattı.

“Değişim konusunda seri adım atılması gerekiyor”

AK Parti İstanbul Milletvekili Erol Kaya, depremin, şehirlerin en manâlı meselesi olduğunu belirtti.

Türkiye’nin depremle reel anlamda 1999’da yüzleştiğini, ayrıca standartların ayrıca de inşa stoklarının hiç yerinde olmadığının öğrenildiğini anımsatan Kaya, AK Parti hükümetlerinin, depremle ilgili ilk yasal düzenlemeleri yaptığını ve ülke genelinde de büyük bir kentsel değişim seferberliği başlatıldığını anlattı.

Türkiye genelinde yaklaşık 1,5 milyon ve İstanbul’da 300 bin bağımsız birimin derhal dönüştürülmesi gerektiğini vurgulayan Kaya, bu konuda ise yalnızca merkezi idare ve belediyelerin değil, vatandaşlar ve STK’lerin de süratli adım atması gerektiğini söyledi.

AK Parti Bursa Milletvekili Atilla Ödünç, tapu ve kadastro faaliyetleri zarfında Hazine’ye 2019’da 12,2 milyar lira, 2020 yılı 30 Kasım itibarıyla takriben 16,2 milyar lira harç geliri sağlandığını dile getirdi.

Almanya Berlin’de açılan tapu ve kadastro temsilciliğinin, 3 yıla aşkın süredir faaliyetlerine devam ettiğini söyleyen Ödünç, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğüne yurt dışı teşkilatı kurma yetkisi verilmesinden daha sonra dünyanın çoğu ülkesinde yurt dışı temsilcilik açılması çalışmalarının sürdüğü bilgisini paylaştı.

Ödünç, mevzuatta yapılan değişiklikle, tarafların farklı yerlerde bulunması durumda işlem yapılabilmesinin önünün açıldığını, bürokratik aşamaların ortadan kaldırıldığını anlattı.

“AK Parti hükümetleri teröre karşısında amansız mücadeleye kararlılıkla devam ediyor”

AK Parti Erzurum Milletvekili Selami Altınok, AK Parti hükümetlerinin, 2002’den bugüne PKK, DEAŞ, FETÖ, DHKP-C gibi her türlü terör örgütüne karşı amansız uğraş verdiğini, vermeye de kararlılıkla devam ettiğini belirtti.

“Bu istikamette, yeni emniyet konsepti gereği olarak tehdidi yanı başımıza geldiği zaman değil, oluştuğu anda ve yerde yok etmeyi amaçlayan bir hareket tarzı benimsendi.” diyen Altınok, devletin bir yana silahlı operasyonlar ve saha baskısıyla, öteki yanlamasına ikna çalışmalarıyla terörü kaynağında kuruttuğuna dikkati çekti. Altınok, bu kapsamda 2020’de yapılan toplam 106 bin 836 iç emniyet operasyonuyla 839 teröristin etkisiz ayla getirildiğini bildirdi.

FETÖ’nün 15 Temmuz 2016’daki alçak darbe girişiminden daha sonra mülki idare, emniyet, Jandarma ve Sahil Emniyet Genel Komutanlıklarında yürütülen araştırmalar sonucunda FETÖ’cü hainlerden temizlenen emniyet güçlerinin, savunma sanayisindeki çok büyük gelişmenin de katkılarıyla terör örgütlerine karşı büyük galibiyet kazandığına göze çarpan eden Altınok, terör örgütü PKK’nın lüzum yurt içinde gerekse yurt dışarıda bitme noktasına getirildiğini vurguladı.

Altınok, terörle mücadeledeki benzer bir kararlılık örneğinin uyuşturucuyla mücadelede de görüldüğünü anlattı.

“Güvenlik güçlerimiz binlerce terör odağını tarumar etti”

AK Parti İstanbul Milletvekili Halis Dalkılıç, “Türkiye’de terör birinci gündem maddesi olmaktan çıkmışsa, küresel güçlerin taşeronları şehirlerimizde eylem yapamaz, hendek kazıp bomba patlatamaz, günahsız vatandaşlarımızı katledemez ışık halkası gelmişse İçişleri Bakanlığımızın koordinesinde güvenlik güçlerimizin özverili, fedakar hakimiyetlerinin rolü büyüktür.” dedi.

Emniyet güçlerinin sadece 2020’de 102 bin iç güvenlik operasyonu yaptığını ve operasyonlarda binlerce terör odağını tarumar ettiğini söyleyen Dalkılıç, Kovid-19 salgınında da milleti korumak için fedakarlıklarla uğraş eden emniyet mensuplarına teşekkürlerini iletti.

Dalkılıç, “İnsanımızın moralini bozacak, muhalefeti, siyasi farklılıkları millete düşmanlık olarak besleyen dili, Türkiye düşmanlarının dilini burada dinlemek sahiden bizi acıtıyor, fiilen üzüyor. Milli birlik, beraberlik gerektiren konularda siyasi parti farkı gözetmeksizin burada birlik, birliktelik sağlamamız gerekiyor.” diye konuştu.

AK Parti Antalya Milletvekili Kemal Çelik, İçişleri Bakanlığının, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde sağlanan devlet kurumları arasındaki güçlü koordinasyonla terörle mücadelede büyük başarılara imza attığını belirtti.

Bu başarıda enerjik liderlik, zinde sivil idare ve süratli karar alabilen Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ve Cumhur İttifakı’nın en belirleyici faktör olduğuna göze çarpan eden Çelik, “Bu enerjik irade tüm emniyet ve askeri istihbarat birimlerimizin benzeyen güdüm içinde hareket etmelerini sağlıyor. Bugün millet iradesine karşılık gelen devlet yönetimiyle cihanda da çıkarlarımızı koruyabilmekte ve hudut ötesinde alan hakimiyeti sağlayabilmekteyiz.” dedi.

Türkiye’nin iç güvenlikte sağlanan kolaylık ortamı baştan sona ordusuyla, Suriye’de hudut operasyonlarında başarıyla terörü kaynağında kurutabilen bir ülke olduğuna göze çarpan eden Çelik, “Türkiye, Libya’da oyunu bozdu. Karabağ’da Azerbaycan’ın zaferine takviye oldu. Bütün bu başarılar ve gelişmeler karşısında güvenlik güçlerimizin ve ordumuzun içte ve dışta hedef alınması da hiç rastlantı yok ve ordumuzu amaç alanları bu halk unutmayacak.” ifadelerini kullandı.

“Jandarma ‘dosta güven, düşmana nefret’ ilkesini ete kemiğe büründürdü”

AK Parti Adana Milletvekili Ahmet Zenbilci, Jandarma Genel Komutanlığının 1839’dan bu yana halkın can ve mülk güvenliğinin sağlanması ile ulus düzeninin korunmasında, iyi eğitimli personeli ve donanımıyla “dosta güven, düşmana korku” ilkesini ete kemiğe büründürdüğünü belirtti.

Zenbilci, Jandarma Genel Komutanlığının, Suriye’nin kuzeyinde bölücü terör örgütü tarafından oluşturulmak istenen terör koridoru ve terör devleti kurma planını dağıtmak için icra edilen Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı, Barışma Pınarı ve Bahar Kalkanı harekatlarında etkili rol aldığını ve halen bölgenin huzur ve güvenliğini karşılamak için mücadele ettiğini söyledi.

AK Parti İstanbul Milletvekili Emine Sare Aydın, Türkiye’nin son 3 yıldır sayıları artan bir şekilde çoğalan ve 113 bini aşan baştan savma göçle ilgilenmek durumunda olduğunu açıklama etti.

Göçün, korkulacak bir şey olmadığının altını çizen Aydın, “Ben de 1969’da Almanya’ya göç eden, gurbetçi bir babanın evladıyım. Gençliğini orada geçirmiş biriyim. Yabancı düşmanlığına maruz kalmanın, etiketlenmenin ne olduğunu çok iyi biliyorum. ‘Mülteci, göçmen, mülteci, misafir’, ne derseniz deyin, ülkemizde bir misafirin tanıdık olmayan düşmanlığına maruz kalmasını ne tarihimizle ne de değerlerimizle bağdaştırmıyorum. Bizlere düşen tayin, içinde yaşadığımız göç gerçeğini kabul edip ülkemizin faydasına olacak şekilde yönetmektir.” dedi.

AK Parti İstanbul Milletvekili Serap Yaşar, yapılan bir anketin sonuçlarına kadar 2019 itibarıyla 100 binden artı göçmen çocuğun, Avrupa ülkelerine geldikten sonra kaybolduğunu belirtti.

Bu rakamın bile buz dağının sadece görünen yüzü olduğunu dile getiren Yaşar, “Çocukların güvende tutulmaları tüm devletler için hem hukuki keza de vicdani bir zorunluluktur. Kayıp sığınmacı çocuklar sorunu çözülene dek kimse yatağında kolaylık içinde uyumamalıdır.” dedi.

Yaşar “Geride daha nice Elifler, Aylanlar var lakin ne mutlu bize ki bununla birlikte alicenap bir milletimiz, göçmenleri merhametle kucaklayan kuvvetli bir liderimiz, kadim devlet anlayışımız ve Göç İdaresi Genel Müdürlüğü gibi enerjik devlet kurumlarımız da var.” diye konuştu.

AK Parti Sakarya Milletvekili Recep Uncuoğlu da 2020’nin Kovid-19 salgınının yanı sıra depremden sele değin birçok afetin meydana geldiği bir yıl olduğunu söyledi.

Türkiye’nin yıkım yönetimi alanında yetkili teşkilatı ve milletlerarası takviye kuruluşu olan AFAD’ın, bir yanlamasına felaket yönetimi faaliyetlerini sürdürdüğünü, öteki yandan da salgınla mücadelede vefa sosyal takviye gruplarında atama aldığını, yurtlardaki karantina süreçlerini yönettiğini söyleyen Uncuoğlu, “AFAD, 2 bini arama kurtarma uzmanı olmak üzere 6 bin personeliyle, 780 araçlık arama kurtarma parkıyla Türkiye’nin ve insanlığın hizmetinde.” dedi.

“Meclis’in gazetelerin dillendirildiği yer olmaması gerekir”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, CHP Grup Başkanvekili Engin Altay’ın, bir gazete haberini hatırlatarak, “Sivas’ta intihar girişiminde yer alan bir vatandaşa sokağa çıkma kısıtlamasını deldiği için 3 bin 150 lira suç oluşturan yazıldığı” iddiasına cevap verdi.

Aristokrat, Sivas Emniyet Müdürlüğünün konuya ilişkin açıklamasını hatırlatarak, iddiayı yalanladı.

Meclis’in, gazetelerin dillendirildiği yer olmaması gerektiğini belirten Soylu, şunları kaydetti:

“Bunu en iyi siz bilirsiniz. Konuştuğumuz mesele bir insanın canıdır. Her insanın intiharı hepimizi üzer ama dünyada, Türkiye’de de oluyor maalesef. Biz bu intiharların nedenlerini, bu gazetelerde yazmasına karşın o insanların geride kalanları incinmesin diye söyleyemiyoruz, anlatamıyoruz ve içimize atıyoruz. Ama bunu istismar edenler pek fazla ama. Ne olursunuz. Hepimiz aile sahibiyiz, hepimizin başına fena işler gelebilir fakat geride bıraktıklarımıza bari o fena işlerin mirasını ömür boyu sırtlarında bir tartma olarak bırakmayalım. Bunu bu Meclis’e de ne olursunuz bırakmayalım, Allah rızası için. Ben rica ediyorum, yalvarıyorum.

Benzer şey bayan cinayetlerinde de oluyor. İnanın bir aile mensubu, bir kız çocuğu babası olarak söylüyorum. Böylece işlerle karşılaşıyoruz fakat böyle iki elimi bacağımın arasına koyup ‘Ben ne diyeceğim?’ diyorum. Fakat bunu istismar edenler o kadar zalim istismar ediyorlar ancak şuramıza geliyoruz. Bizi, olayların ne olduğunu kamuoyuna resmen açıklama yapmak zorunda bırakıyorlar. Burada siyaseti keselim, ne olursunuz. Ben, sizden de yardım istiyorum. Meclis’ten de yardım istiyorum ve bunu istismar edenlere aleyhinde hep beraber mücadele edelim ne olur.”

Kaynak: Anadolu Ajansı / Sinan Yumuşak Başlı

About admin

Check Also

Çökme riski bulunduğu için boşaltılan binanın kontrollü yıkımına başlandı

Çökme riski bulunduğu için boşaltılan binanın kontrollü yıkımına başlandı

Yıkılma tehlikesi altındaki bina Binanın kontrollü yıkılması Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın gelişi Bir …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *