TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda ‘tek dil’ tartışması

CUMHURBAŞKANI Yardımcısı Fuat Oktay, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan’ın ‘tek dil’ eleştirisi üzerine, “bu arada Sayın Paylan’ın öğrendiği dilleri de öğrenmiş olduk, memnun olduk. Basmakalıp sayıda dil biliyor. Şunu da istek ederim; öğrendiğiniz, bildiğiniz bu dilleri, ekmeğini yediğiniz, suyunu içtiğiniz, havasını kokladığınız, toprağından beslendiğiniz bu güzel ülkeyi dıştan şikayet etmek için değil, ülkemizin lehine de kullanmanız, inşallah bir gün kazanç, nasip olur” dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, Cumhurbaşkanlığı ve 2021 Finansal Yılı Bütçesi’nin maddelerini yine görüşürüz toplandı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Komisyon’da milletvekillerinin eleştiri ve sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile ilgili eleştirileri cevaplayan Oktay, Türkiye’nin bürokrasi, reformlar ve sürdürülebilir büyümeyi, politikaların merkezine alındığı bir yılı geride bıraktığını belirterek, “Bu süreçte Türkiye, sınırlarımızın yanı başında sürüp dışarı giden çatışmalar, uluslararası ticarette büyüyen korumacı güçler ve ekonomimize karşın manipulatif saldırılar gibi öyle çok badirelerle çaba etmiş, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde kalkınmış ve güçlenmiştir. Bölgesindeki her türlü istikrarsızlığa ve çatışmalara rağmen. Zaman gelen başarıları taçlandıran bir hamle olarak milletimizin idaresiyle desteklediği Cumhurbaşkanlığı sistemine geçilmiş. İş yapma süreçleri hızlanmış, sonuç almanın kolaylaştığı yeni bir dönemin kapıları aralanmıştır. Bir Takım kesimler göre kabul edilmese bile bu bir gerçektir. Bürokrasi değil, hizmet üreten devlet anlayışı ile geliştirdiğimiz Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ülkemizin en kayda değer kamu yönetimi reformu olup toplumsal refahı artırma hedeflerimize büyük katkılar katmaktadır. Parlamenter sistem döneminde sadece kağıtlar üzerinde kalan kuvvetler ayrılığı ve bu onlarca sene tartışılmıştır. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi doğrusu gerçek anlamda hayata geçmiştir. Bazı sorular eleştiriler de ola ki bu geçiş sürecinin etkileri veya sıkıntıları olabilir diye düşünüyorum” diye konuştu.

‘VESAYETLER SON BULMUŞTUR’Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile birlikte vesayetlerin son bulduğunu kaydeden Oktay, “Bu sistem kuvvetli, sorunları çözen bir sistemdir. Sivilleşme sağlanmıştır. Katılımcı demokrasi güçlenmiştir. Millet kendi Cumhurbaşkanını kendi seçmiştir. Hiçbir istikrarsızlığa da müsaade edilmemiştir. Bu da ulusal iradeyi etkin kılmıştır” dedi.AZINLIK VAKIFLARIOktay, azınlık vakıflarına ilişkin soruya, “Azınlık vakıflarına ait arazilerin iadesini mümkün ışık halkası getiren Gökçeada Özel Rum Ortaokulu ve Lisesi’ni 40 yıl sonradan faaliyete geçiren, Musevi toplumumuzun önerilerine kulak veren Sayın Cumhurbaşkanımızın başında olduğu AK Parti iktidarlarıdır. Yunanistan’da camilerin sinema salonuna çevrildiği, Ermenistan’da tekrar camilerin yıkılıp hatta ağıl yapıldığı, Avrupa’nın göbeğinde her gün yeni bir İslam karşıtı olgu gerçekleştiği bir dönemde, Türkiye’de camiler, kiliseler, havralar yan yanadır. Öbür din ve kültürlerin, etnik yapıların üyeleri de kardeştir, Türkiye’de ve omuz omuza bir aradadır” cevabını verdi.TEK DİL TARTIŞMASICumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, HDP’li milletvekillerinin ‘tek dil temelinde hareket ediyorsunuz’ şeklindeki eleştirilerini, “Kürtçeden başka bir dil bilmediği için cezaevinde babası ile konuşturulmayan, millet hizmeti alamayan analarımızı iyi hatırlarız. Özellikle geçmişte AK Parti  öncesindeki iktidarlar dönemlerinde iyi hatırlarız. Bu sorunu, AK Parti iktidarları dönemlerinde yapılan reformlarla  çözdük mü, çözdük” diye cevapladı. HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan’ın, “Bir Ermeni okulunda eğitime başladım. Ermenice, Türkçe, İngilizce, İspanyolca ve Fransızca’yı öğrendim. Dünyada en kötü İngilizce eğitim veren ülkeyiz. Çünkü dillerden korkuyoruz. Bu eğitimde tek dil var, çoğulculuk değil” sözlerini hatırlatan Oktay, sözlerini şöyle sürdürdü:  “giderken Sayın Paylan’ın öğrendiği dilleri de öğrenmiş olduk, memnun olduk. Sıradan sayıda dil biliyor. Daha da artacağını ümit ediyorum ve son derece de hoş kullanıyor ama Sayın Paylan şunu da özlem ederim; öğrendiğiniz, bildiğiniz bu dilleri, ekmeğini yediğiniz, suyunu içtiğiniz, havasını kokladığınız, toprağından beslendiğiniz bu güzel ülkeyi dışarıda şikayet etmek için yok, ülkemizin lehine de kullanmanız inşallah bir gün gelir, nasip olur.” Oktay’ın sözlerine HDP’li milletvekilleri tepki gösterdi. Fuat Oktay’la HDP milletvekilleri aralarında yaşanan sözlü tartışmasının uzaması üstüne görüşmelere kısa bir ara verildi. Ardındaki görüşmeler devam etti.

Cumhurbaşkanı Oktay, “2021 yılı, bundan önceki 18 sene boyunca olduğu gibi Cumhurbaşkanımız liderliğinde reform ve başkalaşım odaklı politikalarımızı hayata geçirdiğimiz, oluşan yeni ihtiyaçlara en uygun projeleri planlayıp gerçekleştirdiğimiz bir sene olacaktır” dedi. Oktay, yeni reform hazırlıklarının olduğunu, yakın zamanda Meclis’e sunulacağını da aktardı.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması kaçta başlıyor? İçişleri Bakanlığı detayları paylaştıHafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması kaçta başlıyor? İçişleri Bakanlığı detayları paylaştıSavaş çıkaracak sözler! Netanyahu'dan Orta Doğu'yu sarsan suikastle ilgili bomba itirafSavaş çıkaracak sözler! Netanyahu’dan Orta Doğu’yu sarsan suikastle ilgili bomba itirafKoronavirüs salgınında en korkunç gün! Vaka ve vefat sayısı bir kez daha rekor kırdıKoronavirüs salgınında en korkunç gün! Olgu ve vefat sayısı bir defa daha rekor kırdı
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda 'tek dil' tartışmasıTBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda 'tek dil' tartışması

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Besti KARALAR

About admin

Check Also

Samsun Büyükşehir komisyon toplantısı

Samsun Büyükşehir komisyon toplantısı

Samsun Büyükşehir Belediyesi komisyon toplantısında görüşülen 32 gündem maddesi, karara bağlanmak üzere meclise havale edildi. …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *