TBMM Genel Kurulunda Sağlık, Çevre ve Şehircilik ile İçişleri bakanlıklarının bütçeleri kabul edildi

TBMM Genel Kurulunda Sağlık Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığının bütçeleri kabul edildi.

Bütçe görüşmelerinin 5. turunda, üç bakanlığa yan ve ilgili kuruluşlar olan Türkiye Sınır ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü, Türkiye İlaç ve Tıbbi Aygıt Kurumu, Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, Güvenlik Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, Facia ve Acele Durum Yönetimi Başkanlığının bütçeleri de kabul edildi.

TBMM Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç, bütçelerin kabul edilmesinin peşinde, birleşimi, bütçenin 6. tur görüşmelerini yapmak üzere saat 11.00’de toplanmak üzere kapattı.

“Milletin seçilmiş vekillerine hakareti yakıştıramadım”

öte yandan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Genel Kurulda konuşmasının arkasında laf bölge HDP Grup Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç, “Bu Meclis, sizin iktidar içi mevzi kazanmak için sürdürdüğünüz mücadelenin gösteri alanı değildir. HDP seçmeni adına bize yaptığınız bütün hakaretleri, insanlık dışı söylemleri tıpkı iade ediyorum.” dedi.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, “Milletvekillerinin maaşlarını düşürelim fakat sağlık durumu teknikerlerini sisteme dahil edelim.” ifadesini kullandı.

Kimsenin “niye şehir halkı hastanesi yapıyorsunuz?” demediğini bildiren Altay, “Fakat ben bunun parasını bilmeliyim.” ifadesini kullandı. İçişleri Bakanı’nın “Meclis’i gerdiğini” iddia eden Altay, şunları kaydetti:

“Hükümetin, jandarmanın, polisimizin, silahlı kuvvetlerimizin terörle mücadelesinde Allah ayağına taş değdirmesin. Terörle mücadelede hukukun dışına çıkmak, terör örgütlerinin işine yarar. Hiçbir adalet talebi terörizme meşruiyet, teröriste masumiyet sağlamaz lakin hiçbir güvenlik kaygısı da esas yargı ve özgürlüklerin gaspına gerekçe oluşturmamalıdır. Kahraman Mehmetçiğimizin dağda çatıştığı, yaraladığı terör örgütü mensubuna sonradan su içirdiğini ve yarasını sardığını biliyorum. Bu stratejiyi, bu insanlığı bırakıp milletin seçilmiş vekillerine burada hakareti yakıştıramadığımı belirtmem gerekli.”

Görüşmelerin tamamlanmasının ardından TBMM Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç, birleşimi saat 11.00’de toplanmak üzere kapattı.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Ahmet Yüksek Dağ Özden

About admin

Check Also

Çökme riski bulunduğu için boşaltılan binanın kontrollü yıkımına başlandı

Çökme riski bulunduğu için boşaltılan binanın kontrollü yıkımına başlandı

Yıkılma tehlikesi altındaki bina Binanın kontrollü yıkılması Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın gelişi Bir …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *